Позови до забудовників: чому інвестори звертаються до суду?

31.03.2025   |  Новини

Покупці нерухомості в Україні часто стикаються з необхідністю звертатися до суду з позовами проти забудовників, коли останній надто довго затягує строки введення в експлуатацію, або коли об’єкт будівництва «зупиняється» або коли відбуваються шахрайські схеми, або ж коли забудовник і взагалі самоусувається і залишає об’єкт будівництва напризволяще, пише 3m2.

Не дивлячись на повільно-поступове вдосконалення українського законодавства у сфері інвестицій у будівництво, покупці не стали більше відчувати гарантій, забудовники не стали менше порушувати договірні відносини, а як наслідок —  інвестори не стали рідше звертатися до суду за захистом своїх порушених прав.

Як зазначає Олександр Босенко, адвокат практики будівельного права АО Constructive lawyer, «Пік» звернень до суду та/або до правоохоронних органів припадає, коли забудовник вчиняє масові шахрайські дії або ж перестає будувати будинки й de facto або ж навіть і de jure — банкрот.

Зокрема, за історії незалежної України мали місце неодноразові економічні кризи, внаслідок яких будівництво багатьох об’єктів було зупинено, крім того, Україна пережила вже не оду масштабну аферу, розголос про які лунав далеко за її межами. Як приклад, Олександр Босенко наводить «Еліту-Центр», «Консоль ЛТД», «БГМ/BGM» (Мікрорайон «Благодатний»), «Укогруп»/«Сіті-груп».

Найпоширенішими причинами позовів до суду є:​

  • Розірвання договору та повернення інвестицій;
  • Визнання майнових прав в об’єкті незавершеного будівництва;
  • Визнання договорів недійсними;
  • Недоліки будівництва та неякісне виконання робіт.

Детальніше про характер звернень інвесторів до суду, 3m2 розповідає тут.

Читайте також: Геополітика та квадратні метри. Як вплинули останні політичні новини на український ринок нерухомості?