Реальна вакантність на чеському промисловому ринку перевищить 6%

20.02.2025   |  Новини

Четвертий квартал 2024 року не приніс значних змін на чеському ринку промислової та логістичної нерухомості. Попит повернувся майже до обсягів, що передували першому кварталу, проте кількість завершених проєктів залишилася низькою. Про це йдеться в регулярному щоквартальному опитуванні, проведеному компанією Colliers, пише Property Times із посиланням на Property Forum.

У Чехії було здано лише 106 700 кв. м — найнижчий показник за останні три роки. Загалом за весь 2024 рік введено 517 900 кв. м, що на 45% менше, ніж у попередньому році. Загальна площа на чеському ринку досягла 12,28 млн кв. м, що на 4,6% більше, ніж у попередньому році.

Хоч багато проєктів, запланованих на 2024-й, відклали, розвиток на 2025 рік виглядає набагато більш позитивним: 870 300 кв. м площі наразі заплановано до завершення, а ще 384 700 кв. м перебувають у стані shell & core — потенційно доступні протягом 3-6 місяців.

«Хоча обсяг введених в експлуатацію площ не досяг середнього довгострокового показника, обсяги нового будівництва та плани щодо майбутнього девелопменту зростають вже більше року», — говорить Йозеф Станко, директор департаменту ринкових досліджень компанії Colliers. Також він додає, що наразі існує 2,7 млн кв. м проектів, отримання дозволів на які завершено, та 3,2 млн кв. м потенційних проектів, які перебувають на різних стадіях отримання дозволів, не враховуючи вже дозволених проектів. Таким чином, наразі загальна потенційна запланована площа становить близько 5,9 млн кв. м.

У четвертому кварталі 2024-го рівень вакантності на чеському ринку зріс на три базисних пункти, до 3,13%, завершивши рік на найвищому рівні з четвертого кварталу 2020 року.

«Протягом року активність суборенди сприяла зростанню рівня вакантності, збільшуючи загальний показник. Беручи це до уваги, ми можемо припустити, що реальна вакантність на ринку перевищить 6%, головним чином через 3% вакантності, «прихованої» в сегменті shell & core, де об'єкти майже завершені, але чекають на укладення договору оренди, перш ніж оголосити про завершення будівництва», — пояснює Йозеф Станко. 

Таким чином, за його словами, реальний рівень вакантності на чеському ринку набагато ближчий до тенденції, який спостерігається в інших країнах Центральної Європи, де офіційні ставки, що котируються на сусідніх ринках ЦСЄ, становлять близько 8-9% у Польщі та приблизно 5% у Словаччині.

У четвертому кварталі 2024-го валовий реалізований попит у Чехії був таким же обнадійливим, як і в другому кварталі цього ж року. Це свідчить про відновлення після відносно слабкого річного періоду. Було реалізовано 438 400 кв. м нових площ, в результаті чого загальна площа склала майже 1,45 млн кв. м.

Попит за весь рік виявився найнижчим з 2018 року і знизився на 20% порівняно з середнім п'ятирічним показником. Це уповільнення є глобальною тенденцією, яка відчувається в усьому регіоні EMEA. Проте є підстави для обережного оптимізму, оскільки чистий попит у 2024 році склав 61,3% від обсягу, що в цілому відповідає попередній п'ятирічній тенденції та свідчить про те, що новий попит все ще домінує на ринку.

Три найбільші угоди у четвертому кварталі склали 94 500 кв. м. Найбільшою угодою стала попередня оренда будівлі площею 52 000 кв. м у CTPark Brno виробником електроніки Hitachi Energy Czech Republic, за якою послідувала повторна угода про оренду 21 300 кв. м у Prologis Plzeň II з виробником споживчих товарів VAFO. Третьою за величиною стала повторна угода про оренду 21 100 кв. м в Prologis Park Prague Airport з дистриб'юторською компанією, назва якої не розголошується. Найвища орендна ставка стабілізувалася на рівні 7,50 євро за кв. м/місяць.

«Незважаючи на економічну невизначеність минулого року, ринок продовжує демонструвати стійкість. Хоча попит нижчий, ніж у попередні роки, очікується, що інвестиції в інфраструктуру зменшать логістичні перешкоди», — прогнозує Йозеф Станко.

Чеський промисловий сектор залишається сильним, про що свідчать значні інвестиції великих виробників. Хоча конкуренція з боку сусідніх іноземних ринків змінює динаміку пропозиції та співвідношення між орендарями й орендодавцями в деяких регіонах, ринкові настрої покращуються після попереднього песимізму.