Стратегічне проєктування як імпульс розвитку міста: 86 гектарів Чернівців
У Чернівцях завершився відкритий архітектурний конкурс на кращу містобудівну концепцію території площею 86 гектарів — одного з найбільш недооцінених районів міста, обмеженого вулицями Українських добровольців, Старожучківський Шлях, Зелена, Новоушицька, Петера Деманта, Кишинівська, Січових Стрільців, Руська та залізничною колією.
Серед фіналістів особливо вирізняється архітектурна агенція 2storm, яка здобула другу премію, представивши не просто проєкт, а стратегію розвитку міста. Їх підхід демонструє глибоке розуміння контексту, економічного та культурного потенціалу території. На місці занедбаної промислової зони з непростим рельєфом команда створила концепцію, що перетворює територію на стратегічну точку зростання Чернівців.

Виклики міста
Чернівці мають значний потенціал, проте стикаються з низкою проблем:
- недооцінені колишні промислові зони;
- слабкий транспортний та функціональний зв’язок із центром;
- нестача сучасних громадських просторів і соціальної інфраструктури;
- обмежені можливості для розвитку бізнесу і залучення талантів;
- складний рельєф, що ускладнює освоєння територій;
- хаотична забудова без урахування глобальних потреб міста.
Ці фактори формують запит на нову стратегію розвитку, яка забезпечить сталий, збалансований і гармонійний розвиток міських районів.

Як зазначає Євгенія Сичугова, співзасновниця агентства 2storm, проєкт передбачає створення сучасного району, який стане логічним продовженням історичної частини Чернівців, водночас зберігаючи власну унікальність.
Інтеграція з містом. Новий район формує нові точки тяжіння, що не конкурують із історичним центром, а розширюють його вплив, поєднуючи культуру, бізнес і рекреацію.
Збалансованість функцій. Житло різних форматів інтегрується з офісами, комерцією, освітою, рекреацією та туризмом. Наявність сучасних робочих просторів створює умови для розвитку компаній і залучення талантів, забезпечуючи сталу економіку району.
Природа як ресурс. Рельєф, річка Мольниця, зелені коридори та парки стають основою розвитку. Природні особливості території — не бар’єр, а конкурентна перевага, що формує унікальну ідентичність району.
Людиноцентричність. Простори запроєктовані відповідно масштабу людини: бульвари, площі, подвір’я та громадські функції забезпечують комфорт, безпеку і соціальну згуртованість.
Екологічність і сталість. Район інтегрує екологічну чутливість, економічну ефективність та соціальну згуртованість, формуючи довгострокову цінність для міста та інвесторів.
Візуальні зв’язки та ідентичність. Панорами на старе місто, власні домінанти та поєднання елементів спадщини з новими архітектурними рішеннями створюють впізнаваний бренд району.

Вплив на місто і бізнес
Зі слів авторів 2storm, концепція демонструє, що архітектура може бути стратегічним інструментом розвитку міста:
- створювати робочі місця;
- залучати інвестиції і стимулювати бізнес;
- формувати комфортне, культурно насичене та безпечне середовище.
Візуальні рішення студії відзначаються стриманістю, продуманим масштабом та повагою до контексту — архітектура зі стратегічним мисленням, що працює на економіку, комфорт і сталий розвиток.

Конкурс довів: майбутнє українських міст — у партнерстві архітекторів, бізнесу та громади. Проєкт 2storm показує, що локальні студії здатні мислити на рівні державної стратегії, системно планувати і створювати середовище, де хочеться жити і працювати.
Чернівці отримують стратегічну точку зростання, де новий район посилює розвиток міста, збагачуючи існуючу інфраструктуру та додаючи нові функції.
Партнерський матеріал

