Тренди українського ринку нерухомості: експерт розповів, як змінюються запити покупців

29.04.2025   |  Новини

Новини партнерів

Повномасштабна війна кардинально трансформувала запити українців щодо житла. Стрімко змінюються підходи до вибору поверховості, планування квартир та енергоефективності, розповів CEO київської девелоперської компанії ENSO Раміль Мехтієв. Він виділив кілька ключових змін, які вже стали визначальними для ринку нерухомості.

Серед найпомітніших тенденцій — переоцінка цінності поверховості. Покупці все частіше віддають перевагу нижчим поверхам замість традиційно престижних верхніх. «З п'ятого поверху краще оглядати ландшафтний дизайн, ніж з 27-го, а незалежність від ліфтів стала критично важливою», — пояснює експерт.

Не менш важливою стала й зміна ставлення до розміру помешкань. В останні роки з ринку остаточно витіснено популярний декілька років тому тренд на мікроквартири площею 15-17 квадратних метрів. Пандемія та велика війна змусили багатьох перейти на дистанційну роботу, і коли люди почали проводити майже весь час вдома, стало очевидно, наскільки важливий життєвий простір. На противагу мікроквартирам, ENSO робить ставку на просторість: однокімнатні квартири площею 55-60 квадратних метрів, трикімнатні — 140-150 метрів.

Кардинально змінилося ставлення й до паркінгів. В умовах війни вони набули нової функціональності. «Це не просто паркінг, який можна використати як укриття, а простір з належними умовами перебування — туалети, системи живлення, вентиляція та безпечне переміщення», — розповідає Мехтієв про нові підходи до проєктування укриттів.

На тлі нинішніх реалій суттєво переосмислюється і питання енергозабезпечення будинків. «Важливо розрізняти енергоефективність та енергонезалежність. Якщо перше — про розумне використання ресурсів, то друге — про готовність до форс-мажорів. Майбутнє за автономними системами енергозабезпечення», — пояснює Раміль Мехтієв. ENSO стала першою компанією, яка сертифікувала житловий комплекс за міжнародним екологічним стандартом BREEAM.

Попри усі виклики, український ринок нерухомості залишається інвестиційно привабливим, демонструючи прибутковість близько 7% річних, що перевищує середньоєвропейські показники. Це є важливим для інвесторів, які оцінюють довгострокові перспективи.

«Зараз на ринку відбувається накопичення попиту, що сформує тенденцію підготовки проєктів до швидкого старту. В якийсь момент можемо очікувати одночасного запуску багатьох проєктів», — підсумовує експерт.

Читайте також: Жити, працювати і відпочивати в одному місці: переваги багатофункціональних кварталів