Україна використовуватиме будівельні відходи від руйнувань для відбудови
Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури використовуватиме підходи циркулярної економіки для відбудови України. Про це йдеться у повідомленні Мінінфраструктури.
За даними органів місцевого самоврядування, станом на кінець 2023 року, по всій країні утворилося більше 450 тис тонн будівельних відходів від руйнувань, зазначили у відомстві.
"Поки в Україні немає традиції глибокої переробки будівельних відходів, показник ресайклінгу становить 6% від загальної кількості. Але у баченні великої відбудови країни ці відходи ми розглядаємо як можливий майбутній ресурс для будівельної галузі", – зазначила заступниця міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Наталія Козловська.
За її словами, вирішення цієї проблеми має відбуватися комплексно за наступними основними напрямками:
- створення необхідної нормативної бази щодо технології сортування й переробки відходів та налагодження відповідних технологічних процесів;
- розроблення каталогу будівельної продукції, виготовленої із застосуванням сировини на основі перероблених відходів;
- подальша розробка стандартів щодо виготовлення такої будівельної продукції.
Низку кроків уже зроблено. Наприклад, у Київській області Мінвідновлення за підтримки уряду Японії та Японської агенції з міжнародного співробітництва JICA Ukraine Office вже реалізує пілотний проєкт з організації місця тимчасового зберігання та лінії переробки відходів від руйнувань. Зазначається, що в межах цього проєкту буде розроблено план поводження з відходами від руйнувань, у якому також враховуватимуться й аспекти виготовлення продукції з переробленого ресурсу.
Козловська повідомила, що на даному етапі Мінвідновлення аналізує наявний міжнародний досвід та результати проведених наукових досліджень, до цього процесу залучено профільні технічні комітети стандартизації.
Підтримку впровадженню в Україні сталого управління відходами від руйнувань надають міжнародні партнери: ПРООН, Японське агентство з міжнародного співробітництва (JICA), GIZ, USAID, Світовий Банк.
Раніше ми писали, що вирішення проблеми будівельного сміття залежить від політичної волі та готовності впроваджувати реформи.