Закарпаття: жодного будинку на етапі будівництва не акредитовано за програмою єОселя
Закарпатська область залишається одним із найбезпечніших регіонів України: відсутня комендантська година, а кількість повітряних тривог найнижча у країні. За даними 2024 року, тут було оголошено лише 181 тривогу і зафіксовано 1 повідомлення про вибухи. Для порівняння, у Київській області за цей самий період — 1172 тривоги та 215 вибухів.
Здавалося б, такі умови мали б сприяти попиту на нерухомість у Закарпатті, тим більше, що регіон демонструє найвищу середню вартість оренди житла в Україні — 19 000 грн на місяць (дані на січень 2025). Але на практиці у покупців, які планують придбати квартиру завдяки «єОселя», дуже обмежений вибір в цьому регіоні, пише онлайн-журнал про новобудови 3m2.
Чому «єОселя» майже не працює на Закарпатті?
Попри те, що до програми «єОселя» долучився кожен п’ятий український забудовник, у Закарпатській області її охоплення залишається мінімальним. За даними ЛУН, з 122 черг житлових комплексів у регіоні, лише 5 новобудов пропонують квартири, доступні для кредитування через «єОселя». В Ужгороді: з 76 черг — тільки 3 новобудови з готовими квартирами беруть участь у програмі, і жодного об’єкта на етапі будівництва. 3m2 не знайшли Закарпатської області в «Переліку акредитованих банками об'єктів, що будуються, в яких можна придбати майнові права на квартиру за програмою єОселя».
Банк-партнер програми також підтверджує низьку активність. За словами Катерини Личаної, начальниці управління по роботі з партнерами Глобус Банку, на Закарпаття припадає лише 1,8% від загальної кількості виданих кредитів за програмою «єОселя». При цьому жоден об’єкт первинного ринку в області не акредитований для участі в програмі.
«Зараз багато внутрішньо переміщених осіб зацікавлені в придбанні житла в більш безпечному регіоні Україні. Проте, в Закарпатській області за програмою “єОселя” видано лише 1,8% кредитів від загальної кількості. І жодного об'єкта на первинному ринку не акредитовано.Цілком можливо, що саме ВПО можуть вплинути на те, що програма “єОселя” активно запрацює в об’єктах на стадії будівництва. Наразі Глобус Банк веде перемовини із місцевими девелоперами про акредитацію житлових об’єктів за комерційними програмами та програмою "єОселя"», — розповіла 3m2 Катерина Личана, начальниця управління по роботі з партнерами ГЛОБУС БАНКУ.
Також Катерина зауважила, що регіон мав і раніше особливості кредитування:
«Закарпатська область ще до початку повномасштабного вторгнення мала свою власну і досить специфічну особливість у питанні розвитку кредитування. І тут мова йде не лише про іпотеку, це стосується майже всіх видів кредитів (зокрема автокредитів). Найчастіше в цьому регіоні місцеві мешканці купували все за повну вартість, особливо ті громадяни, що працювали за кордоном. Адже по поверненню, маючи кошти, вони не зволікали з придбанням житла».
Майбутнє програми в регіоні
Попри складнощі, експертка вбачає потенціал для розвитку «єОселі» в Закарпатській області. Значна кількість внутрішньо переміщених осіб, які прагнуть придбати житло у безпечному регіоні, можуть стати каталізатором змін. Активна співпраця банків із місцевими забудовниками може допомогти програмі охопити не лише готові квартири, а й об’єкти на стадії будівництва.
Закарпаття, з його безпековими перевагами та стабільним попитом, має всі шанси стати регіоном, де іпотека почне працювати активніше, але для цього потрібні зусилля як з боку девелоперів, так і фінансових установ.
Підготувала Наталія Настич