Житній ринок — в центрі уваги суспільства: створено дві протилежні за змістом петиції
До Житнього ринку в Києві наразі прикута уваги суспільства, яка відображена в двох протилежних за змістом петиції. Ці документи пропонують два різні підходи до управління реставрацією Житнього ринку. Про це Property Times повідомила Олена Борисова, дослідниця монументально-декоративного мистецтва періоду 1960-90 рр., письменниця, співавторка книги «Масове мистецтво не для всіх» (2021 р.), співзасновниця ГО «Спілка дослідників і реставраторів творів монументально-декоративного мистецтва і архітектури».
За її словами йдеться про приватизацію та подальший комерційний план управління чи статус комунальної власності з послідовним процесом реставрації та дослідження території навколо, адже це місце історичне, знакове. Житній ринок — один із найстаріших у столиці, згадка про цю торгову площу датується XV столітті.
Петиція, що пропонує приватизацію ринку, вже набрала 6 000 голосів, а петиція, яка пропонує залишити Ринок у власності громади та зробити муніципальний проєкт, майже закінчила збирати голоси.
Так чому громада проти явного процесу реновації? Які ризики можна вже побачити перед початком приватизації?
«Петиція, що подається як така, що «захищає архітектурну спадщину Житнього ринку», насправді просуває ідею приватизації цього об’єкта, яка суперечить самій концепції збереження архітектурного комплексу, його об’ємно-просторового рішення та оригінальної функції ринку.
Починаючи з назви, документ вводить громадськість в оману: петиція обіцяє «збереження», але пропонує фактичну передачу у приватну власність, яка створює реальні ризики для Житнього ринку як архітектурного, історичного та соціального об’єкта», — пояснює Олена Борисова.
І наводить аргументи.
Приватизація ≠ збереження
Ця Петиція пропонує провести «відкриту і прозору приватизацію» як єдиний шлях збереження ринку. Це маніпуляція, оскільки:
- приватизація означає втрату контролю громади і міста над об’єктом;
- історія приватизацій в Україні засвідчує численні приклади знищення об’єктів архітектури, незважаючи на «умови договору»;
- жоден приватний власник не буде гарантом збереження автентичності, якщо прибуток стане головним пріоритетом.
Перебільшення стану руйнування
У цій Петиції йдеться про аварійний стан будівлі та неможливість використання — з посиланням на рішення суду 2022 року. Однак:
- У згаданому рішенні суду не йдеться про аварійність будівлі. Це рішення про припинення експлуатації стосується планової перевірки ДСНС. А оскільки на сьогодні ринок функціонує — це означає, що перевірку пройдено.
- Ринок функціонує, хоча й потребує ремонту. Він не є повністю занедбаним чи закритим.
- Є потреба у реставрації та модернізації, але це не аргумент для приватизації — це аргумент для фінансування з бюджету або за рахунок грантів, публічно-приватного партнерства без втрати власності.
Необ’єктивне зображення попередніх орендарів
Ця Петиція не пояснює, чому місто взагалі уклало договір з ненадійним орендарем без зобов’язань. Це — питання до відповідальних чиновників, а не аргумент на користь передачі ринку у приватні руки.
Підміна понять «відновлення» і «приватизація»
У цій Петиції стверджується, що приватизація з умовами дозволить «зберегти» Житній. Але:
- Реальність така, що будь-які прописані умови можуть бути формальністю або обійдені після завершення угоди.
- Ніхто не дає гарантії, що модерністський ринок не буде знесено задля будівництва житлового комплексу чи торгівельного центру.
«Наша Петиція № 13492 «На захист та збереження “Житнього ринку”» — єдина, що реально захищає Житній, пропонує: надати охоронний статус Житньому ринку як об’єкту культурної спадщини, розробити програму реставрації, утримання та розвитку ринку у межах комунальної власності, а також залучити публічні та грантові джерела фінансування, без втрати контролю громади.
Це не консервація чи блокування розвитку. Це усвідомлений шлях до збереження унікального модерністського ринку, що має архітектурну, культурну та соціальну цінність», — каже Олена Борисова.
Отже, «Петиція за збереження архітектурної спадщини Житнього ринку та чесні правила його приватизації» є прикладом маніпулятивної ініціативи, яка під прикриттям «відновлення» та «прозорості» фактично намагається узаконити приватизацію цінного комунального об’єкта. Вона базується на перебільшеннях, упередженій інформації та ігноруванні ризиків.
Олена Борисова закликає киян підтримати Петицію «На захист та збереження “Житнього ринку”» № 13492, яка справді бореться за Житній ринок — як за надбання міста і громади, а не актив для приватних забудовників.
Слідкуйте за новинами в нашому Телеграм
Читайте також: Оновлено архітектурний проєкт Житнього ринку в Києві: відбулася чергова презентація