Колівінги привертають увагу європейських інвесторів
Джерело: Property Forum
За даними Savills, близько половини (51%) європейських інвесторів планують інвестувати в об'єкти спільного проживання, або колівінги, в найближчі три роки, і, порівняно з 2022 роком, інтерес інвесторів до проєктів спільного проживання зріс найбільше.
«Інтерес інвесторів до колівінгів пояснюється кількома довгостроковими тенденціями. Європа переживає подальшу урбанізацію, оскільки люди переїжджають з невеликих містечок до великих міст, тому потреба в житлі там значно зростає. У той же час, зростання вартості житла та цін на придбання квартир в останні роки знизило доступність житла. Врешті, значно зросла мобільність робочої сили серед молодих талантів, які потребують якісного житла для оренди. У такому ринковому середовищі проєкти спільного проживання є привабливою альтернативою порівняно з власним житлом і традиційними варіантами оренди приватного житла. Це викликає інтерес інвесторів», — говорить Далюс Кавекас, фінансовий директор Baltic Asset Management, литовської компанії, яка завершує проект колівінгу в колишньому празькому готелі Vitkov.
Кількість містян буде зростати
Згідно зі статистикою Організації Об'єднаних Націй, до 2050 року в Європі продовжиться процес переїзду людей із сільської місцевості до міст. Якщо в 1990 році в містах проживало 70% населення Європи, а в 2014 році — 73%, то до 2050 року ця цифра, за прогнозами, сягне 82%.
«Це означає, що ще приблизно 60 мільйонів людей переїдуть до міст, і всім їм потрібно буде десь жити», — говорить керівник Baltic Asset Management. «Але доступність житла в Європі погіршується. У Чехії ситуація з доступністю житла є однією з найгірших в Європі. Згідно з Індексом нерухомості Deloitte, для купівлі квартири площею 70 квадратних метрів у Чехії потрібно 13,3 річних зарплат брутто. Для порівняння, у Бельгії, Данії та Італії достатньо зарплати за 4-6 років, а у Великобританії та Нідерландах — за 7-7,5 років. Люди, які не можуть дозволити собі купити житло, змушені шукати альтернативи. Крім того, в останні роки Чехія зіткнулася з різким скороченням пропозиції житла через підвищені вимоги та довгі, складні процедури отримання дозволів на будівництво», — говорить Кавекас.
Він зазначає, що проєкти спільного проживання стають більш привабливими для молодих фахівців і студентів, ніж оренда традиційного житла, оскільки вони забезпечують більшу цінність і гнучкість. Аналіз, проведений компанією Savills у Великобританії, показав, що з точки зору отриманої вартості, проживання в колівінгу приблизно на 20% дешевше, ніж проживання в приватній житловій квартирі.
«При традиційній оренді житлово квартири потрібно враховувати додаткові витрати на різні послуги, такі як інтернет, телебачення, інші послуги. У проєктах колівінгу все це вже включено в орендну плату — від послуг інтернету до спільного спортзалу, який є безкоштовним для мешканців. Отже, якщо все це підсумувати, то спільне проживання є набагато більш конкурентоспроможною альтернативою», — пояснює Кавекас.
Міграція талановитої молоді
Керівник Baltic Asset Management зазначає, що проєкти спільного проживання особливо приваблюють дві категорії людей — молодих спеціалістів та студентів. «У Європі ми спостерігаємо зростаючу мобільність серед молодих талантів. Чехія не є винятком. За підрахунками Чеської асоціації лідерів бізнес-сервісу, за останнє десятиліття кількість центрів спільного проживання зросла на 150, а кількість людей, які працюють у цьому секторі, збільшилася з 50 000 до 160 000. Сьогодні в Празі, Брно та Остраві працює понад 400 таких центрів. Багато з них мають багатонаціональну робочу силу, оскільки туди приїжджають працювати молоді фахівці з різних країн. Спільне проживання є привабливим для всіх них, оскільки пропонує не лише високоякісні послуги, але й багато можливостей для спілкування, що стало ще більш важливим для молодої аудиторії після карантину, спричиненого COVID-19», — каже Кавекас.
Як приклад, він зазначає, що проєкти спільного проживання, які компанія Baltic Asset Management розробила у столиці Литви Вільнюсі, мають рівень заповнюваності 98%. Мешканцями є молоді спеціалісти та студенти з 42 країн світу. І Литва, і Чехія є привабливими місцями для молодих талантів, які прагнуть працювати в стартапах і міжнародних компаніях. Світовий рейтинг талантів IMD за 2023 рік підтверджує це: у ньому Литва посідає 23 місце, а Чехія — 21 місце серед найпривабливіших міжнародних напрямків для молодих спеціалістів. Обидві країни підіймаються в рейтингу IMD, що свідчить про те, що їхні ринки спільного проживання мають потенціал зростання, оскільки талановита молодь, як правило, добре користується цією привабливою можливістю.
«Великий пул молодих талановитих людей важливий для бізнес-екосистем стартапів, транснаціональних компаній, центрів спільного користування послугами та інших зростаючих бізнесів. Наявність такого пулу талантів говорить іноземним інвесторам про те, що тут є достатній потенціал робочої сили, що робить його привабливим місцем для інвестицій. Таким чином, хороші та гнучкі рішення для життя допомагають залучати таланти, які, своєю чергою, приваблюють інвесторів», — говорить Кавекас. — Не випадково такі міста, як Лондон, Амстердам, Берлін, Сан-Франциско та Сеул, мають добре розвинені ринки колівінгу».
Окрім молодих спеціалістів, гуртожитки також актуальні для студентів, особливо з-за кордону. «Тільки в Празі навчається близько 400 000 студентів, і 10% з них — з-за кордону. Спільне проживання є дуже привабливим для них, особливо тому, що традиційні варіанти оренди житла стають все більш обмеженими і зосереджуються на короткостроковій оренді. Іноземні студенти віддають перевагу інституційним орендодавцям, які пропонують стабільність, чіткі ціни, умови оренди та правила, що захищають їхній добробут», — зазначає Кавекас.
Ринок Чехії є привабливим
Фінансовий директор Baltic Asset Management підкреслює, що фундаментальні тенденції, згадані вище, зростаючий пул молодих талантів у країні та великий потенціал ринку колівінгу роблять Чеську Республіку привабливою для інвесторів. Саме тому компанія обрала її як пріоритетний для розвитку проєктів ринок колівінгу.
«У Baltic Asset Management ми вже 3 роки розвиваємо проєкти колівінгу та традиційної оренди житла. У нашому портфелі 600 одиниць житла, і ми вважаємо, що це дуже сильний продукт», — коментує Кавекас.
Компанія інвестує 14 мільйонів євро у свій перший проєкт у Празі, який буде представлений під брендом Youston. Заселення орендарів заплановано на січень 2024 року, хоча вже наприкінці листопада 105 номерів у проєкті стали доступними для бронювання. У компанії більші амбіції: протягом наступних кількох років планують розширити портфоліо в Празі до 500 одиниць житла для спільного проживання або традиційної оренди. Baltic Asset Management планує інвестувати 69 мільйонів євро в Чеську Республіку в найближчі роки. Однак остаточна сума залежатиме від того, яку бізнес-модель буде обрано для розвитку.
Окрім чеського ринку, Baltic Asset Management також вивчає можливості в кількох інших європейських країнах, які мають значний потенціал зростання. Це Польща, Швеція, Великобританія та Латвія.
«Всі ці ринки знаходяться на різних стадіях розвитку. У Лондоні ринок колівінгу вже добре розвинений, і тут існує велика конкуренція. Але місто зростає, і попит на різноманітні житлові рішення є значним. Ми вважаємо, що наш продукт буде конкурентоспроможним навіть на лондонському ринку, — говорить Кавекас. — У Польщі та Латвії, тим часом ринки колівінгу менш розвинені, що відкриває цілий ряд можливостей».
Протягом наступних кількох років Baltic Asset Management планує створити портфель з понад 1 200 житлових об'єктів у всіх цих країнах. Інвестиції в нього можуть скласти до 112 мільйонів євро.
Savills, міжнародна консалтингова компанія у сфері нерухомості, прогнозує, що ринок спільного проживання в країнах Європи буде стрімко зростати протягом наступних 5-7 років. Амбіції Baltic Asset Management за цей період — досягти щонайменше 5 000 квартир у проєктах колівінгів та оренди житла в різних європейських містах.