ДІАМ замість ДАБІ: 5 питань про реформу містобудування

16.09.2021

В Україні  запрацював новий орган, який буде контролювати надання дозволів на будівництво та сертифікатів про прийняття будівель в експлуатацію, а також анулювати ці дозволи — Державна інспекції архітектури і містобудування (ДІАМ/ГИАГ). Одночасно Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) офіційно припинила виконувати свої повноваження. Усі її співробітники будуть звільнені. Ми зібрали відповіді на деякі питання, які виникають з приводу нового етапу реформи містобудування.

«ДІАМ — це не заміна ДАБІ, а повноцінний орган, з іншою структурою, повноваженнями, а головне — принципами роботи. Це один з важливих кроків реформування цілої галузі, яка протягом останніх років потерпала від корупції», — зазначив Олексій Чернишов, міністр розвитку громад та територій України під час прессконференції, присвяченої завершенню роботи ДАБІ.

Підбір кадрів у структуру проходив декілька місяців, наразі кількість співробітників нової структури досягає 198 осіб — це 30% від загальної кількості вакансій. За словами міністра, це в переважній більшості люди, які раніше не працювали на державній службі, але є професіоналами з ринку. Підбір кандидатів на посади в ДІАМ проходив спільно з Національним антикорупційним бюро і Нацагентством з попередження корупції. Міністр зазначив, що у новоствореній ДІАМ не працюють і не будуть працювати ті люди, які до цього працювали у ДАБІ. Наразі пошук кандидатів на вакантні триває.

«Прозорість, доброчесність та відповідальність. Це ті цінності, з якими нова команда юристів, будівельників, інженерів, архітекторів ДІАМ береться за роботу. Ми усвідомлюємо той кредит довіри, який ми отримали, відповідальність, яка на нас покладена, та виклики, з якими нам доведеться зіткнутись. І ми готові демонструвати якісну роботу, в якій немає місця для корупції», — зазначив голова Державної інспекції архітектури та містобудування Семен Кривонос.

Основними завданнями ДІАМ є:

  • надання (отримання, реєстрація), документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.
  • відмова у видачі таких документів,

або анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.

В Україні будуть утворені не тільки центральні, а й територіальні органи ДІАМ у кожній області. Також в рамках реформи розширюються повноваження органів місцевого самоврядування в питанні контролю над процесом будівництва.

Чи будуть створюватися інші органи для контролю містобудування?

Раніше планувалось, що також буде утворено Державну інспекцію містобудування та Державне агентство з технічного регулювання у містобудуванні. Але у новій редакції цих органів нема.

Як тепер будуть повідомляти про початок будівництва та введення в експлуатацію? Якщо забудовник має відповідним чином оформлену земельну ділянку та правильно оформлений проєкт, він має право будувати на цій ділянці без дозволу, який треба було оформлювати раніше. Потрібно лише у декларативний спосіб повідомити державу про старт будівництва.

Сертифікат на введення в експлуатацію також будуть отримувати в новий спосіб — в електронній системі заяву про готовність до введення в експлуатацію повинні підписати електронним підписом як замовник будівництва, так й авторський нагляд, автор проєкту, забудовник та інші відповідальні особи. Якщо всі підписи будуть отримані, будівля автоматично отримує Сертифікат.

Поки що введення в експлуатацію проходитиме в перехідному режимі, аж поки Верховна Рада не ухвалить відповідні законопроєкти (№ 5877 і № 5655, № 5656) у другому читанні і таким чином остаточно буде завершено реформу містобудування в Україні. Планується, що це відбудеться вже у жовтні.

Що буде з проблемними новобудовами, які будувались з порушеннями?

Чернишов зазначив, що сертифікат на введення в експлуатацію не отримають будівлі, які будувалися не за початковим проєктом, наприклад, замість 9-типоверхівки побудовано 29-типоверхівку. «Це неможливо. Є багато випадків, коли забудовники намагаються продавати квадратні метри так званим інвесторам, заселяти їх, а потім використовувати цих інвесторів, власників квартир, які ще не оформлені, і вимагати введення в експлуатацію. Такий забудовник повинен оформити зміни в проєктну документацію, якщо це можливо. А якщо неможливо, а такі випадки є, вони ніколи не отримають сертифікат на введення в експлуатацію», — сказав Чернишов.

За його словами, якщо неможна буде актуалізувати дійсний проєкт через порушення та існуючи містобудівні обмеження, забудовник повинен буде демонтувати поверхи, та привести об’єкт до стану, який передбачався спочатку.

Також буде введена адміністративна та кримінальна відповідальність за порушення норм будівництва. Це передбачено зареєстрованим в парламенті законопроєктом.

Що буде з дозволами, які активно видавала ДАБІ останнім часом?

За словами Чернишова, буде проведено аналіз виданих ДАБІ документів за попередні часи роботи. «Аналіз діяльності ДАБІ буде проведено не тільки за останні два тижні, а й за весь час її існування і буде розглянуто все те, що було оформлено», — підкреслив глава Мінрегіону.

Про те, що Держархбудінспекція останні 14 днів працювала без вихідних і виконала двомісячну норму, написав в соцмережі експерт з містобудування Георгій Могильний.

Наприклад, за 8 місяців ДАБІ видала 1621 дозвіл, тобто за два тижні співробітники інспекції виконали двомісячну норму.

При цьому, як підкреслив Могильний, за останній тиждень видані документи не відображалися в Єдиній державній електронній системі в сфері будівництва, однак 14 вересня було відкриті публічно.

Чи зменшиться вартість квадратного метра після реформи, адже раніше корупційна складова при отриманні дозволів значно впливала на ціни на первинку?

За словами Чернишова, реформа містобудування призведе до зменшення собівартості для забудовника будівництва, з ціни квадратного метра для забудовника зникне вся корупційна складова. А що стосується безпосередньо цін на житло, то їх визначає ринок. Як саме ринок прореагує на реформу ДАБІ — Чернишов не уточнив.