Як оцінюють забудовники перші місяці роботи ДІАМ
16 вересня 2021 р. замість ліквідованої ДАБІ запрацювала ДІАМ. В основу роботи новоствореного органу був покладений принцип цифровізації, який має унеможливити особисті контакти між чиновником та замовником й зробити процес видачі дозвільних документів максимально прозорим і чесним.
Старт роботи ДІАМ був стрімким, за перший місяць було видано сотні дозволів на будівництво та ремонтні роботи шкіл, лікарень, доріг, реставрацію пам’яток архітектури. Чи не найбільше на цю реформу очікували забудовники, робота яких в перехідний період суттєво гальмувалася. Property Times звернувся до забудовників з проханням прокоментувати перші місяці роботи ДІАМ. Деякі з тих компаній, яким ми надіслали запит, утрималися від коментарів з формулюванням «ще зарано коментувати». Решта представників девелоперських компаній дали доволі позитивну оцінку.
Раміль Мехтієв,
СЕО девелоперської компанії ENSO
Ми вже маємо безпосередній досвід роботи з новоствореним органом: з початку роботи ДІАМ компанія ENSO ввела в експлуатацію два будинки. Тож не з чуток можу говорити про професійний, конструктивний та відкритий підхід нової інспекції до містобудування.
Беззаперечно, автоматизація та прозорість адмінпослуг у сфері будівництва йде тільки на користь ринку та подає хороші сигнали для бізнесу. Дуже радує те, що початок змін у містобудуванні покладено, і це важливий етап для всієї сфери нерухомості.
Ми в компанії розраховуємо і на подальші позитивні зміни та максимальну цифровізацію будівельної галузі.
Сергій Федорик,
член Наглядової ради SAGA Development, засновник KEY Group
Створення ДІАМ кардинально змінило систему погоджень. Обраний вектор на упрозорення я вважаю цілком правильним і коректним. Процес погодження суттєво покращився й пришвидшився, став прозорим, фактично, автоматизованим. Ми, так само як і колеги по ринку, загалом задоволені такою автоматизацією, виключенням людського чинника з процесу ухвалення рішень.
Однак зараз система працює на платформі “Дія” в режимі дослідної експлуатації. Цей режим наразі дозволяє послабити відповідальність ДІАМ за коректність і швидкість процедури. Якщо документація повністю відповідає законодавству та чинним нормам, отримання дозволу на будівництво займає 2-3 дні – фактично, він видається в автоматичному режимі. Якщо є певні суперечливі речі, погодження затягується. До того ж, не завжди підтягується інформація з реєстрів проєктної документації та технічної інвентаризації. Сподіваємося, це пов'язано з налагодженням роботи системи, й після переходу її з дослідної експлуатації в робочий режим, ми прийдемо до максимальної автоматизації.
Анна Лаєвська,
комерційна директорка «Інтергал-Буд»
Створення ДІАМ — один з найважливіших кроків до повного реформування галузі містобудування. Принцип, закладений в роботу новоствореної держінспекції, — діджиталізація. На практиці це спрощення і пришвидшення усіх процедур. Що це дає учасникам ринку? По-перше, прогнозованість. Термін, за який опрацьовуються звернення забудовників, здебільшого не перевищує 24 годин. До прикладу, раніше ці ж процеси могли тривати місяцями. По-друге, прозорість. Жодних необґрунтованих відмов зареєструвати дозвіл щодо виконання будівельних робіт, ввести об’єкт в експлуатацію. По-третє, цифровізація. Можливість подачі документів через сервіс ДІЯ та анонсована нещодавно автоматична реєстрація дозволів на виконання будівельних робіт (без участі чиновників).
Те, як система працює зараз, справді дає надію на остаточне подолання корупції в сфері містобудівної діяльності. Гравці ринку давно потребують зрозумілих, чесних та прозорих правил функціонування та держрегулювання галузі.
Вахтанг Ахвлєдіані,
директор з розвитку компанії ODG Development
Запуск Державної інспекції з архітектури та містобудування позитивно вплинув на роботу ринку нерухомості, адже повністю зникла корупційна складова, а сам процес документообігу пришвидшився.
Наша компанія на власному досвіді переконалася в ефективності та прозорості нової системи ДІАМ. Ми підготували всі необхідні документи для початку будівництва клубної резиденції O’Club, зареєстрували їх та майже на наступний день отримати дозвіл на будівництво, хоча до цього необхідні ухвалення потрібно було чекати місяцями.
Валентина Ракович,
PR-менеджер ІБК ОБРІЙ
На поточних стадіях розвитку портфельного проєкту у компанії ІБК ОБРІЙ ще не було можливості часто контактувати з ДІАМ, тому ймовірніше наш відгук не можна назвати повним.
Однак у тих питаннях, з яких довелося поспілкуватися, нас приємно вразила швидкість, чіткість та конкретика у наданні відповідей. Вчасність і відсутність розпливчастих формулювань — це, мабуть, одні з тих факторів прозорості, які дозволять оперативно реагувати девелоперу. Нас дуже вразив такий підхід.