НБУ знизив облікову ставку: чи стане іпотека доступніше?

16.12.2019

Наприкінці минулого тижня правління Нацбанку опустило облікову ставку до 13,5%. Таким чином за 2019 рік процентна ставка скоротилася на 4,5%.

Як це вплине на ринок нерухомості і чи зробить це іпотечні кредити більш доступними для українців, редакція Property Times дізнавалась у експертів та гравців ринку.

Лев Парцхаладзе, президент Конфедерації Будівельників України

Облікова ставка впливає на кредитну та депозитну, тому зменшення облікової ставки НБУ упродовж цього року з 18 до 13,5% — це перший крок до доступної іпотеки. Чекаємо на наступні дії Уряду, які виведуть іпотечну ставку в Україні на стимулюючий рівень — до 8%. Це збільшить кількість угод на ринку нерухомості, а люди матимуть змогу купувати житло.

Саме недорогі іпотечні кредити — це один з найкращих інструментів. На цьому треба робити акцент.

Олена Дмитрієва, заступник Голови Правління Глобус Банку  

Зменшення облікової ставки НБУ дає позитивний сигнал ринку, але реальне зменшення кредитних ставок можливе лише після зменшення вартості ресурсної бази банків. Як правило, це відбувається через якийсь час. Також це залежить від вартості ОВГЗ, як альтернативного безрискового вкладення. Наразі намічається тенденція до зниження вартості державних запозичень. Якщо вона продовжується, банки активізують кредитування.

Відносно іпотечного кредитування ми не очікуємо суттєвих змін, оскільки за попередніми залишаються дуже високі норми резервування НБУ, які роблять іпотеку для банків економічно невигідною.

Якби банки активізували іпотечне кредитування, будівельний ринок, звичайно, оживив би. Це — робочі місця, розвиток міської інфраструктури, оживлення змінних секторів економіки, вирішення соціальних проблем населення. Для цього банкам необхідна стабільність, дешевіші довгі ресурси, адекватні регулятивні вимоги НБУ.

Ольга Соловей, засновниця URE CLUB (Український клуб нерухомості)

У нас є всі передумови для того, щоб уже наступного року відсоткові ставки за іпотечним кредитуванням знижувалися. Цього очікують українці, які бажають придбати житло, а також забудовники, які очікують на збільшення кількості угод.

Ми маємо позитивний дзвоник — зниження облікової ставки НБУ. При цьому інфляція в Україні також поступово знижується і, за розрахунками НБУ, у 2020 році становитиме 5–6%, тоді як за минулий рік — 9,8 %, а станом на вересень цього року — 8,8%.

Звісно ж, лише цього недостатньо, потрібен комплекс заходів, щоб іпотека стала доступною і цей інструмент дійсно запрацював. Перш за все, це зниження вимог до резервування банками коштів. І тут, щоб уникнути ризиків неповернення коштів та виникнення проблемних кредитів, потрібно на законодавчому рівні захистити права кредитора. Тобто, не можеш бути власником квартири, поки повністю не виплатиш іпотеку. Звісно ж, суттєвою умовою є також стабільна політична ситуація. Те, що ми маємо на сьогодні, вселяє віру, що при системному підході уже наступного року реально знизити процентні ставки за іпотекою та наблизитися до європейських стандартів.

Підготували Яна Довгань, Ірина Настич