Як карантин вихідного дня може позначитися на ритейлі. Думки експертів

16.11.2020

Запроваджений карантин вихідного дня викликав обурення серед представників ритейлу, адже левова частка відвідувачів ТРЦ припадає саме на вихідні. І такі обмеження, на думку багатьох гравців ринку, можуть призвести до суттєвих  фінансових втрат як орендаторів, так і орендарів. Українська Рада Торгових Центрів прогнозує, що орендарі ТРЦ втратять близько 12-15 млрд грн через локдаун вихідного дня.

Наразі вже починається підготовка до новорічних свят — один з найгарячіших періодів для ТРЦ. В Раді Торгових Центрів, припускають, що локдаун, який припадає саме на цей період може стати останнім для малого та середнього бізнесу, з якого на 95%, складається український ритейл. Наразі влада не пропонує дієві механізми компенсації, а заяви заступниці міністра охорони здоров’я Ірини Микичак про пошук інших джерел доходу звучать як знущання.

Property Times запропонував представникам real estate та ритейлу поділитися думками, як запроваджений карантин може вдарити по галузі. Дехто утримався від коментарів, вирішивши поки поспостерігати за перебігом подій. Своїм баченням ситуації поділилися представники NAI Ukraine, Української Ради Торгових Центрів та Arricano. Спойлер — думки різняться.

Максим Гаврюшин, Глава Української Ради Торгових Центрів, операційний директор Budhouse Group

Проблема рішення про карантин вихідного дня полягає в тому, що за ним немає ніякої аналітики, немає експертних оцінок. Обмеження стосуються торгівлі — діяльності, яка несе найменше ризиків з точки зору поширення інфекції. У магазинах контакти короткочасні, а при дотриманні заходів безпеки з боку покупців і продавців, ризик зараження зводиться до мінімуму. Чому можна їздити в метро, маршрутках, а в торгові центри не можна? Чому людям похилого віку з групи ризику можна відвідувати церкви і цілувати ікони, а, наприклад, меблевим магазинам в Дрімтаун або Домосфера, де за годину добре, якщо буде пару відвідувачів, працювати не можна? Або чому не можна в театр або кіно, де люди сидять на пристойній відстані один від одного? При тому, що роздрібна торгівля, як показує статистика, в цьому році поки єдиний драйвер економіки. Всі основні макропоказники впевнено мінусують — і транспорт, і промисловість, і сільське господарство, тільки роздріб поки в плюсі.

Очевидно, що такі заходи не вплинуть на кількість заражених. Основні місця зараження продовжать функціонувати, в будні дні вірус також не відпочиває. Можна подивитися статистику числа заражених під час весняного локдауна. У березні перед карантином число заражених в день становило 4-6 чоловік, в квітні, коли вже діяли обмеження, 300-400 осіб, а в травні доходило до 500. Після того, як всім дозволили працювати, число заражених навіть знизилося до 200-300, а потім знову поступово стало рости. Тобто, як показала практика, закриття торгівлі на статистику не впливає.

Якщо локдаун вихідного дня триватиме місяць, орендарі торгових центрів втратять 12-15 млрд гривень оборотів. І це тільки орендарі 300 з невеликим українських ТЦ. По країні роздрібний товарообіг може скоротитися на 30-40%. Найважливіший сезон в році буде зірваний. А це ставить під загрозу підготовку до наступного сезону для більшості мереж. Крім того, коригуються плани з розвитку і відкриття нових магазинів, девелопери недоотримують орендну плату і не будують нові об'єкти. Чи знизиться число заражених — очевидно що ні. Перед новим роком ми опинимося з ще більшим числом хворих. Люди похилого віку будуть продовжувати їздити в метро і маршрутках, а люди, які мають автомобілі, замість того, щоб підтримати економіку, будуть сидіти вдома.

Анна Чуботіна, СЕО Arricano

Ситуація складна як для бізнесу, так і країни в цілому. Ритейл ще не оговтався після першого локдауну, та була надія, що сезон високих продажів перед новорічними святами хоча б частково компенсує збитки та допоможе швидшому відновленню галузі.

Очевидно, що карантин вихідного дня не вплине на покращення епідеміологічної ситуації, але прогнозовано поставить на межу виживання багатьох підприємців, яких ефективний листопад-грудень годує цілий рік.

 

Віталій Бойко, CEO NAI Ukraine / Urban Experts

В цілому, вихідна відвідуваність ТРЦ становить 50-60% потоку, тому такі обмеження накладуть відбиток. Ритейл показав хороше зростання товарообігу з червня по сьогодні — незважаючи на просідання продажів у весняний локдаун, показники за 9 місяців 2020 року майже на 7% вже перевищили показники 2019 року, що в більшості випадків компенсувало ритейлерам весняні збитки і забезпечило певну стабільність в положенні, з якого вони входять в період карантину вихідного дня. Також є ймовірність перерозподілу частини потоку на будній день, а також підтримує фактор онлайн-продажів, які зможуть компенсувати 25-30% доходів. Але цього не можна сказати про ТРЦ, які разом з повною відсутністю доходів навесні, недоотримали від 20% до 50% своїх планових доходів. Подальший тиск на ставки маніпуляцією новими обмеженнями надасть ще більший удар по торговій нерухомості, тому, сподіваємося, орендарі з девелоперами знайдуть спільну мову для того, щоб допомогти їй зберегти свою стабільність, адже альтернатив розвитку ритейлу з тим же успіхом поза ТРЦ поки немає.

На мою думку, локдаун вихідного дня — це неефективно, як і будь-який півзахід. Епідемія вже бушує, і уповільнити її хід може допомогти максимальний локдаун і жорсткий контроль роботи транспорту та дотримання маскового режиму. Достатньо це зробити на 3-4 тижні — після цього повернутися знову до активної життєдіяльності, але з контролем дотримання обмежень — кількості відвідувачів, носіння масок, тощо.

Чи вплине це негативно на real estate та розваги — звичайно! Але набагато менше, ніж гарантований медичний колапс. Краще не купити, ніж не дожити. Хоч споживач все одно купить все що йому потрібно, як тільки з'явиться така можливість — як це було в червні-липні, коли приріст роздробу був на 30% в місяць в зв'язку з накопиченням попиту в квітні/травні. Та й при повному локдауні в квітні товарообіг впав лише на 12%. Різдвяні та новорічні свята ми зможемо зустріти набагато яскравіше і з більшою вигодою для рітейлу якщо зараз розірвемо фізичні контакти і зіб'ємо темп зростання захворюваності. Цифри показують, що навіть при повному локдауні товарообіг України буде більше, ніж в попередньому році мінімум на 10%

До речі, саме так зробили більшість європейських країн — завбачливо ввели локдаун зараз, який закінчиться до Різдва, щоб його нормально зустріти.