ДІАМ: робота у деокупованих регіонах та введення в експлуатацію пошкоджених рф об'єктів

29.01.2024   |  Новини

Державна інспекція архітектури та містобудування намагається оперативно налагоджувати роботу у тих регіонах, де відбувається деокупація захоплених територій. Про це в інтерв’ю Укрінформу розповів голова Державної інспекції архітектури та містобудування Олександр Новицький.

"Тільки-но відбулася деокупація захоплених ворогом районів Київської, Сумської, Чернігівської, Харківської, Херсонської та Миколаївської областей, ми почали відновлювати можливості надання послуг. Активно комунікували з місцевою владою, з органами місцевого самоврядування, з Міністерством реінтеграції та іншими відомствами", - сказав Новицький.

Він зазначив, що ДІАМ зміг досить швидко добитися відкриття реєстрів та налагодити можливість подавати документи для початку будівництва й відновлення та введення в експлуатацію об’єктів на цих територіях.

"І там, де це безпечно, де немає активних бойових дій, уже почалися процеси відбудови та відновлення. У тому числі, і у вільних від ворога районах Донецької області. Для нас налагодження роботи в таких регіонах — пріоритет. Коли бачимо відповідну локацію в отриманих заявках, намагаємося більше комунікувати, надавати більше допомоги, підтримувати заявників консультаційно та інформаційно", - підкреслив Новицький.

 Окрема тема — введення в експлуатацію об’єктів, будівництво яких практично завершили до війни, але які були пошкоджені агресором. Законодавство при цьому не дозволяє робити жодних винятків. "Ми не можемо брати відповідальність за те, щоб заселяти людей, наприклад, у будинок, де ще до введення  експлуатацію пошкоджений дах або вибиті вікна. У таких випадках (а ці кейси, на жаль, не рідкість) збиралися разом із девелоперами, з ініціативними групами мешканців, вивчали технічні звіти фахівців й готували «дорожню карту» дій щодо кожного об’єкта",  - відзначив Новицькій.

Також Новицький назвав інші основні причини відмов - як при наданні дозволів на початок будівництва, так і при його супроводженні та введенні готових об'єктів в експлуатацію? 

"Найпростіше дати оцінку процесу видачі дозволів на виконання будівельних робіт. Тут ми пішли шляхом запровадження таких перевірок, які спрацьовують вже на етапі подання документів - до того, як вони потраплять на розгляд ДІАМ. Ми прописали робочі алгоритми, передбачили перелік типових відмов та зауважень і перетворили це на автоматичну перевірку - підказки, що спливають та допомагають замовникові зорієнтуватися на етапі подання документів. За рахунок цього ми довели кількість заяв на дозволи, до яких в інспекторів немає жодних претензій, щонайменше до 80%. Тобто, майже всі зауваження, які в минулому призводили до відмов, тепер враховуються ще на початковому етапі, коли в Дії заповнюється заявка. Відповідно, в ДІАМ надходить документація без технічних помилок, і ми акцентуємо вже більше на її юридичній оцінці",  - зазначив він.

А ось ситуація із сертифікатами про введення об’єктів в експлуатацію інша  - ДІАМ працює над тим, щоб розвинути до належного цивілізованого рівня культуру завершення будівництва. Більше того, є високий стандарт, який для ДІАМ ніколи не змінювався, а зараз навіть посилюється  - це  питання інклюзивності всіх елементів містобудівної діяльності для маломобільних груп населення.