Девелопери запропонували цифрову платформу для акредитації об’єктів будівництва єОселя
Збільшення пропозиції квартир на первинному ринку та зростання обсягів виданих кредитів стане майбутнім державної програми іпотечного кредитування єОселя. Про це йшлося на зустрічі представників Української фінансової житлової компанії та Української асоціації девелоперів, що об’єднує найбільших девелоперів житлової нерухомості України. Члени UA Developers напрацювали низку пропозицій щодо єОселі, які презентували голові правління «Укрфінжитла» Євгену Мецгеру. Про це Property Times повідомили в Українській асоціації девелоперів.
Зокрема йшлося про концепцію пілотного проєкту Цифрової платформи акредитації об’єктів будівництва, що далі буде напрацьовуватись. Голова правління Асоціації Євген Фаворов презентував голові «Укрфінжитла» Євгену Мецгеру концепцію пілотного проєкту відповідної єдиної цифрової платформи. В ній девелопери зможуть подавати стандартизований набір відомостей і документів, частина з яких підтягуватиметься з існуючих національних баз даних. А банки-партнери, маючи доступ до наданої інформації, зможуть швидше та легше приймати рішення щодо акредитації новобудови, запитуючи в індивідуальному порядку лише незначну кількість відомостей.
Обмін даними відбуватиметься через єдиний електронний кабінет. Девелопери подаватимуть вичерпний перелік документів і відомостей та єдину анкету об’єкта, що будується. А банки відповідно аналізуватимуть інформацію та прийматимуть рішення щодо подальшої акредитації.
Запуск цифрової платформи для акредитації об’єктів будівництва в державній програмі доступного іпотечного кредитування єОселя дозволить значно оптимізувати цей процес та пришвидшити збільшення переліку доступних за програмою новобудов, надаючи позичальникам значно ширший вибір первинного житла.
Річ у тім, що сьогодні кожен об’єкт будівництва, доступний в єОселі, має отримувати акредитацію окремо в кожному банку, а ті мають свої форми документів і вимоги до них. Через це акредитація зазвичай розтягується до 6 місяців.
Водночас простір для оптимізації процесу колосальний: аналітичне дослідження Української асоціації девелоперів свідчить, що 37% відомостей і 61% документів, що запитують банки, містяться у відкритих електронних реєстрах. 78% всіх відомостей та документів ідентичні або тотожні, ще 10% схожі. Відтак, лише 12% від всієї запитуваної банками інформації є унікальними.
Тому необхідний пакет цілком доцільно формувати один раз і передавати всім банкам одночасно, відходячи від паперових носіїв до цифрової комунікації. Саме цієї мети покликана досягти єдина цифрова платформа: за концепцією пілотного проєкту обмін документами в ній відбуватиметься через єдиний електронний кабінет. Координатором платформи має стати «Укрфінжитло».
Завдяки інтеграції з національними базами даних перевірятиметься будівельна документація, реєстрація та статус юросіб, інформація про земельні ділянки та речові права. Планується, що платформа через систему «Трембіта» буде інтегрована з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Єдиною державною електронною системою у сфері будівництва, Державним земельним кадастром та Державним реєстром речових прав на нерухоме майно.
Розроблений UA Developers стандартизований перелік документів та відомостей, необхідних для акредитації, включає 4 категорії:
- відомості та документи про учасників будівництва;
- інформація про репутацію девелопера, його проєкти;
- документи щодо об'єкта;
- механізми, способи та обсяги продажів, зразки договорів.
Більшість цих даних автоматично підтягуватиметься з реєстрів. Разом зі стандартизованим переліком через електронний кабінет також формуватиметься єдина анкета об’єкта, що будується. Вона міститиме всю інформацію, необхідну банкам для всеохоплюючого аналізу.
Євген Фаворов, голова правління Української асоціації девелоперів, зазначив: «Акредитація нових об’єктів у всіх банках-партнерах програми має потенціал для девелоперів, відкриваючи доступ до широкого спектру фінансових умов. Це забезпечує більшу гнучкість у виборі кредитних пропозицій для потенційних покупців. Однак, незважаючи на ці переваги, система акредитації вимагає від забудовників отримання окремої акредитації для кожного з банків, що кратно збільшує витрати часових і адміністративних ресурсів.
Зараз акредитація одного об’єкту може розтягуватися до шести місяців. При цьому дослідження, яке ми провели серед членів Асоціації, свідчить, що тільки 12% від всієї запитуваної банками інформації є унікальними, а майже 70% документів містяться у публічних інформаційних реєстрах. Єдина цифрова платформа дозволить оптимізувати цей процес – сформувати необхідний пакет один раз і передати всім банкам одночасно. Це в рази зменшить обсяг паперової роботи та витрати часу на надання даних в індивідуальному порядку».
Ще одна пропозиція UA Developers – це зниження вимог до граничної готовності об’єкту для девелоперів з бездоганною репутацією. Через те, що банки готові акредитувати тільки будинки з відносно високим рівнем готовності, найліквідніші одно- та двокімнатні квартири, які розкуповуються на ранніх стадіях будівництва, стають недоступними учасникам єОселі. Крім того, ціна квадратного метра для них збільшується, адже вартість житла традиційно зростає з наближенням будівництва до завершення. Тому при акредитації пропонується враховувати також ділову репутацію девелоперів, що мають доведену історію успішно реалізованих проєктів. І відповідно зменшувати вимоги щодо готовності найбільш надійних об’єктів, розширюючи цим вибір та зменшуючи вартість житла для покупця.
Частина серед запропонованих Українською асоціацією девелоперів змін також стосується безпосередньо умов єОселі. Так, запропоновано виключити фізичних осіб з переліку продавців. Адже кожна угода, укладена за єОселею продавцями - фізичними особами – це кошти, що здебільшого не повертаються у сферу будівництва у вигляді нових інвестицій. Тому звуження пулу потенційних продавців має створити умови, в яких більшість виділених на програму коштів спрямовуватиметься саме на нові будівельні проєкти та сприятиме подоланню житлової кризи і розвитку будівельної галузі.