Кліматичні системи в об’єктах комерційної нерухомості: найпоширеніші помилки

23.10.2019

Комфортний клімат в об’єктах комерційної нерухомості — це одна зі складових успішності проекту. Помилка у проектуванні кліматичних систем може коштувати доволі дорого, й мова не тільки про кошторис на усунення недоліків, але й про збитки або недоотримання прибутку, яких зазнає власник через недостатню продуктивність роботи працівників, зниження купівельної активності покупців тощо.

Основні критерії, яким мають відповідати сучасні системи вентиляції і кондиціонування повітря для комерційних об'єктів — це висока енергоефективність обладнання, надійність в роботі, низький рівень шуму. Також важливі габаритні розміри, висока ступінь автоматизації роботи обладнання, можливість інтеграції в систему централізованого управління будівлі в цілому.

Property Times розглянув основні помилки, яких припускаються при проектуванні й встановленні кліматичних систем.

Підрядник

Все починається з вибору підрядника. Помилка на цьому етапі може поставити хрест на всій подальшій роботі.

«Перш за все, під час пошуку та вибору підрядника — наприклад, постачальника кліматичного обладнання — компаніям-замовникам треба детально цікавитись досвідом та надійністю потенційних підрядників і звертатись до потужних спеціалізованих компаній. На жаль, починаючи якійсь проект, замовник не завжди точно розуміє, які задачі треба вирішити і які параметри мікроклімату повинні бути реалізовані на об’єкті, тому потрібно звертатись до професійних консультантів, які зможуть допомогти як з підготовкою ТЗ, так і аналізом проектних рішень», — коментує Володимир Степура, директор компанії «Ліконд», офіційного дистриб’ютора DAIKIN в Україні.

Проектування

Помилки на етапі проектування зустрічаються доволі часто, важливо їх вчасно виявити і виправити ще до початку монтажних робіт.

«Більшість помилок, що згодом виникають під час монтажу та експлуатації, виникають внаслідок недостатньо продуманого або недостатньо професійного проекту, — пояснює Володимир Степура. — В середньому 10 % бюджету витрачається на виправлення помилок, тому набагато дешевше уникнути їх ще на стадії розробки концепції. А у разі підготовки якісного проекту, обом сторонам важливо дотримуватись його умов, тобто діяти чітко згідно умов проектної документації».

Монтажна організація

Професійний проект не гарантує відсутність помилок на подальших етапах. Недотримання проектної документації або недостатній досвід монтажної компанії можуть звести нанівець всі зусилля проектувальників.

«Під час вибору монтажних компаній, треба спиратися на професіональні компанії, що мають досвід та кваліфікований персонал. Раджу не тільки перевірити наявність необхідних ліцензій, а й відвідати офіс монтажної організації, ознайомитись з виробничими потужностями», — рекомендує Степура.

Ідеальний варіант, коли проектувальник здійснює нагляд за виконанням робіт або ж має власних спеціалістів або підрядників, які втілюють проект у життя.

Найпоширеніші помилки

Серед найпоширеніших помилок Ірина Суходуб, спеціаліст з моделювання будівель, iC consulenten, виділила такі:

- Неправильне визначення розрахункового навантаження, особливо для систем охолодження. Проектувальники при визначенні навантаження на систему охолодження не завжди використовують методики/програми, що враховують теплову інерційність (масивність) будівлі та зміну кліматичних параметрів протягом доби, що в свою чергу приводить до завищення навантаження будівлі та неправильного підбору обладнання. Також, при визначенні навантаження на систему опалення інколи не враховуються переривчасті режими роботи та необхідність додаткової потужності на так звані режими «розігріву»/виходу на задану температуру.

- Застосування нових та інноваційних рішень без належної оцінки доцільності їх використання для певного об’єкту та кліматичних умов.

- При проектуванні/будівництві часто керуються початковими капіталовкладеннями, в тому числі на системи кліматизації. Бажано проводити оцінку вартості життєвого циклу будівлі перед прийняттям концептуальних рішень по інженерним системам і знаходити оптимальне співвідношення як з точки зору початкових капіталовкладень, так і експлуатаційних затрат на функціонування таких систем.

Ще одна типова помилка — неправильне місце встановлення зовнішніх блоків. «Інсталятори іноді забувають про регулярне сервісне обслуговування, для якого потрібен певний сервісний простір, згідно інструкцій виробника. Крім того, якщо недостатньо простору для повітряного охолодження конденсатору зовнішнього блоку, це шкідливо для обладнання, — пояснює Володимир Степура. . Також внаслідок неправильного вибору місця для встановлення зовнішнього блоку сусіди можуть потерпати від шуму, або ж вібрація обладнання може передаватись на будівлю. Доволі часто при виборі місця місце монтажу не враховуються зимові умови експлуатації (накопичення снігу, сильний вітер тощо)».

Зважаючи на те, що усунення помилок потребує не тільки фінансових вкладень, але подекуди й зупинки об’єкту для проведення ремонтних робіт, бажано визначити проблеми й шляхи подолання ще на етапі проектування. «Узгодженість різних розділів при проектуванні та знаходження оптимальних рішень дозволить значно скоротити витрати на будівництво», — коментує Ірина Суходуб.

Про те, як оновити систему кондиціонування та вентиляції без зупинки робити об’єктів комерційної нерухомості, Property Times писав в матеріалі Модернізація кліматичних систем в діючих об’єктах комерційної нерухомості (+кейси)

Підготувала Ірина Настич