Модернізація кліматичних систем в діючих об’єктах комерційної нерухомості (+кейси)
Автор: Ірина Настич
Ринок комерційної нерухомості України перейшов до фази оновлення. Численні об’єкти, побудовані на початку 2000-х років й раніше потребують модернізації, аби бути конкурентоспроможними. За час їхньої роботи застаріли не тільки концепції, а й технічне оснащення, тому власники ТРЦ, офісних центрів тощо проводять редевелопмент та модернізацію інженерії, аби зробити свої об’єкти більш комфортними та економічними.
Система вентиляції та кондиціонування – одна зі складових комфорту й одночасно велика стаття витрат. Property Times з’ясовував, чи можна оновити систему вентиляції й кондиціонування без зупинки робити об’єктів комерційної нерухомості, а також дізнався про деякі цікаві приклади такої модернізації.
Основні вимоги до системи
Комфорт відвідувачів – це основна функція, яку має виконувати система вентиляції й кондиціювання в будь якому об’єкті. «Аби створити комфортні умови перебування, необхідна якісна установка вентиляційної системи, за допомогою якої в приміщенні буде підтримуватися комфортна температура, буде забезпечуватися постійний приплив свіжого повітря. Без оснащення системами вентиляції і кондиціонування повітря жоден сучасний торговий центр і жоден офісний центр не буде становити інтерес для орендарів площ або для відвідувачів», — коментує Володимир Степура, директор компанії «Ліконд», офіційного дистриб'ютора DAIKIN в Україні.
Експерт зазначає, що основні критерії, яким мають відповідати сучасні системи вентиляції і кондиціонування повітря для комерційних об'єктів — це висока енергоефективність обладнання, надійність в роботі, низький рівень шуму. Також важливі габаритні розміри, висока ступінь автоматизації роботи обладнання, можливість інтеграції в систему централізованого управління будівлі в цілому.
«Для систем вентиляції важлива, в тому числі, і висока ефективність очищення повітряних фільтрів, висока ефективність рекуператорів, якими оснащені припливно-витяжні установки, як результат — подача в приміщення підготовленого очищеного свіжого повітря в необхідній кількості, згідно діючих норм, розподіл повітря в приміщеннях з оптимальною швидкістю в зоні перебування людей, забезпечення оптимальної температури повітря, створення комфортних умов повітряного середовища в зоні перебування людей», — наголошує Володимир Степура.
Підготовка до модернізації
Кожен проект модернізації враховує індивідуальні особливості об’єкту — площа, трафік, кількість робочих місць, існуюча система і т. і., але є певні сталі вимоги щодо таких робіт.
«При підготовці проекту реконструкції систем кондиціонування/вентиляції на комерційних об'єктах особливу увагу необхідно звертати на дотримання показників якості внутрішнього повітря та теплового комфорту, особливо при визначенні витрати повітря в системах механічної вентиляції, які повинні забезпечувати норми вентиляції для видалення шкідливих речовин з конструкцій будівлі та меблів та мешканців/користувачів будівлі. Українські норми в даному випадку відповідають європейським щодо цих вимог», — зазначає Ірина Суходуб, спеціаліст з моделювання будівель, iC consulenten.
Вимоги щодо ефективності інженерних систем будівлі залежать від необхідного класу енергетичної ефективності систем та обладнання. До систем опалення/охолодження для класу енергетичної ефективності С висуваються наступні вимоги:
- можливість місцевого управління та моніторингу з використанням терморегуляторів та електронних контролерів,
- регулювання температури системи розподілення та джерела теплової енергії /холоду в залежності від погодних умов та відповідно до графіків зайнятості/незайнятості,
- встановлення насосів зі змінною витратою.
Для систем вентиляції мінімальними вимогами для класу енергетичної ефективності С є:
- управління системою з використанням графіків роботи будівлі,
- використання режиму нічного охолодження.
Сучасні системи
Ірина Суходуб зауважує, що наразі на комерційних об’єктах для кондиціонування використовуються системи чиллер-фанкойли, мультизональні системи кондиціонування VRV/VRF, руфтопи і т.д.
При проектуванні систем вентиляції на комерційних об'єктах зазвичай використовуються системи механічної припливно-витяжної вентиляції з теплоутилізацією. В якості нормативних показників, що регулюють ефективність таких систем, може використовуватися ефективність теплоутилізації та питома витрата енергії на привід вентиляторів.
Не зважаючи на те, що нормується показник ефективності теплоутилізатора по явній теплоті («сухий») залежно від класу енергетичної ефективності, для деяких об’єктів доцільним є використання роторних регенераторів з гігроскопічною насадкою для утилізації вологи, що дозволить на додаток до економії на опалення/охолодження економити енергію на зволоження і осушення повітря.
Що ж стосується вентиляції, то на комерційних об’єктах все частіше використовуються системи з регулюванням за потребою (demand controlled ventilation), що дозволяють контролювати і підтримувати оптимальні параметри якості внутрішнього повітря з використанням датчиків CO2/VOC, заощаджуючи при цьому енергію на опалення/охолодження та приводи вентиляторів.
Модернізація без зупинки
Зазвичай власники діючих об’єктів нерухомості намагаються проводити роботи з модернізації й реконструкції без повної зупинки об’єкту або ж припиняючи роботу на короткий період.
Property Times раніше писав про те, як підвищити енергоефективність готового об’єкту нерухомості
Спеціалісти стверджують, що виконати модернізацію чи повну заміну систем вентиляції й кондиціювання без зупинки роботи або з частковою зупинкою цілком можливо, але за певних умов.
«З огляду на вимоги розміщувати обладнання в окремих технічних приміщеннях заміна/модернізація устаткування централізованих установок може проводитися без зупинки/з мінімальною зупинкою роботи об’єкта при правильній організації будівельних робіт, в тому числі з точки зору захисту від пилу та бруду при проведенні монтажних робіт, — коментує Ірина Суходуб. — При модернізації елементів системи повітророзподілення та фанкойлів/внутрішніх блоків ремонтні роботи виконуються безпосередньо в приміщеннях, що обслуговуються, тому дані роботи не можуть бути виконані без зупинки роботи окремих частин об'єкту».
В компанії «Ліконд» дають такі рекомендації:
- Якщо говорити про системи припливно-витяжної вентиляції, в яких діюча система повітроводів і повітророзподільних пристроїв знаходиться в робочому стані, а треба зробити заміну обладнання на нове з аналогічними параметрами, то в цьому випадку поетапно відключаються окремі системи. Одна система відключена, інші в робочому стані. Витрачений час вимірюється часом демонтажу старого обладнання і часом монтажу нового обладнання. Можливий варіант, коли передбачається підключення повітропроводів системи одного поверху до системи повітропроводів іншого поверху, таким чином тимчасово приміщення двох поверхів забезпечуються необхідною кількістю зовнішнього повітря на 50%. У цьому випадку також витрачений час вимірюється часом демонтажу старого обладнання і часом монтажу нового обладнання.
- Якщо говорити про системи кондиціонування чиллер-фанкойл, то для заміни чиллера, обслуговуючого один поверх, рішення аналогічно попередньому. Якщо чиллер обслуговує кілька поверхів, то також, передбачивши трубопровід, що включає одну систему кондиціонування до іншої, забезпечимо дві системи холодом на 50%. І в цьому варіанті витрачений час вимірюється часом демонтажу старого обладнання і часом монтажу нового обладнання.
- Якщо говорити про мультизональні системи кондиціонування, що працюють на фреоні, то варіанти модернізації системи також можливі. Наприклад, якщо на об'єкті змонтовано систему кондиціонування виробництва DAIKIN, то виробник спеціально випускає систему VRV для модернізації (серія VRV-Q). Компанія Daikin підготувала рішення для простої і швидкої заміни застарілого побутового, комерційного та промислового обладнання. Серія VRV-Q (RQCEQ-P, RXYQQ-T, RQYQ-P) дозволяє зберегти не тільки старі фреонові магістралі, а й в більшості випадків внутрішні блоки з системою управління — потрібна тільки заміна зовнішніх блоків і BS-модулів (в разі систем з рекуперацією тепла). Серія VRV-Q може працювати з більш низьким тиском, в порівнянні з сучасними мультизональними системами на R-410A, що дозволяє безпечно використовувати магістралі, спочатку призначені для R22. При цьому зберігається високий рівень енергоефективності. Забруднення в трубопроводі видаляються автоматично. Система VRV Q вже відмінно зарекомендувала себе в Японії і Європі, де процес заміни систем давно почався.
Кейси
На жаль, в Україні поки що замало прикладів проектів повної чи часткової модернізації систем вентиляції та кондиціонування, що обумовлено розвитком українського ринку кондиціювання.
«Ту невелику кількість об'єктів, де була проведена повноцінна модернізація мультизональних систем, становлять офісні приміщення малої площі, — коментує Володимир Степура. — Але був проект модернізації, який передбачав додаткове обладнання для систем вентиляції та кондиціонування офісного приміщення, в якому збільшувалася кількість робочих місць в 1,6 раз. При цьому приміщення було оснащене одночасно системою припливно-витяжної вентиляції та мультизональною системою кондиціонування.
Було прийнято рішення додатково встановити припливно-витяжну установку з продуктивністю по повітрю, що дорівнює розрахунковій кількості зовнішнього повітря для додаткової кількості робочих місць відповідно до ДБН по опаленню, вентиляції та кондиціюванню повітря.
Аналогічно, для додаткової кількості робочих місць було зроблено розрахунок теплонадходжень і підібрана мультизональна система кондиціонування повітря.
І для вентиляції, і для кондиціонування, було запропоновано обладнання DAIKIN. Установка припливно-витяжної вентиляції MODULAR L, оснащена високоефективним пластинчастим рекуператором із загальною ефективністю 83,3%, ефективністю в зимовий період 92,5%, що в процесі експлуатації дозволить економити 22,3 кВт тепла на годину.
Для кондиціонування була застосована система VRV «тепловий насос», що має коефіцієнт сезонної ефективності ESEER 6,4.
Прийняті рішення однозначно дозволять підвищити енергоефективність будівлі, в якій знаходяться офісні приміщення, в цілому.