Нанопокриття, яке знищує мікробів і віруси на поверхнях впродовж цілого року

01.10.2021

Пандемія COVID-19 пришвидшила дослідження не лише фармацевтів, які працюють над ліками та вакцинами задля збереження здоров’я, але й пошуки більш комплексних рішень, які убезпечують людей від широкого спектра хвороб та інфекцій, що передаються від особи до особи. Перш за все такий захист потрібен в приміщеннях, які призначені для великого потоку людей — від торговельних центрів і виробничих цехів до навчальних закладів, офісних приміщень та громадського транспорту.

Відтак новітній продукт, який з’явився завдяки співпраці дослідників компанії Nanoksi та вчених Університету Тампере (Фінляндія), відразу зацікавив регіон Скандинавії — його успішно почали використовувати у мережах магазинів та громадському транспорті. А впродовж поточного року нанопокриття почали замовляти по всій Західній Європі. Останнім здобутком Nanoksi стала перемога у міжнародному конкурсі Aviation X Lab Accelerate. В ньому взяли участь 102 продукти з 30 країн, які були розроблені для безпеки туристів під час пандемії коронавірусу. Журі обрало рішення Nanoksi, а компанія отримала підряд на обробку Дубайського аеропорту та літаків Emirates.

Як це працює

Нанопокриття Fotonit від Nanoksi розпилюється спеціальним обладнанням на поверхні приміщень в неробочий час. Вже за дві години цими приміщеннями можна користуватися без жодних обмежень, а нанопокриття починає працювати.

При наявності будь-якого освітлення у приміщенні (а не лише сонячного) це спеціальне покриття знищує віруси, бактерії, спори цвілі та інші леткі органічні сполуки. Покриття дезінфікує поверхню під дією світла. Це явище нам відоме як фотокаталіз.

«Під час фотокаталізу світло ініціює хімічну реакцію, в якій реактивні форми кисню, що виділяються, вступають в реакцію і руйнують мікроби на поверхні. Для реакції потрібен каталізатор — діоксид титану. Цей метод також зазвичай використовується для очищення води та повітря від різних забруднень», — пояснює доктор наук Пасі Кейнянен (Pasi Keinänen), генеральний директор компанії Nanoksi.

В надзвичайно спрощеному вигляді схема виглядає так: світло «піднімає» з поверхні, вкритої Nanoksi, молекули із вмістом кисню, а ті вже вбивають всі наявні на поверхні мікроби, в тому числі віруси.

Рушій процесу — діоксид титану, що міститься в фотокаталітичному покритті. Він є нетоксичним та безпечним і зазвичай використовується, наприклад, у харчовій промисловості, для виготовлення фарб, зубної пасти, сонцезахисних кремів та кондитерських виробів.

Як довго працює одна обробка поверхні

За підтвердженими низкою європейських лабораторій даними нанопокриття Nanoksi ефективно працює мінімум впродовж року, але зазвичай довше (наразі додаткові дослідження тривають).

 

Для прикладу: поверхні холодильних камер, полиць із фруктами та охолодженими продуктами фінського супермаркету, оброблені покриттям Nanoksi, стабільно утримували (і утримують досі) рівень забруднення не вище 200 RLU (Relative Light Unit — одиниця вимірювання чистоти), при тому, що у лікарнях тієї ж Фінляндії допускається рівень до 450 RLU. В компанії жартують, що ручки їх туалетних кімнат чистіші за столи в операційних.

В чому економічна перевага

Перша й очевидна перевага інноваційної технології — зменшення затрат на дезінфікуючі засоби. Оброблена Fotonit поверхня потребуватиме, звісно, прибирання від пилу й інших твердих часток сміття. Але статтю «дезінфікуючі засоби» з бюджету можна викреслити. Принаймні на рік, або й назавжди, якщо повторювати процедуру нанесення нанопокриття.

Однак найбільша перевага, вже оцінена європейськими користувачами, це зменшення витрат на лікарняні та інші, пов’язані із хворобами співробітників, втрати. Тобто, люди, які працюють в приміщенні, де поверхні оброблені Fotonit, в рази менше хворіють на «сезонні ГРВІ» й тому подібні захворювання, збудниками яких є інфекції та віруси.

Або простіше: головна перевага продукту — здоров’я співробітників та відвідувачів.

А додатковою перевагою є те, що Fotonit, відбиваючи світло, також очищає повітря в приміщенні.

«Повітря зазвичай циркулює від центру кімнати вгору до стелі та назад уздовж стін. Коли в приміщенні світло потрапляє на поверхню з нанесеним каталітичним покриттям, шкідливі органічні сполуки в повітрі руйнуються. Тому в приміщеннях, де є проблеми з повітрям, крім стін зазвичай обробляють і стелю», — пояснює доктор Кейнянен.

Додамо, що 55% респондентів дослідження INTELLIGENCE CENTRAL заявили, що для них важливі якісні зміни в роботі компаній для допомоги й захисту від Covid-19. А 58% цінують відповідальні меседжі в комунікації брендів. Отже, використання продукту Nanoksi надасть суттєву перевагу компаніям в очах широкого кола споживачів, перш за все тих, які цінують здоров’я та комфорт на робочих місцях та у громадських закладах.

Де можна (і потрібно) використовувати нанопокриття

Фотокаталітичне покриття підходить для будь-якого типу матеріалу поверхні та може застосовуватися як на нових поверхнях, так і на тих, які вже тривалий час у витку.

Але найбільш доцільними для його використання приміщеннями розробники визначають такі:

  • Магазини
  • Супермаркети
  • Торговельні центри
  • Ресторани
  • Готелі
  • Офіси
  • Заклади культури
  • Тренажерні зали
  • Громадський транспорт
  • Аеропорти

Зазначимо, що фахівці компанії допомагають визначити ті поверхні, обробка яких матиме найбільший ефект. Це можуть бути ручки дверей, зони розрахунку в магазинах, робоча поверхня конвеєра у рибному цеху тощо.