Модернізація систем вентиляції та кондиціонування в промислових об’єктах: основні кроки

25.11.2019

Автор: Ірина Настич

Сегмент промислової та логістичної нерухомості невпинно розвивається як за рахунок побудови нових об’єктів, так і за рахунок реконструкції вже існуючих. За останні роки пожвавилася зацікавленість західних інвесторів до України, пул іноземних виробників, які запустили свої потужності в Україні, досить широкий і представлений різними видами виробництв. Ухвалюючи рішення про вихід на український ринок, інвестори мають визначитися — чи то будувати виробництво з нуля, чи то реконструювати приміщення ще радянської побудови, яких, до речі, залишилося пустувати доволі багато.

Потребують модернізації й ті об’єкти, які будувалися на початку 2000-х, адже технології змінилися, підвищилися вимоги до енергоефективності, тож апгрейд для багатьох на часі.

Property Times дізнавався, яким критеріям мають відповідати сучасні системи кондиціонування/вентиляції в промислових об’єктах та чи можливо виконати модернізацію без зупинки діяльності.

Сучасні вимоги

Енергоефективність — сучасний світовий тренд, який наслідують абсолютно всі галузі.

«Наразі, окрім загальних вимог щодо відповідності системи ОВІК будівельним нормам, надважливим є забезпечення високого рівня енергоефективності інженерних мереж при будівництві та реконструкції промислових підприємств. Інженерні мережі ОВІК виробничого підприємства можуть займати частку від 30 до 70% загального енергоспоживання. Відповідно, підвищення рівня енергоефективності безпосередньо випливає на рентабельність та конкурентоздатність виробництва», — коментує Дмитро Швачко, керівник відділу ОВІК ТОВ «ЕДВАНСІС ГРУП».

Загалом можна виділити три основних критерія, яким має відповідати сучасна система вентиляції та кондиціювання в промислових об’єктах. За словами Олега Корнієнко, керівника відділу промислової вентиляції компанії «Ліконд», офіційного дистриб’ютора DAIKIN та ексклюзивного дистриб’ютора HOVAL в Україні, такими вимогами є:

Енергофективність. Беручи до уваги величезні обсяги повітря промислових приміщень, а також високий рівень насиченості забруднюючими та шкідливими речовинами, питома вага енерговитрат систем вентиляції/кондиціювання промислового об’єкта нерідко перевищує 50% від загального енергоспоживання.

Надійність. Надійна та безвідмовна робота протягом багатьох років є запорукою стабільного функціювання всього промислового об’єкта. Звичайно, за умови регулярного проведення регламентних робіт.

Кошторис витрат. Один з найважливіших критеріїв, яким послуговується Замовник. Але сучасна система має бути оцінена з точки зору «вартості володіння» протягом всього життєвого циклу, тобто включати не лише вартість обладнання, але й вартість монтажу, експлуатації, сервісних та ремонтних робіт, та… утилізації.

Модернізація без зупинки

Розвиток технологій невпинний, аби відповідати сучасним вимогам, варто постійно вдосконалювати інженерні системи. Особливо це стосується старих об’єктів, які потребують тотальної модернізації. Оптимальним рішенням  є зупинка такого об’єкту для заміни обладнання, але пауза — це завжди фінансові втрати. Тому власники й керуючі компанії розглядають можливості проведення модернізації без повної зупинки.

«Це, дійсно, можливо. Єдиною умовою для такої модернізації є необхідність застосування децентралізованої системи вентиляції/кондиціювання в якості нової системи, — пояснює Олег Корнієнко. — На відміну від класичних систем, які мають центральний  агрегат для обробки повітря, децентралізована система складається з декількох незалежних агрегатів, що дозволить провести поетапну модернізацію без загальної зупинки виробництва».

Дмитро Швачко зазначає, що з досвіду проведених компанією енергетичних обстежень на десятках виробничих та комерційних об’єктах, які побудовані за часів дії низьких тарифів на енергоносії, можна сказати, що у всіх випадках є величезний потенціал для зниження енергоспоживання за рахунок впровадження сучасних енергоефективних технологій.

Як правило, для об’єктів, побудованих до 10 років тому, де внутрішні мережі знаходяться загалом в задовільному стані, необхідним є проведення реконструкції основних енергетичних вузлів будівлі за такими основними напрямками:

Венткамери:
Модернізація вентиляційного обладнання (встановлення обладнання для рекуперації тепла витяжного повітря, частотне регулювання обертів вентиляторів, контроль параметрів роботи обладнання за фактичними потребами в приміщенні (CO2, присутність людей, потреби технологічного процесу).

Теплопункти:
Погодозалежне регулювання параметрів теплопостачання, застосування додаткових енергоефективних джерел теплопостачання.

Холодильні центри:
Рекуперація тепла від процесу виробництва холоду, система фрікулінг.

Котельні:
Встановлення додаткових та заміна застарілих теплогенараторів з високими показниками ККД.

Альтернативна енергетика:
Виробничі підприємства мають значний потенціал для впровадження різноманітних систем альтернативної енергетики.

Технологічний процес:
Утилізація тепла від технологічного обладнання.

Диспетчеризація:
Моніторинг та контроль параметрів роботи основного обладнання (можливий за допомогою безпровідних пристроїв).

«Оскільки, реконструкція стосується здебільшого відокремлених від основного виробництва приміщень та споруд, є можливість планування проведення основних етапів робіт без зупинки виробничого процесу, а запуск в роботу впроваджених технологій виконувати в найкоротші терміни в неробочих час підприємства», — пояснює Швачко.

Покрокова модернізація

Керівник відділу промислової вентиляції компанії «Ліконд» Олег Корнієнко виділяє три основних кроки, яких треба дотримуватися при модернізації систем вентиляції та кондиціонування:

Крок 1. Якщо існуюча система кондиціонування/вентиляції не має рекуператорів енергії витяжного повітря та існує технічна можливість її дооснащеня рекуператорами — необхідно встановити такі рекуператори. Сучасна система кондиціонування/вентиляції має бути рекуперативною. Це дозволить зекономити до 90% витрат на нагрів/охолодження припливного повітря. Якщо така можливість дооснащеня відсутня — потрібна повна заміна існуючої системи.

Крок 2. Якщо існуюча система кондиціонування/вентиляції побудована на звичайних електродвигунах змінного струму — їх треба замінити на EC-двигуни (електронно-комутовані). Вони дозволяють економити до 35% енергетичних витрат у порівнянні зі звичайними вентиляторами установками.

Крок 3. Якщо існуюча система кондиціонування/вентиляції в якості джерела тепла використовує застарілі централізовані тепломережі, або взагалі використовує електричний нагрів, доцільно оцінити ефективність заміни цих джерел на теплові насоси. В останньому випадку електроспоживання на нагрів припливного повітря зменшиться в 3-4 рази.

«У випадку, якщо модернізація старої системи неможлива, або не є доцільною, нова сучасна система кондиціонування/вентиляції, що буде встановлена на об’єкті, забезпечить Замовнику всі переваги, зазначені в вищенаведених кроках. Додатково, якщо буде обрана децентралізована версія системи кондиціонування/вентиляції, Замовник отримає можливість позбутися мережі повітряних каналів, отримає зональну концепцію, що дозволить гнучко формувати окремі кліматичні зони в межах одного великого простору, та сучасну систему керування, що забезпечить інтелектуальне використання енергії та можливість зручного керування як на об’єкті, так і з будь-якої точки світу», — зауважує Олег Корнієкно.

Модернізація промислових об’єктів дозволяє суттєво скоротити витрати на енергоносії, тому термін окупності таких заходів доволі короткий. Дмитро Швачко наводить приклад модернізації, яка була проведена на новозбудованому виробничому підприємстві площею 3 000 кв. м: «На етапі проектування об’єкту, за рахунок розробки системи утилізації тепла витяжного повітря від місцевих витяжних систем технологічного обладнання, вдалося на третину зменшити необхідну потужність котельні за рахунок зниження потреби на нагрів припливного повітря. Таким чином, додаткові витрати на впровадження системи з врахуванням зменшення вартості котельні окупились за 1,5 роки експлуатації системи та продовжують економити енергоресурси».