Світовий досвід: 5 оригінальних проєктів паркінгів

09.06.2023

Нещодавно мер Києва Віталій Кличко  заявив в ефірі телеканалу «Київ» про те, що Київ планує найближчим часом продовжити будівництво паркінгів. Більшість з них мають бути підземними та стати об’єктами подвійного призначення. Підземна частина таких паркінгів слугуватиме укриттям під час повітряних тривог. 

Українські реалії такі, що першу чергу потрібно думати про безпеку, а архітектурна складова відходить на другий план. У світовій практиці є безліч цікавих саме з архітектурної точки зору реалізованих проєктів паркінгів. Тож Property Times вирішив поцікавитися міжнародним досвідом щодо проєктування та будівництва паркінгів й підготував добірку нестандартних рішень для паркування авто. 

Albert Cuyp Parking Garage Амстердам, Нідерланди

Канали захищають Амстердам від повеней, але вони також займають значну частину території міста. У районі Де Пейп, побудованому наприкінці 19 століття ще без урахування автомобілів, припарковані автівки вже давно переповнювали вузькі вулички. Тож район Амстердам-Зюйд  і муніципалітет Амстердама об’єдналися для будівництва паркінгу під каналом Беренветерінг. Паркінг спроєктувала місцева фірма ZJA. Він складається з двох рівнів довжиною 260 метрів і містить 600 паркувальних місць для авто та місця для 60 велосипедів. Для ефективного використання простору автомобілі паркуються під кутом 70 градусів. Для гостей району відведено десять відсотків, а решта призначені для мешканців з дозволом на паркування.

Скляні пішохідні входи та довгі односторонні пандуси вздовж проїжджих частин по обидва боки каналу забезпечують зручний доступ та сприяють інсоляції. Над поверхнею аварійні виходи та вентиляційні отвори мають мінімалістичний дизайн. Завдяки підземному паркінгу місту вдалося перетворити майже всі наземні паркомісця на прилеглій території на дитячі майданчики, сквери та зелені зони. Будівництво було завершено у 2018 році.

Фото: https://www.zja.nl

B&O Wooden Car Park, Бад Айблінг, Німеччина

Цей багатоповерховий паркінг виготовлений переважно з дерева: опорні елементи виготовлені з бука, клеєного бруса та поперечно-клеєного бруса. Напівпрозорий двоповерховий павільйон непомітно вписується в парковий ландшафт з віковими деревами. Паркінг збудували вздовж основної транспортної артерії. За задумом архітекторів, відкрита структура паркінгу має сприяти природному освітленню, яскравості та відчуттю безпеки користувачів. 

Фото: https://www.archdaily.com

Car Park Katwolderplein, Зволле, Нідерланди

Цей паркінг має романтичну концепцію, на яку архітекторів надихнула подорож Шовковим шляхом, де мандрівники сходяться в караван-сарай. Заїжджий двір для караванів на торгових шляхах забезпечував притулок на ніч. Східні відтінки та візерунки прикрашають фасад будівлі. Кам'яна кладка має п'ять різних візерунків, які підсвічуються прожекторами після заходу сонця.

Дах автостоянки складається з 800 квадратних метрів сонячних панелей. Розумна маршрутизація обмежує непотрібні викиди вихлопних газів, а енергоефективна система світлодіодного освітлення вмикається лише під час активності. Власники електрокарів можуть заряджати свої автомобілі на одній із 28 зарядних точок. Зелені висячі рослини прикрашають задній фасад, а навколо автостоянки є місця для гніздування та укриття для ластівок і кажанів. Паркінг відповідає  стандартам BREEAM.

 

Фото: https://www.archdaily.com/

Caldeiroa Car Park, Гімарайнш, Португалія 

Це триповерхова будівля, вписана в ландшафт, з зеленим дахом, димовидаленням та природною вентиляцією. Критий паркінг розрахований на 500 автомобілів. Знаходиться поруч з історичним центром. Його часто використовують туристи для своїх автомобілів. 

Фасад будівлі невибагливий, висота не перевищує два поверх над землею. Фасадна система зроблена зі сталевих решіток Corten, які зберігають аналогії з традиційними промисловими конструкціями та гарантують необхідну проникність для світла та повітря.

 

Фото: https://www.archdaily.com/

Park ‘n’ Play, Копенгаген, Данія

Особливістю цього паркінгу є привабливий зелений фасад та концепція, яка б спонукала людей використовувати дах. 

Структурна сітка розбиває масштаб масивного фасаду та приховує його масивність. Система ящиків для рослин розподіляє зелень по всьому фасаду. Поруччя громадських сходів паркінгу на даху перетворюються на гойдалки. Дах паркінгу функціональний, на ньому знаходяться батути, дитячі та спортивні майданчики, відведена доріжка для бігу та простір для відпочинку. 

 

Фото: https://www.archdaily.com/

 Підготувала: Наталія Настич