Концептуальний план «Сталева Мрія Бахмут»: потрібно бути готовими до співпраці з донорами
15 та 16 травня в Києві відбувся Український будівельний конгрес, ключовою темою якого стало відновлення України з урахуванням вимог безбарʼєрності та інклюзивності.
В межах концепції відбудови України був презентований концептуальний план «Сталева Мрія Бахмут».
Property Times розповідає, які принципи були закладені в проєкт відбудови.
«Відбудова — це те що вже йде зараз. Відновлюються постраждалі після окупації громади, будуються фортифікації та укриття, — говорить Тетяна Скрипка, керівник проєктного офісу будівельного сектору «МЕТІНВЕСТ-СМЦ». — Ми продовжуємо нашу роботу по розробці планів зруйнованих міст. Після кварталу в Маріуполі була розроблена «Сталева Мрія Бахмут» для знищеного кварталу «Ювілейний» для 17 тис. людей, зараз проходять громадські обговорення з містянами по всій Україні. Наразі ведемо діалог з міжнародними фондами та організаціями стосовно долучення їх до проєкту. А восени в Польщі представимо план відбудови для міжнародних партнерів у Варшаві».
Команда «МЕТІНВЕСТ-СМЦ» в співпраці з представниками Бахмутської міської територіальної громади розробили проєкт відбудови кварталу «Ювілейний», який є частиною спального мікрорайону Бахмута.
Цей квартал Бахмута був побудований у другій половині ХХ ст. До повномасштабного вторгнення тут проживало 17 тис. мешканців. Житлова забудова була представлена переважно п’яти та дев'ятиповерхівками, на весь квартал працювало дві школи, 2 дитячих садочки, кінотеатр та універсам. На жаль, квартал зазнав нищівних руйнувань й, за оцінками експертів, його відбудова в початковому вигляді не можлива. Тому автори проєкту виходили з того, що перед початком нового будівництва залишки колишніх будівель будуть демонтовані.
Також читайте: Відбудова українських міст: починати роботу потрібно вже зараз
В основу концепції закладений принцип BUILD BACK BETTER, тобто відбудувати краще, ніж було. Автори проєкту зазначають, що основна мета — не просто відбудувати квартал, а створити умови для того, аби повернути мешканців в місто, залучити бізнес та туристів. Майбутній квартал має забезпечувати всі базові потреби в межах 15-хвилинного доступу, бути максимально безпечним, автономним та інклюзивним.
Центром тяжіння кварталу стане головна площа. Тут пропонують висадити ялинку, яку можна буде прикрашати на свята, заливати ковзанку та робити єдиний простір з різдвяним ярмарком.
Для залучення молоді розробники концепції пропонують розмістити у кварталі будівлю для вищого навчального закладу, а також створити сучасну бібліотеку, яка буде доступна для містян.
Для студентів буде збудовано гуртожиток, в основу проєкту закладений гуртожиток, який мав бути побудований в Маріуполі для першого недержавного технічного університету «Метінвест Політехніка».
Щоб задовольнити потреби в шопінгу та розвагах, в центральній частині кварталу розмістять дві симетричні будівлі під ТРЦ, де працюватимуть різноманітні магазини, продуктові супермаркети, шоуруми, дитячі кімнати, кінотеатр, фудкорти тощо.
Поруч з центральною площею буде розташований офісний центр, який включатиме коворкінг, залу для проведення загальних зібрань, тренінгів, форумів, а також офісні приміщення під оренду бізнесу.
Вздовж алеї, яка веде до головної площі, буде розташована зона ресторанів та пабів з відкритими літніми майданчиками, які покликані розвивати й популяризувати українську кухню.
По периметру кварталу з боку входу до центральної площі облаштують місця для ярмаркування, що надасть поштовх розвитку торгівлі, крафтярства та місцевої агрокультури.
За межами житлової забудови пропонують облаштувати скейтпарк для дозвілля та спорту, який взимку можна буде перетворювати на гірку для зимових розваг.
Також автори концепції включили до проєкту спортивний простір для всіх жителів: тут передбачені тренажери для всіх вікових, гендерних, спортивних категорій та для людей з інвалідністю.
Спорткомплекс з басейном, який планують побудувати в центральній частині кварталу, буде орієнтований не тільки на розвиток спорту, а й на реабілітаційні заходи.
Частину загального променаду, який проходитиме по периметру кварталу, виділять для тихого відпочинку. Для дітей створять тематичні парки для різних вікових груп.
Автори концепції пропонують відновити пам’ятник Визволителям Донбасу, який був розташований на території цього кварталу, і доповнити його алеєю пам'яті бригад та підрозділів, які вели оборону та визволення міста, та меморіальним комплексом. Проєкт алеї обговорюється на громадських слуханнях, які проводить місцева влада з мешканцями Бахмута, які наразі проживають і різних містах України. Алея пам’яті переходитиме в парк спогадів, де можна буде побути наодинці.
Після перемоги Бахмут стане туристичною меккою, сюди будуть приїздити, щоб відчути енергетику міста-фортеці, щоб згадати своїх побратимів та рідних, які віддали життя, захищаючи Бахмут. Для гостей міста побудують готель загальної площею 6 450 м. кв.
На всіх в’їздах до кварталу зведуть багаторівневі паркінги, що дозволить розвантажити прибудинкові території від авто.
Особлива увага приділена безпековій інфраструктурі. Проєкт передбачає облаштування кількох форматів укриттів: муніципальні (окремі укриття при школах, садочках), зовнішні укриття за периметром кварталу та внутрішні укриття — рівномірно розподілені в межах житлової забудови. Укриття будуть розраховані на постійне перебування й матимуть кілька рівнів.
На території кварталу облаштують пункти незламності, мешканці будуть забезпечені альтернативними джерелами електроенергії та води.
Власний офіс управління кварталом дозволить ефективно керувати, впроваджувати стратегію розвитку та залучати інвестиції. Забезпечувати догляд території, охорону, відеонагляд.
Для мешканців створять власний додаток кварталу, де можна буде подивитися новини про ярмарки та заходи, оплатити комунальні послуги, залишити заявку на ремонт тощо.
«Ми хочемо бути готовими до співпраці з донорами. Але якщо немає проєкту і кошторису, ніхто з тобою не розмовляє. Ми вже проробили велику роботу — розуміємо, скільки нам потрібно часу на розмінування, на розбір завалів та переробку будівельного сміття, відновлення інфраструктури та базових послуг. Також уже рік працюємо над розробкою проєкту відновлення мікрорайону Ювілейний. Зараз проводимо громадські обговорення з осередками бахмутської громади в різних містах України. Збираємо пропозиції громадян», — розповів заступник голови міста Бахмут Олександр Марченко.
Підготувала Ірина Настич