Як відбуватиметься відбудова України

19.05.2023

Масштаби руйнувань, яких зазнала Україна від російської агресії, жахають. Так, тільки за рік війни інфраструктура Бучі була знищена на 30%, Ірпеня — на 70%, Ізюма — на 80%. Оцінити достеменно масштаби руйнації наразі неможливо, адже росія продовжує знищувати українські міста та села. Деякі міста на Сході України зруйновані майже вщент: Сєвєродонецьк, Попасна, Рубіжне, Щастя, Кремінна, Маріуполь, Лисичанськ, Вугледар, Волноваха – там масштаби руйнувань сягають 90%. Серед зруйнованих об’єктів: енергетичні станції, мережу освітніх закладів, культурні центри та музеї, церкви та об’єкти різної інфраструктури. 

Сильно постраждав саме житловий фонд, в дослідженні Ernst & Young вказано, що  масштаби руйнувань української нерухомості перевищують обсяги усього нового житла, введеного в експлуатацію за останні сім років. 

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, говорячи про Програму відновлення України, зазначає, що вона стане найбільшим проєктом відбудови з часів Другої світової війни. 

Збитки

Згідно з даними, які оприлюднив KSE Institute, загальна сума прямих задокументованих збитків, завдана інфраструктурі України через повномасштабне вторгнення росії, станом на квітень 2023 року сягає $147,5 млрд.

Сума збитків житлового фонду — $54,4 млрд. Загальна кількість пошкоджених або зруйнованих житлових будинків, серед яких приватні, багатоквартирні будинки та гуртожитки — майже 158 тис. 

Сума збитків інфраструктури та промисловості — $36,2 млрд, водночас активів підприємств зруйновано або пошкоджено ще на $100 тис. і загальна сума таких збитків складає $11,4 млрд.  

$9,1 млрд становлять збитки, яких війна завдала інфраструктурі сфери освіти. За підсумками квітня цього року загальна кількість пошкоджених та зруйнованих освітніх обʼєктів сягає 3,2 тисячі. 

Втрати через пошкодження енергетичної інфраструктури складають $8,3 млрд.

Збитки, завдані сфері охорони здоровʼя, становлять  $2,7 млрд. Загалом внаслідок війни зруйновано або пошкоджено 806 обʼєктів, серед них — 367 лікарень та 341 амбулаторія. 

Оновлена оцінка суми збитків сфери ЖКХ за підсумками першого року повномасштабної війни склала $1,4 млрд, а на квітень 2023 року — $2,7 млрд.

Фінансування

Президент України Володимир Зеленський на спільній пресконференції з прем’єр-міністрами Нідерландів Марком Рютте та Бельгії Александром де Кроо у Гаазі зазначив, що на відбудову після руйнувань, які спричинила війна, розв’язана росією, Україна потребує понад 400 мільярдів доларів. І це лише попередні цифри, адже війна триває й щоденно масштаби руйнацій збільшуються. 

Наразі на проєкти відновлення напрацьовано кілька основних джерел  фінансування:

  • Конфісковані російські активи. Уряд України вже спрямував 17 млрд грн конфіскованих коштів банків рф у бюджетний Фонд ліквідації наслідків збройної агресії. 
  • Бюджетні кошти. У 2023 році 35,5 млрд грн із Держбюджету підуть у Фонд ліквідації наслідків збройної агресії за рахунок сплати НБУ частини свого прибутку.
  • Кошти міжнародних партнерів. Про готовність долучитися до відновлення української інфраструктури вже заявляло багато країн – зокрема, Норвегія, Японія, Франція тощо. А також найбільші світові інвестбанки.
  • Кошти донорів, зібрані на фандрейзинговій платформі UNITED24. За ці кошти в першу чергу будуть відновлювати багатоквартирні будинки, які були частково пошкоджені, щоб люди якомога скоріше могли повернутися до своїх будинків.

Хто відповідає

Відповідати за реалізацію проєктів відбудови країни буде Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України. Нова установа створюється на базі Держагентства інфраструктурних проєктів та Держагентства автомобільних доріг. 

«Для того, щоб нове Агентство змогло успішно справитися з поставленими завданнями ми ініціюємо перемовини з нашими партнерами, щоб оновити на базі Агентства Команду підтримки реформ та запустити антикорупційний офіс у центрі та в регіонах», —  Олександр Кубраков, віцепрем'єр-міністр з відновлення України, міністр розвитку громад, територій та інфраструктури. 

Аби відбудова була підзвітною та прозорою та  ґрунтувалася на потребах громад та регіонів, оновлюється законодавство та запускаються різноманітні цифрові рішення.

Читайте також Відбудова українських міст: починати роботу потрібно вже зараз

DREAM 

Для систематизації всієї інформації щодо відбудови країни створена цифрова платформа  DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management), яка міститиме  інформацію про фінансування, управління та контроль проєктів відбудови житла, будівель та доріг. DREAM буде єдиним цифровим каналом абсолютно для всіх проєктів відбудови на національному, регіональному та місцевому рівнях.

Система збиратиме всі наявні дані з державних реєстрів і розміщуватиме їх у паспорт кожного об'єкта в режимі онлайн. 

Платформа складатиметься з таких реєстрів:
- Реєстр пошкодженого і зруйнованого майна,
- Геоінформаційна система,
- Галузева система управління відбудовою інфраструктури,
- Дія,
- Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань,
- Єдина державна електронна система у сфері будівництва,
- Prozorro та spending.gov.ua.

Платформа буде максимально відкритою, доступ до неї матиме кожен громадянин, що є непрямим запобіжником корупційним зловживанням. Адже кожен охочий зможе контролювати відбудову й в разі виявлення порушень з боку органів місцевої влади чи підрядників, донори, ЗМІ або представники громадськості зможуть звернутись до Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури або до Агентства з відновлення та інфраструктурних проєктів для призупинення виконання робіт.

«Міжнародні організації завдяки DREAM зможуть обирати проєкти для фінансування через "вітрину проєктів". Маючи інформацію про закупівлі та регулярні звіти про виконання робіт, інвестори зможуть відстежувати прогрес щодо всіх профінансованих проєктів», — заявляють в Мінрегіоні.

Наразі DREAM містить понад 5 тис. проєктів.  Міжнародній спільноті систему офіційно презентують 21-22 червня в Лондоні на конференції з питань відновлення України.

Джерела: epravda.com.ua
kse.ua 
forbes.ua