Маріуполь до та після вторгнення рф: житлові будинки, які втрачені назавжди
Автор: Наталія Настич
Перетворивши Маріуполь на руїни, вбивши тисячі людей, росіяни продовжують хаотичну руйнацію міста, намагаючись приховати свої воєнні злочини. Якщо немає будинку, немає і доказів того, що російська армія обстріляла житловий будинок і вбила його мешканців. Росіяни масово зносять пошкоджені багатоповерхівки в окупованому Маріуполі. Про це свідчать супутникові знімки від компанії Maxar Technologies. Будинки, де колись жили люди, після приходу росії, перетворюються на суцільні руїни. Їх стирають з поверхні землі, не залишаючи нічого.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що у Маріуполі внаслідок російської агресії знищено понад 95% всіх споруд. Маріупольська міська рада (джерело) повідомляє, що від обстрілів росіян постраждали 2 257 багатоквартирних будинків у Маріуполі, це 90% від усього житлового фонду міста. Загалом знищено 50% багатоповерхівок, тобто росіяни зруйнували 1 356 будинків.
Будинок на проспекті Нахімова, 101 на декілька під'їздів і 9 поверхів росіяни знесли. Він був зазначений у списку будинків, де є укриття. Гуртожиток Маріупольського вищого металургійного професійного училища, що у провулку Єрмака, 31 також у списку на знесення. Будинки по вулиці Московській, 63 та на проспекті Нахімова, 62 був в процесі зносу, можливо, вже знесений повністю.
Проспект Миру 67, Маріуполь
Важко повірити, але на місці цієї «порожньої ділянки» дійсно був будинок на 5 поверхів. Ми ретельно перевірили. Будівля знаходилася біля ЦУМу, в ній колись був відкритий Сбербанк та працювала аптека. До того, як росіяни прийшли «рятувати» маріупольців, у будинку жили люди, робили ремонт, здавали квартири, планували майбутнє. Будинок знаходився в центрі, біля того самого Драмтеатру, відносно недалеко від моря. До 2022 року цей район був сповнений життя, а тепер смерті та руїн.
Поруч знаходиться ТЦ «Україна» (колишній ЦУМ) площею 20 тисяч кв. м. У 2010 тут провели реконструкцію, збільшили кількість поверхів з 3 до 6, встановили два ескалатори та два панорамні ліфти. На Google картах він «закритий назавжди», а ще рік тому в ньому функціонували магазини, кафе і кав'ярні. На фото ми бачимо, що конструкції ТЦ в жахливому стані, невідомо чи дочекається він звільнення від окупантів й відновлення.
Проспект Миру, 127
Багатопід’їздний будинок на 9 поверхів, на першому були відкриті комерційні площі для приватного бізнесу. Судячи з фотографій ще до зносу, в будинку під час воєнних дій росія знищила декілька під'їздів. Скільки людей залишилося під завалами — не відомо, чи дістали тіла перед тим, як знести будинок також не відомо. Неможливо уявити кількість людей, які навіки залишилися там. У будинку працювали аптека, суши-бар, магазин товарів для хобі. Більше цей бізнес не працює і не приносить своїм власникам прибуток.
З відкритих джерел відомо, що в будинку у 2019 році було зареєстровано ОСББ «МИРА-127». Тобто співвласникам була не байдужа доля будинку, вони хотіли покращити умови проживання та брали відповідальність за якість обслуговування будинку на себе. Але росіяни зруйнували все це та забрали їхні життя. Нам вдалося знайти декілька оголошень квартир з продажу та оренди. Квартир, яких більше не існує, про які лишилися лише згадки в інтернеті.
Проспект Миру, 129, Маріуполь
Поруч з багатоповерхівкою під номером 129 на проспекті Миру був ще будинок 127, який окупанти вже знесли. Будинок 129 окупанти теж вирішили стерти з історії та географії Маріуполя, приховуючи свої злочини. Радник мера міста Петро Андрущенко повідомив, що це «найбільший відомий могильник Маріуполя», тут було знайдено близько 200 тіл загиблих людей.
Казанцева 19а, Маріуполь
П'ятиповерховий будинок з великими вікнами та оздобленням на фасаді. На першому та цокольному поверхах були комерційні площі.
У домі працювала аптека, на Google картах досі «відкрита» і ще рік тому відвідувачі залишали відгуки про ввічливий персонал. Також у будинку працював комп'ютерний центр, де можна було грати в комп’ютерні ігри та друкувати документи. Співвласники будинку зареєстрували ОСББ «КАЗАНЦЕВА 19-А», не підозрюючи, що росіяни спочатку зруйнують будинок, а потім знищать і його залишки.
вул. Ломізова 17, Маріуполь
Будинок, який сколихнув соцмережі, мабуть, всі вже бачили, що залишилося від 14-поверхового будинку в Маріуполі. Цей будинок окупанти помістили у список на знос: «Серед будівель, які будуть демонтовані, — житлові багатоповерхівки, два дитячі садки, школа, магазин та терцентр. Вул. Ломізова, 3, 5, 7 (будівля дитячого садка № 91), 9, 11, 13, 15, 17, 19». Росіяни не залишать і натяку на те, що там колись була будівля.
Колись на цій ділянці було трамвайне полотно, потім на його місці звели будинок на гроші металургійного підприємства. Мешканка будинку згадує (джерело), що будівництво було зупинено десь на три роки, а у 2005 будинок здали в експлуатацію. Але замість обіцяної безкоштовної квартири, дали в іпотеку на вигідних умовах. Це була нетипова новобудова для міста: великі кухні та кімнати, три- та чотирикімнатні квартири були з просторими коморами та великими балконами. Будинок мав окрему котельню та електропідстанцію.
В підвалі були приміщення 2 на 2,5 м, де під час обстрілів з боку окупаційних військ переховувалися мешканці будинку. Цей будинок був позначений у переліку адрес, де розташовані укриття, разом з іншими будинками по вулиці Ломізова 9, 11 і 17.
Знищені будинки — це чиєсь зруйноване, відібране життя. Майже рік минув від початку повномасштабного вторгнення й тієї трагедії, якої зазнав Маріуполь. Редакція Property Times висловлює щирі співчуття всім маріупольцям, які втратили квартиру, будинок, своїх рідних, близьких. Ми не можемо повернути відібране росією, але хочемо цим матеріалом зберегти пам'ять про будинки, про те, що в них було життя до «спецоперації рф». На жаль, це далеко не всі будинки, які вже знесли росіяни, ми включили до матеріалу лише ті, які змогли точно ідентифікувати за фото.
При підготовці матеріалу використані фото
телеграм-каналу Мариуполь сейчас , google maps та з сайтів оголошень.