VILNA School: проєкт відбудови Харківського ліцею №47

25.10.2024

Property Times продовжує серію публікацій, присвячену відбудові українських шкіл, які постраждали від дій окупаційної армії. За час повномасштабного вторгнення пошкоджень зазнала кожна сьома школа, майже 400 шкіл було повністю зруйновано.

Для того, щоб відновити освіту у прифронтових містах та забезпечити сучасні й безпечні навчальні умови дітей, українські архітектори почали розробляти та пропонувати ідеї відновлення. У 2022 році архітектурне бюро IK-architects, родом з Харкова, започаткували власну ініціативу з відбудови навчальних закладів — соціальний проєкт VILNA School.

В попередній публікації ми представили проєкт реновації Ліцею №2 в Гостомелі від Archimatika.

Відбудова Харківського ліцею №47 

Проєктна організація: IK-architects (Катерина Ярова, Аліна Дорошенко, Христина Ставицька, Дмитро Носовський, Катерина Василенко)
Адреса:
Харків, вул. Космонавтів 7
Стадія проєкту: проєктна пропозиція
Загальна площа, поверховість: 11 900 кв. м, 3 поверхи+укриття

Передмова

Перед початком роботи команда зібрала статистику 87 пошкоджених шкіл Харкова (станом на 2022 рік). Об'єкти класифікували за рівнем руйнації: 

  • повністю зруйнований навчальний заклад, або частково зруйнований;
  • частково зруйнований корпус, більша частина будівлі в задовільному стані;
  • незначні пошкодження: вибиті вікна, посічений фасад тощо;
  • будівля не пошкоджена, але потребує робіт з енергоефективності.

«Ми розуміємо, що кількість руйнувань така велика, що розробити унікальні проєкти для кожної зруйнованої української школи — неможливо, на це просто не вистачить спеціалістів», — говорить Катерина Ярова, засновниця IK-architects.

Команда розробила адаптивний та індивідуальний проєкти відбудови. В адаптивному проєкті модулі можуть додаватись або прибиратись, згідно з кількістю школярів, розміром ділянки й потребами Міністерства освіти. А першим індивідуальним проєктом у VILNA School стане відбудова Харківського ліцею №47, який зазнав значних руйнувань від російського ракетного обстрілу 4 липня 2022 року. Будівля втратила кілька поверхів, рухнули перекриття, а вибухова хвиля вибила вікна школи. 


Фото з телеграм-каналу голови Харківської обласної військової адміністрації Олега Синєгубова

Навчальний заклад входить у пʼятірку найкращих шкіл Харкова й географічно розташований в районі, який мав статус ІТ-кластера міста до повномасштабного вторгнення.

Концепція відбудови та проєктні рішення

Після підписання меморандуму з Харківською міською радою, архітектори отримали фінальне завдання на проєктування від департаменту освіту, що збільшило загальну площу школи до 11 900 кв. м.

Проєкт оновленої школи передбачає наявність ПРУ (протирадіаційне укриття), що може вміщувати всіх учнів, викладачів та працівників. Особливу увагу архітектори звертають на інклюзивність проєкту — №47 ліцей матиме навчальні та спеціалізовані класи, адаптовані для дітей з особливими потребами, а також ліфт та доступні пандуси. 

Архітектори провели аналіз проєктних рішень американських та європейських шкіл і додали до проєктування один з важливих критеріїв, який буде присутнім у всіх проєктах VILNA School — забезпечити українських учнів великим комунікаційним простором для спілкування та розвитку.



Важливою перевагою школи VILNA School стане її енергоефективність: проєктом передбачено встановлення сонячних панелей для вироблення електроенергії,  теплового насоса, опалення та кондиціонування. У закладі будуть встановлені датчики CO2 для контролю якості повітря, а розумна система освітлення з LED-лампами, буде змінювати температуру світла протягом дня, згідно з циркадними ритмами людини. 

Термін реалізації та фінансування

«Соціально-відповідальний проєкт VILNA School, ініційований командою IK-architects, розроблявся власним коштом, шляхом реінвестицій чистого прибутку компанії з осені 2022 року і до літа 2024 року», — говорить Катерина Ярова. 

У липні 2024 команда IK-architects підписала тристоронній договір з харківським благодійним фондом «ГЕФЕСТ» та меморандум з Харківською міською радою. Фонд залучатиме міжнародних донорів по всьому світу, аби забезпечити безперервне фінансування відбудови ліцею. Окремо передбачений варіант того, що деякі компанії зможуть підтримати проєкт коштами, а інші забезпечать виробничим або технічним ресурсом. 

11 жовтня 2024 департамент освіти Харківської області та директор навчального закладу затвердили планувальне рішення для майбутнього 47 ліцею в Харкові.

За оптимістичним прогнозом безперебійного фінансування, реалізація проєкту займатиме 3-4 роки. Проте, команда враховує можливі затримки у термінах реалізації. Одним із можливих чинників відтермінування строків є географічне розташування Харкова близько до лінії фронту. Гальмувати процес відбудови також можуть відключення світла.