Що таке PropTech, або інновації для нерухомості

10.07.2019   |  Блоги

Ольга Соловей

співзасновниця і керуюча партнерка Українського клубу нерухомості (URE Club), видавчиня профільних видань про нерухомість Property Times і 3m2

Ще минулого року на міжнародній виставці з нерухомості MIPIM найбільше мене зацікавив павільйон PropTech. Традиційно на цьому місці були розміщенні різноманітні будівельні та технологічні новинки, інженерні знахідки та тощо. Минулого року додали у програму стартапи та конкурс для них. Цього ж року, для мене ця зона стала найбільшим відкриттям. 

PropTech термін, що об’єднує усі технології, які використовуються у сфері нерухомості. Це програмне забезпечення та онлайн сервіси/сайти (наприклад, портали нерухомості, Rightmove та Zoopla, в Україні це ЛУН та dom.ria/nedvizhka.ua в комерції та землі), обладнання (сенсори, датчики і дрони), матеріали (наприклад, нещодавня новинка ринку — цегла, що слугує накопичувачем для сонячних панелей) або нові види виготовлення (3D друк, збірні конструкції та виготовлення типових будинків з можливістю монтажу на іншій локації).

PropTech сьогодні хайпове поняття, яке стало помітним феноменом завдяки великим обсягам інвестицій, що направлені у цей сектор: від $186 мільйонів в 2011 на глобальному ринку до $12 мільярдів в 2017. За оцінкою McKinsey, вплив PropTech на глобальну економіку складе $11,1 трильйонів до 2025 року.

Про що йдеться? Автоматизація усіх етапів від проектування, будівництва різної складності та до експлуатації. Повне оцифровування всіх елементів дає змогу пришвидшити процеси у рази та мінімізувати витрати у десятки разів. Багато уваги контролю над процесом, а саме ведення відеонагляду над площею забудови, що забезпечує підвищення техніки безпеки, облік людей, обладнання та матеріалів. Я познайомилась з проектом з Нідерландів, який має технологію виготовлення та керування дронами, що можуть знаходитися у повітрі більше місяця. Тобто це не лише про програмне забезпечення, а й про новітнє обладнання для будівництва. До речі, розробники такого обладнання дуже заморочуються щодо промислового дизайну: це не лише про користь, але і про естетику. І саме це вражає.

А чи знаєте ви про плани ОАЄ звести майже 25% нового будівництва за технологією 3D друку до 2025 року? Для того, щоб ця технологія була ще і фінансово вигідною, вона має ставати все більш масовою. Саме ці питання обговорювали і на виставці, і в офіційній програмі MIPIM 2019.

Окремо можна виділити стартапи, що відносять до технологій розумного міста та розумного дому. Такі технології вже активно впроваджують і в Україні. Відомий проект CLAP, що імплементовано в проекти Укрбуду. Нещодавно на одному із заходів Клубу нерухомості була презентована вже друга версія додатку для домовласників SFERA від Saga Development. Та вже кожен житель столиці може затестити розумну вулицю в районі житлового комплексу «Файна Таун» від КАН Девелопмент.

Мене ж сильно зацікавили проекти, що поєднують PropTech та FinTech, а також LegalTech. До речі, цікаві приклади таких стартапів є від вітчизняних розробників. Наприклад, проект monitor.estate, який дозволяє за кілька секунд отримати дані по будь-якій новобудові з 7 офіційних реєстрів та прийняти рішення щодо доцільності інвестувань. А чи знайомі ви з проектом GeoDesign, який надає можливість працювати з відкритими даними міста, картами та кадастром тощо та аналізувати їх?

Я майже впевнена, що за рік-два буде реалізована технічна можливість укладання угод з придбання або оренди нерухомості онлайн. Питання за відповідністю законодавчої бази для надання юридичної сили таким угодам. Ми поступово рухаємося до того, що про кожну будівлю та земельну ділянку буде можливість отримати усю інформацію за кілька секунд щодо всіх технічних та юридичних даних. Технології, а не закони зможуть зробити ринок нерухомості прозорим та відкритим. Саме те, що потрібно українському ринку нерухомості.