Результати опитування щодо настроїв на інвестиційному ринку

26.09.2023

Property Forum опублікував результати опитування щодо настроїв на інвестиційному ринку, яке було проведене на CEE Property Forum 2023 у Відні. Результати, що надають огляд ринкових очікувань по всьому регіону, тепер доступні онлайн.

В опитуванні взяли участь майже 500 респондентів, що представляють різні сфери діяльності та регіони, малюють стримано-оптимістичну картину для інвестиційного та орендного ринків у Центральній та Східній Європі. 

Які ваші очікування щодо інвестиційного ринку на наступні 12 місяців?

Останні кілька років характеризувалися вичікувальним підходом, і половина респондентів очікує, що такий підхід збережеться і надалі. Хоча значна частина з них також очікує, що інвестиційна активність зросте протягом наступних 12 місяців.

Який клас активів пропонує найкращі можливості для інвесторів зараз?

Що стосується улюблених класів активів інвесторів, то ми не бачимо жодних змін порівняно з тим, що показують ринкові дані вже кілька років поспіль. Логістика продовжує залишатися найпривабливішим варіантом, за нею слідує житлова нерухомість.

Який ринок зараз пропонує найкращі інвестиційні можливості?

Попри те, що в Польщі спостерігається найбільше падіння інвестиційної активності протягом останніх кварталів, наші респонденти продовжують вважати її ринком, який пропонує найкращі можливості для інвесторів. За Польщею слідують Румунія та Балканський регіон.

У якому сегменті ринку ви очікуєте побачити найбільшу активність орендарів у наступні 12 місяців?

Що стосується ринків орендарів, то домінування логістики є ще більш очевидним, ніж у сфері інвестицій: 71% респондентів очікують, що цей сектор буде користуватися найбільшим попитом серед усіх класів активів.

Чи очікуєте ви, що занепокоєння щодо високої інфляції та відсоткових ставок зменшиться протягом наступних 12 місяців?

Іншою ключовою темою опитування, звісно, була інфляція. Респонденти налаштовані оптимістично: 71% очікують, що інфляційні побоювання та відсоткові ставки знизяться протягом наступних 12 місяців.

Які ваші очікування щодо фінансування на наступні 12 місяців?

Попри це, лише 26% очікують, що вартість фінансування зменшиться, а умови фінансування полегшаться. Більшість не очікує значних змін протягом наступних 12 місяців.

Забігаючи наперед, що викликає у вас найбільше занепокоєння/побоювання?

Завершуючи опитування на більш позитивній ноті, 47% опитаних очікують, що через 12 місяців ситуація в ЦСЄ буде кращою порівняно з сьогоднішнім днем.

Наостанок, трохи інформації про походження респондентів

Де ви працюєте?

Ми отримали відповіді з понад 20 країн, серед яких лідирують Польща, Угорщина та Румунія. Цікаво порівняти ці результати з відповідями на запитання про найпривабливіший інвестиційний ринок. Одне можна сказати напевно: угорці вважають, що найкращі можливості знаходяться за кордоном.

Яка ваша основна сфера діяльності в галузі нерухомості?