Міністерство розвитку громад і територій замість Мінрегіону: думки експертів

06.09.2019

Наприкінці серпня було затверджено новий склад Кабінету міністрів України, згідно якому відбулося об'єднання восьми міністерств в чотири і було створено нове міністерство — Міністерство розвитку громад і територій, що має замінити чинне Міністерство регіонально розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства.

Нове Міністерство очолила Альона Бабак — член парламентської фракції Об’єднання Самопоміч,  директор ТОВ «Інститут місцевого розвитку».

Як пояснила нова міністерка, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства було перейменовано в Міністерство розвитку громад і територій у зв’язку зі зміщенням фокусу діяльності відомства на розвиток людей і забезпечення їх комфорту. Вона зазначила, що оновлене міністерство зосередиться на забезпеченні доступу громадян до всіх соціальних і комунальних послуг.

Поки наш матеріал готувався до публікації, стало відомо, що новий Кабмін звільнив 36 заступників міністрів, в тому числі й заступників міністра регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Льва Парцхаладзе та Тараса Токарського. Тож щодо розвитку будівельної галузі наразі багато питань. Property Times звернувся до експертів ринку з проханням дати оцінку новоствореному Міністерству, чого вони очікують і які можливі сценарії розвитку ринку. Експерти зазначили, що поки давати прогнози зарано, потрібно поспостерігати за роботою новоствореного органу, щоб зрозуміти, як він виконуватиме свої функції і чи вирішуватиме нагальні проблеми й т. і.

Ми пропонуємо ознайомитися з думками фахівців стосовно створення Міністерства розвитку громад і територій.

Ольга Соловей, соучредитель и управляющий партнер «Украинского клуба недвижимости»

Строительная отрасль осталась без профильного министерства и в названии комитета ВР градостроительство как таковое, более широкое понятие. Конечно, нас всех ждет переходной период, когда министерства распределят функционал как минимум профильного директората минрегиона. Есть часть запущенных процессов, которые нужно будет передать МОН, МОЗ, Министерству инфраструктуры и другим. В этом контексте меня интересует судьба ГАСКа, хотя по заявлениям нового премьера, его этот вопрос также беспокоит.

В этом контексте важно, каким станет формат работы строительного бизнес-сообщества с комитетом и министерствами, какие иструменты GR удастся реализовать совместно с новоназначенными людьми в ВР и министерстве.

То, что у отрасли обозначился путь к саморегуляции, это однозначно неплохо. Вопрос только, насколько наша отрасль зрелая и насколько бизнес-сообщество к этому готово. Мне кажется, что еще несколько рано, и рынок даже при наличии правил игры, позволяет себе эти правила игнорировать. Уровень этичности ведения бизнеса в строительстве оставляет желать лучшего. 

Валентин Уваров, провідний архітектор Urban Experts

Поки ще зарано говорити про оцінку створення Міністерства розвитку громад і територій замість Мінрегіонрозвитку, перші місяці покажуть. Все ж таки зміна назви — це не завжди зміна підходів і суті, але я налаштований оптимістично.

Робота нового Міністерства, скоріш за все, буде зосереджена на реформі децентралізації, регіональному розвитку. Також, напевно, варто очікувати впровадження нових підходів і форм в сферах регулювання будівництва, більшу прозорість процедур, електронні реєстри. Але б було добре продовжити і роботу Мінрегіону по оновленню ДБН, посилити її і вийти на новий рівень. Покращувати норми — це добре, а ще краще — залишити лише необхідні норми, а все зайве прибрати.

Олег Бойчук, партнер ЮФ Астерс

Як слідує з повідомлень новопризначеного міністра, Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ буде перейменовано в Міністерство розвитку громад та територій та реорганізовано. Припускаю, що саме перейменування не матиме жодних практичних наслідків і тому мало кому цікаве. А ось майбутня реорганізація може позначитись на роботі Міністерства, залежно від змісту такої реорганізації, про що на даному етапі майже нічого не відомо.

Поки що маємо не надто багато підтвердженої інформації, щоб робити однозначні прогнози. Будівельний ринок отримав професійного міністра, що є позитивним стартом для оновленого Міністерства. Пріоритетні напрямки роботи Міністерства, на яких наголосила Альона Бабак (децентралізація та регіональний розвиток, енергоефективність та ЖКГ, архітектура і будівництво, діджиталізація та реєстри), хоча містять мало конкретики, але загалом відповідають актуальним потребам ринку. Враховуючи структуру та склад нового Парламенту та Уряду, можна очікувати, що Міністерство почне роботу з такою ж активністю, яку ми вже встигли побачити в Парламенті. У зв’язку з цим очікую значну кількість законодавчих ініціатив, і лише сподіваюсь, що Міністерство і Уряд працюватимуть не на кількість і швидкість, а на якість.

Окремим пунктом хотілось би наголосити на необхідності продовжити реформування ДАБІ, що вже починав робити попередній склад Міністерства. Хотілось би, щоб політичні розбіжності не стали на заваді, та ця робота продовжилась оновленим Міністерством.

Владислав Кисіль, партнер ЮФ KPD Consulting

Щонайперше, хочу наголосити, що Мінрегіонбуд не ліквідовується і нікуди не зникає. Відповідно до Постанови КМУ від 02.09.19 № 829 профільне міністерство очікує лише... зміна назви. Жодної реорганізації або ліквідації на цьому етапі. Як може позначитися це на галузі — відповісти не складно, жодним чином не позначиться. Більш цікаві процеси нас чекають трохи пізніше. Тією самою постановою міністрам перейменованих міністерств, зокрема, й  Міністерства розвитку громад і територій, доручено у десятиденний строк внести на розгляд Кабміну, по-перше, оновлений проект положення про міністерство, а по-друге, пропозиції щодо внесення необхідних змін до законодавства.

Саме зміни до профільних законів, а також положення про міністерство і чинитимуть вплив на галузь. Звичайно, загальна хвиля дерегуляції може торкнутися містобудування, але простою зміною вивіски чи то назви, тут не обійтись. Так що, keep calm.

Олександр Панфілов, директор з продажів міні-міста Svitlo Park

На мій погляд, вже з назви нового міністерства стає очевидним, що головна стратегічна увага буде приділена розвиткові регіонів, продовженню децентралізації та дерегуляції, в тому числі будівельної галузі. Проте нагальним є подальше впровадження розпочатих реформ саме в будівельній сфері. Мова йде про реформу ДАБІ, нові будівельні норми, напрацювання механізмів стосовно громадських слухань і відповідальності забудовника перед містом і громадою тощо.

Ринок потребує змін, що покращать інвестиційний клімат, що дадуть змогу більшій кількості громадян стати власниками житла. Рух уже розпочато, головне, що нова очільниця міністерства зробила все, аби ці реформи розвивалися.

 Підготувала Ірина Настич