На офісному ринку Праги дисбаланс попиту та пропозиції
Девелопмент офісної нерухомості в Празі стрімко знижується з 2021 року, цю тенденцію підтверджують і дані за 2024 рік, що показує аналіз компанії Savills, пише Property Times із посиланням на Property Forum.
Минулого року в Празі (Чеська Республіка) було побудовано лише 72 800 кв. м нових офісних площ. Очікується, що у 2025 році цей показник знизиться ще більше, досягнувши лише 24 600 кв. м. Тим часом, загальний попит, включаючи компанії, які продовжують існуючі договори оренди, перевищив рекордні 630 000 кв. м у 2024 році. Це створює значний дисбаланс між попитом і пропозицією.
«До 2020 року щорічний обсяг девелопменту офісних приміщень становив близько 150 000 кв. м, що означає зниження більш ніж на 50%. Наразі в Празі будується приблизно 164 000 кв. м, але 60% цих площ вже попередньо орендовані, а ще 25% зарезервовані. Насправді нові орендарі матимуть доступ до менш ніж 15% площ, що будуються. Найбільший дефіцит офісних приміщень спостерігається у престижних районах, таких як центр Праги або Карлін, де рівень заповнюваності сучасних офісних приміщень перевищує 95%», — говорить Павел Новак, керівник відділу офісної нерухомості компанії Savills.
Однією з найважливіших проблем є тривалий і складний процес отримання дозволів. У Чеській Республіці трапляються випадки, коли погодження проектів триває до 10 років і навіть довше. За цей період накопичуються витрати та накладні витрати, пов'язані з підготовкою проекту і процесом затвердження.
У той же час, прямі витрати на будівництво — такі як оплата праці, матеріали й енергія — продовжують зростати. Хоча відсоткові ставки знизилися, вони не повернулися до попередніх рівнів, що все ще призводить до збільшення фінансового навантаження. Зростання витрат відображається на орендних ставках, щоб забезпечити фінансову спроможність девелоперських проектів.
Однак ці орендні ставки мають бути прийняті ринком. Різні цінові очікування також знижують конкурентоспроможність чеського ринку порівняно з країнами, де проекти затверджуються швидше, наприклад, Польщею або іншими центральноєвропейськими країнами.
Як додав Павел Новак, протягом наступних двох-трьох років не варто очікувати різкого збільшення пропозиції. Ми очікуємо, що в період між 2027 і 2029 роками на ринок вийде кілька великих проектів. Для компаній, які планують своє розширення на кілька років вперед, це можливість почати розглядати ці майбутні проекти вже зараз. Вони можуть заздалегідь зібрати ключову інформацію та отримати перевагу у виборі приміщень одними з перших.
Стабільний попит на висококласні офісні приміщення в центрі міста в поєднанні з дефіцитом пропозиції та стабільно високими витратами на будівництво призвів до подальшого незначного зростання базових орендних ставок. На кінець 2024 року основні орендні ставки на сучасні офісні приміщення в центрі Праги становили від 28,50 до 29,50 євро за кв. м на місяць (+7% у порівнянні з попереднім роком). В інших частинах Праги орендні ставки зросли в середньому на 4% за останній рік і зараз становлять від 18,50 до 19,50 євро за кв. м на місяць.
«Ми також бачимо появу відкладеного попиту. Якщо компанії не можуть знайти відповідне приміщення з необхідними характеристиками, вони вирішують залишитися в нинішніх приміщеннях і відкладають своє рішення. Це може створити додатковий тиск на ринок у майбутньому, коли з'являться нові будівлі», — підсумовує Павло Новак з Savills.
Читайте також огляд Property Times ситуації з офісною нерухомістю в Україні за підсумками 2024 року.