COVID-19. Вплив на глобальний ринок нерухомості

20.03.2020

Відділ досліджень JLL підготував звіт про вплив COVID-19 на глобальний ринок нерухомості, ми публікуємо частину звіту, з повною версією можна ознайомитися за посиланням.

Уряди, бізнес і спільноти стикаються з необхідністю реагувати на поширення COVID-19. Короткостроковий вплив на економічне зростання, ділову активність і поведінку окремих осіб незаперечні, і, хоча згідно з поточним консенсусом відновлення світової економіки відбудеться в другій половині 2020 року, точні терміни відновлення зростання і його темпи невідомі. Тому ми пропонуємо не робити ставки на будь-які сміливі прогнози, а використовувати сценарний підхід з акцентом на готовність або до невеликого або помірного уповільнення, яке носить тимчасовий характер, або до більш серйозної і стійкої рецесії.

Корпоративні клієнти

 • Здоров'я і благополуччя співробітників стане головною турботою корпорацій, а потім компаніями будуть ретельно розроблені плани забезпечення безперервності бізнесу. З огляду на мінливу ситуацію, підприємства повинні бути гнучкими і швидкими. Ми виступаємо за корпоративну відповідь, яка фокусується на тому, щоб бути готовим до змін, захисту, постійному моніторингу та розробки корпоративних комунікацій.
 • Операційна стійкість стане довгостроковою метою для осіб, які приймають рішення в сфері нерухомості, оскільки компанії отримають здатність швидко реагувати, якщо вони зіткнуться з іншою подібною подією в майбутньому.

Ринки інвестицій

 • Інвестиційна активність, імовірно, сповільниться в першому півріччі 2020 року, оскільки інвестори відреагують на невизначеність, причому секторів роздрібної торгівлі та готельного бізнесу це найбільшою мірою торкнеться. Очікується перехід до захисної стратегії з увагою до основних джерел ризику, які включають стабільність доходу, критичність наявності об'єкта для бізнесу і щільність орендарів і клієнтів.
 • Обсяги інвестицій в нерухомість серйозно змінювалися під час попередніх криз, але загальним трендом після закінчення часу було збільшення обсягу інвестицій в даному секторі, і ми не бачимо причин для змін. Нерухомість як і раніше пропонує привабливу прибутковість у порівнянні з іншими типами активів.

Готельний бізнес

 • Вплив обмежень на переміщення, скасування заходів і індивідуальна стриманість людей в подорожах негайно відбилася на секторі гостинності. У короткостроковій перспективі показники заповнюваності готелів знизяться.
 • Міста і регіони з високою часткою іноземних туристів найбільш уразливі, в той час як локації, доступні для національного туризму на автомобілі або громадському транспорті, можуть виявитися в більш вигідній ситуації. Існує ймовірність досить швидкого відновлення основних показників готельного сектора, якщо поширення епідемії припиниться в короткостроковому періоді.

Ринки торгової нерухомості

 • Глобальні рітейлери повинні підготуватися до того, щоб оперативно реагувати в період зростаючих ризиків для грошового потоку і збільшення операційних витрат, що виникають в результаті падіння споживчого попиту і порушення ланцюжків постачань. Збереження грошових потоків залишається критично важливим для всіх роздрібних мереж, особливо для тих операторів, які працюють з невеликою нормою прибутку. Ті, хто більше за всіх постраждали, можуть спробувати обговорити з власниками надання тимчасових орендних пільг.
 • Рітейлери з надійною інфраструктурою для виконання онлайн-замовлень можуть отримати довгострокові вигоди, роблячи більший акцент на переході до гнучкої моделі багатоканального рітейлу. Забезпечення безперервності операцій шляхом переосмислення ланцюжків поставок стане ключем до зниження ризику в майбутньому.

Промисловий і логістичний сегмент

 • Порушення роботи глобальних ланцюжків постачань є основним ефектом для промислового та логістичного сектора. Зниження активності в основних портах і аеропортах призводить до зниження коефіцієнта використання ресурсів або їх простоювання. Пандемія може підняти проблему стійкості ланцюжка поставок і його гнучкості в разі зовнішнього шоку.
 • Цей спалах може прискорити використання автоматизації і роботів в операціях і знизити залежність сектора від робочої сили. Перехід до онлайн-покупок, особливо в сегменті продуктового рітейла, може мати більш довгострокові наслідки і, в свою чергу, підвищити попит на логістичні площі.

Офісний ринок

 • Пандемія може мати більший вплив на ринки, які вже знаходяться на пізній стадії економічного циклу, що може виразитися в затримці інвестиційної активності і більш повільному зростанні орендної плати, ніж прогнозувалося раніше. Збільшення обсягу віддаленої роботи, ймовірно, призведе до збільшення частки вакантних площ, тому орендодавці, орієнтовані на укладення договорів короткострокової оренди, будуть найбільш вразливими.
 • У довгостроковій перспективі спалах, ймовірно, прискорить впровадження віддаленої роботи та інвестицій в технології ведення спільного бізнесу.

Житловий сектор

 • Найбільший вплив COVID-19, без сумніву, має на людину. Довгострокова тенденція до більш високої щільності життя і збільшення простору для спільної роботи потенційно збільшує ризик зараження. Повинні бути розроблені протоколи щодо пом'якшення наслідків епідемії.
 • Житловий сектор, особливо багатоквартирні апартаменти, має тенденцію бути більш стійким, отримуючи вигоду зі стійких орендних потоків і здатності активно змінювати ставки оренди для уникнення площ, що пустують. Попит також відносно стійкий до зовнішніх шоків.