У Києві запрацювали торгові центри

06.04.2022

Текст, фото: Катерина Клюєва

На 40-й день війни в Києві частково запрацювали деякі торгові центри. Щоправда, поки що заявили про початок робіт лише 8 із великих торгових майданчиків. До війни у Києві налічувалося не менше 20 ТРЦ із орендною площею від 40 тис. кв. м.

Здебільшого орендарі відкривають магазини зоотоварів, аптеки та оптики, магазини косметики та побутової хімії, мережеві магазини побутової техніки, а також кав’ярні та чайні магазини.

Мова йде про ТРЦ РайON, ТРЦ «Аладдін», ТРК «Проспект», ТРЦ DREAM, ТЦ Gorodok Gallery, ТРЦ Oasis, ТРЦ Piramida, ТРЦ Gulliver, ЦУМ Київ.

До цього з 24 лютого у деяких ТРЦ безперебійно працювали лише великі мережеві продуктові магазини.

У ТРЦ у центральному діловому районі про відкриття заявили магазини одягу Tommy Hilfiger, New Balance, Calvin Klein, Jack Wolfskin, Anabel Arto, Arber та інші.

Відкрилися також магазини дитячого одягу LC Waikiki, магазин іграшок «Антошка» та Rozum, магазин канцелярських товарів «Акварель». У ТРЦ Gulliver та Drem запрацювали данські супермаркети меблів та товарів для дому JYSK.

Працюють ТРЦ й на Лівому березі.

«Два київські ТРЦ Arricano — ТРК «Проспект» та ТРЦ «РайON» працюють. Зараз мова йде не про комерційну діяльність, а про забезпечення населення необхідними продуктами та товарами. А безпека як відвідувачів, так і персоналу є пріоритетною. Упродовж всього часу війни, щодня ми прагнули максимально акумулювати зусилля, торгові центри стали ключовими стратегічними об’єктами, соціальними хабами, коли команда ТРЦ разом із командами партнерів-орендарів працюють разом. Кількість орендарів, що відновлюють діяльність, поступово збільшується. У соціальних мережах торгових центрів ми публікуємо інформацію про бренди, які вже відчинили свої двері для покупців. І водночас отримуємо коментарі із вдячністю від наших відвідувачів», — прокоментувала для Property Times Анна Чуботіна, CEO Arricano.

Війна внесла свої особливості у функціонування ТРЦ, наприклад, багато хто оголошує, що на час повітряної тривоги вони не працюватимуть, а покупцям потрібно буде покинути територію торговельного центру. Графік роботи також змінено — магазини відкриваються пізніше та закриваються раніше, ніж зазвичай. У Києві поки що не відновлено роботу громадського транспорту та діє комендантська година.

Часто з міркувань безпеки в торгових комплексах доступні не всі входи, а деякі, наприклад, з підземного паркінгу.

Відкриття решти ТРЦ поки що під питанням. Один з них знищений російським ракетним ударом (86 000 кв м. орендної площі), інші пошкоджені. Наприклад, підтвердили пошкодження в ТРЦ Lavina Mall, який довгий час вважався найбільшим у Києві та Східній Європі — 127 500 кв. м орендної площі.

Кількість покупців поки що не досягає довоєнних показників. Це пов’язано з тим, що з Києва поїхала половина жителів (дані на середину березня), крім того, багато хто має фінансові проблеми через зупинення бізнесів і припинення роботи підприємств.

Проте, орендарі сподіваються на відновлення роботи, за даними девелоперів ТРЦ, у середньому лише 20% магазинів вивезли свої товари, 80% поки що залишаються на місці, а орендна плата для них зменшена.

«Більшість ТРЦ не нараховували за березень орендну плату. Нараховувався лише OPEX та комунальні платежі, і то частіше фактичні. Ті торгові центри, які не працюють повністю з якихось причин, нічого не нараховують», — прокоментував Максим Гаврюшин, операційний директор компанії Budhouse Group та голова Міжнародної ради торгових центрів.

8 квітня відкриється після перерви, пов’язаної із війною, ТРЦ River Mall.

«Відновлення роботи магазинів дозволить жителям міста повернути робочі місця та задовольнити потреби у товарах першої необхідності. Безпека співробітників та відвідувачів для нас на першому місці, тому згодом ми опублікуємо докладну інструкцію щодо дій у ТРЦ під час повітряної тривоги», — зазначили у ТРЦ.

Обіцяють, що там почне працювати навіть багатозальний кінотеатр.