A-Station: як трансформуються споруди заводу «Арсенал»

25.09.2019  |  Спецпроєкти

Вперше за історію Києва «Арсенал» стане відкритим для кожного. Колишня територія військового заводу стане острівком відпочинку та «підзарядки», надихаючих нових форматів роботи та освіти, ключовою зупинкою найулюбленішого туристичного маршруту Центр – Співоче поле. У спорудах середини XIX–початку XX сторіччя розмістяться коворкінг Creative States, Kyiv Food Market, Освіторія та фудзона, поміж ними з’явиться затишний зелений дворик. 

«Київ отримає проєкт реставрації світового рівня, коли знаковий для історії та розвитку міста об’єкт відновлений та набуває нових сучасних функцій», — говорить комерційний директор «А-Девелопмент» Дар’я Кухаренко.

Характерним є те, що незважаючи на трансформацію, «Арсенал» залишає за собою головну містоутворюючу функцію, яку він виконував з самого початку. «Якщо Лавра — серце Печерська, а фортеця — вартовий, то «Арсенал» — символ прогресу, технічної і економічної потуги Печерська, такий собі господар і розпорядник району», — розповідає історик Альона Мокроусова

Комплекс заводу, який є пам’яткою архітектури та містобудування, займає велику частину парного боку Московської вулиці від Арсенальної площі. «А-Девелопмент» займається реновацією частини території заводу, загалом на першому етапі будуть відреставровані чотири будівлі та створено відкритий громадський простір. Про долю двох об’єктів вже відомо широкому загалу — мова йде про ринок їжі, який має відкритись у найближчі дні, та коворкінг. 

Property Times подивився на хід реставраційних робіт. «Арсенал» засновано у середині ХVIII ст., коли Київ почав відігравати важливу військово-стратегічну роль форпосту Російської імперії, споруди на ділянці по вул. Московській з’явились у середині XIX ст. Найвідоміша з них розташована під кутом до вулиці, має складний план у вигляді ламаної лінії. 

Це виробничі майстерні (Московська, 2) київського «Арсеналу», їх будували шість років (1849—1854) за проектом петербурзького архітектора академіка Олександра Геміліана. Споруду, величезну як для Києва середини ХІХ ст., будували на насипному ґрунті. Тому архітектор застосував хитромудру конструкцію фундаментів у вигляді стовпів глибокого залягання, основи яких з’єднують перевернуті арки. У середині ХІХ ст. у будівлі працювали виробничі цехи заводу: ковальський, ливарний, слюсарний, механічний, деревообробні та шорні майстерні.

Прикро, та у первісному вигляді споруда не зберіглася — у 1956—1959 рр. її незграбно надбудували двома поверхами. У ті роки навіть не пробували хоча б імітувати первісну архітектуру. До речі, добудова здійснювалася над цехами, робота в яких не припинялася. 

«Ми орендували у ФДМ перший поверх та підвали цієї будівлі, тобто, частину, побудовану у середині XIX ст., та реставруємо її. Наша мета — повернути первісний вигляд», — розповідає Кухаренко. Вже очищені до історичної відмітки підвали, у деяких містах знято більш ніж півтораметровий шар сміття. Йде укріплення фундаментів, перекладка інженерії, заливка підлоги та штукатурка стін. Найяскравіше результат реставрації видно зовні: фасади очищено від бруду, і вони з темно-сірого стали оптимістично пісочними. У деяких місцях відновили арки вікон, десь по цеглинці кладку. Йде заміна вікон.

У цій споруді планують розмістити демократичні та атмосферні ресторани з пабами. Загальна площа майбутньої фудзони — 2000 кв. м. 

Kyiv Food Market — проєкт столичного ресторатора Михаила Бейлина та його колеги з Одеси Алекса Купера — розташований у будівлі, яка до 1865 року виконувала функцію «ковальської майстерні». А вже у найближчі дні ця споруда буде виконувати зовсім мирну функцію — догоджати різним смакам. У приміщенні загальною площею 1790 кв. м буде представлено 24 корнера, кулінарна школа та поп-арт ресторан. 

За словами Кухаренко, сусідство двох ресторанних форматів не є протиріччям, а навпаки — завдяки синергії стане точкою тяжіння, акумулює запит широкого загалу.  

Але рекреаційна функція — лише одна з багатьох, що будуть розвиватись у новому «Арсеналі». Нагадаємо, що київський «Арсенал» завжди був осередком інновацій. Наприклад, першу парову машину тут встановлено у 1864 р., у 1870–1880-х роках упроваджено парові й механічні молоти, зварювальні печі, з 1884 р. завод вже освітлювали електрикою. 

Тепер девелоперами проєкту створені умови, щоб «Арсенал» вже міг не тільки впроваджувати, але й продукувати інновації. Цій меті будуть послуговуватися два оновлених корпуси. Ці споруди — яскравий приклад Київської будівельної школи, їх виконано у «цегляному» стилі з елементами модерну. Вирішення бічних і торцевих фасадів відрізняє застосування різноманітних архітектурних деталей. Автор проєкту — архітектор київського «Арсеналу», військовий інженер капітан Флейшер, дата будівництва — 1911-16 рр. Creative States Arsenal трансформує цех площею майже 4 тис. кв. м. Орієнтовна дата відкриття Creative States Arsenal — січень 2020. Напроти нього відкриє двері «Освіторія», центр підвищення кваліфікації вчителів.

Будинки за час експлуатації значно змінили свій вигляд. Наприклад, корпус цеху був розширений прибудовою після війни, вирізані додаткові вікна по фасаду, тощо. Згідно затвердженому експертизою проєкту, фасади будуть відновлені, а об’єм з середини оновлено. Замість двох поверхів, які були у цеху перед закриттям, будуть три. Ядром коворкингу стане хол з атріумом, в холі планують висадити велике дерево.

Єднає всі чотири локації — площа та сад, де планують проводити мистецькі акції, концерти та ін.

Девелопери розраховують, що близько 80% трафіка нової комплексної локації буде пішохідного, але продумане й питання паркування. Орендовано ще один цех, біля майбутнього коворкінгу, там облаштують критий паркинг на 180 машиномісць.

«Центр міста має виконувати свою головну функцію — єднати містян та гостей. Це новий «Арсенал», відкритий для кожного. Жодних мурів. Ми ставимо за мету створити для цього історичного міста нову історію, яка дає старт. Тут можна працювати чи навчатися, можна призначати зустріч, можна перепочити та скласти плани на майбутнє. Дуже енергійне місце, надихаюче», — говорить Кухаренко.

Поки матеріал готувався до публікації, було відкрито Kyiv Food Market.

Текст: Оксана Гришина
Фото: Тетяна Довгань