yoUAhome: концепція швидкобудуємого житла від київських архітекторів
Забезпечення житлом є одним із найболючіших питань українського сьогодення. За попередніми даними Міністерства розвитку громад та територій, росія знищила 6800 житлових будинків в Україні.
За інформацією Михайла Федорова, віце-прем’єр міністра — Міністерства цифрової трансформації через портал Дія українцями вже подано понад 66 000 заяв про майно, пошкоджене після 24 лютого. І ця цифра, на жаль, зростає.
Житлове питання набуває ще більшої гостроти та терміновості враховуючи умови в яких перебувають переселенці: наскоро обладнані спортивні зали, навчальні класи в школах, холодні зали будинків культури — так живуть сім’ї з маленькими дітьми, батьками похилого віку, інвалідами.
Враховуючи всю важливість питання, команда Urban experts розбила концепцію житлового середовища для переселенців, яке здатне задовольнити всі потреби людини та забезпечити всіма функціями повноцінного щоденного життя.
Для реалізації швидких темпів будівництва автори концепції пропонують застосовувати всі наявні технології України, що були до початку повномасштабного вторгнення російської федерації, та технології швидкого будівництва — модульне будівництво. Сінергія двох підходів дасть можливість балансувати як в економіці проєкта, так і в темпах та об'ємах будівництва.
Концепція передбачає використання квартальної забудови, невисотної поверховості (4-5 поверхів) з різною типологією у вигляді напіввідкритих чи закритих, розширених кварталів з перетікаючим простором, що дає змогу отримати нетипову забудову типовими ж секціями.
Різна типологія забудови кварталів формує ідентичнісність кварталів та дає змогу створити різні простори і різні видові характеристики.
Квартали включатимуть житлову забудову, а також освітню (школу та дитячий садок), транспортну, інженерну інфраструктури, торгово-розважальний центр і парково-відпочинкову зону.
Враховуючи демографію домогосподарств (100% всі домогосподарства України) станом на 2021 рік, можна визначити таку потребу: 1 кімнатні квартири — 55 %; 2 кімнатні квартири — 40 %; 3 кімнатні квартири — 5 %.
Виходячи з цього, квартири пропонується робити мінімально-оптимального формату під різні можливі сценарії життя і типи сімей: 1 кімнатні — 28-42 кв. м; 2 кімнатні — 54-75 кв. м; 3 кімнатні — 73-85 кв. м.
Технологія поєднає стандартне будівництво, будівництво з готових модулів та модульних частин.
Детальніше про кожний варіант:
Стандартне будівництво
Монолітно-каркасна технологія. Зовнішні стіни — газоблок/цегла + утеплювач + мокрий фасад, на громадські приміщення першого поверху — навісний фасад. Міжквартирні стіни — газоблок/ цегла. Міжкімнатні перегородки — газоблок/гіпсокартонні конструкції, збірні вентблоки.
Будівництво з готових модулів
Ядро (сходи та ліфтова шахта з залізобетону). Стіни зовнішні і внутрішні виступають як єдине ціле — модуль, що може бути поділений перегородками з будь-якого матеріалу на декілька приміщень чи бути основою для декількох квартир. Модуль виробляється з інженерією (основною) повністю на виробництві і доставляється на будівництво для установки в необхідне місце.
Будівництво з модульних частин
Ядро (сходи та ліфтова шахта з залізобетону). Стіни зовнішні — панелі з-б/сендвіч-панелі і т.д. Внутрішні — гіпсокартонні перегородки/панелі. Збірні системи інженерії.
«Такий підхід здатен забезпечити високі темпи будівництва та введення в експлуатацію — диверсифікувати технології будівництва і поєднати як стандартне будівництво за каркасно-монолітною схемою, так і модульне будівництво, яке, на жаль, в Україні поки не широко розповсюджено саме в житловому багатоквартирному будівництві, але має великий потенціал через свої переваги та технологічність», — запевняють розробники концепції.