Промприлад.Реновація: нові сенси, які змінюють місто

17.03.2020  |  Спецпроекты

Реновація та ревіталізація колишніх промзон з наданням їм нових функцій — один з головних світових трендів сьогодення. В Україні  вже реалізована низка проектів ревіталізіції в різних частинах країни. Property Times дізнавався про те, як старий завод в Івано-Франківську перетворюється на сучасний бізнес-кластер, і що це означає для міста.

Промприлад.Реновація — це інноваційний центр на території ревіталізованого заводу в Івано-Франківську, сфокусований на чотирьох напрямках розвитку регіону: новій економіці, урбаністиці, сучасному мистецтві та неформальній освіті. Проєкт має на меті реалізувати потенціал міста й регіону, стимулювати підприємництво та економіку й створити діючу модель для інших міст.

Промприлад.Реновація є проєктом у сфері імпакт-інвестування: видом інвестицій, які мають на меті не тільки отримання доходу, а й створення позитивного вимірюваного соціального чи екологічного впливу.

«Нова економіка приходить на зміну індустріальній епосі. Знання, інновації, креативність, людський капітал. Ось ті речі, які визначають конкурентні переваги в новій добі. Насамперед, ми говоримо про нові галузі, які мають потужну інформаційну або інноваційну складову. Вона значно переважає «матеріальну». Головне, що в структурі капіталу підприємств нової економіки найвагоміше місце капіталу інтелектуального. Нові ідеї та знання створюють цілі галузі та можуть вдихнути життя в території, які раніше не були економічними центрами. Але головне, що в центрі нової економіки — людина та її потреби, які стають все складнішими, — коментує Аліна Токмиленко, директорка з розвитку

На площі в понад 37 тис. кв. м будуть створені умови для діяльності комерційних та соціальних ініціатив, спрямовані на розвиток нової економіки, урбаністики, сучасного мистецтва та неформальної освіти в регіоні.

Протягом п’яти років у проєкт залучить понад 700 млн грн інвестицій від приватних інвесторів та організацій, аби поетапно запустити шість будівель та парк. Тут розмістяться офісні простори, лабораторії, майстерні, виставковий та розважальний центри, готель та хостел, ринок їжі, ресторани та багато іншого. Окрім них, третина площі за пільговою ставкою оренди буде надана громадським, культурним та соціальним ініціативам, діяльність яких співпадає з баченням проєкту.

Місія

Як пояснюють засновники проекту, основна місія Промприлад.Реновації полягає у створенні простору для людей з прагненнями, де творять та втілюють можливості задля розкриття економічного потенціалу міста та регіону.

«Фактично йдеться про повне переосмислення величезної території та наповнення її новим змістом. Завдяки проєкту реновації будівля підприємства індустріальної епохи перетворюється на простір, що генерує цінність завдяки людям, які оперують знаннями, а не станками та конвеєрами.

Головне завдання проєкту — в органічному поєднанні бізнесових та соціальних інтересів. Ми хочемо допомогти регіону остаточно перезавантажитись та перейти на сучасні рейки через його основні системи — освіту, мистецтво, нову економіку та урбаністику. Саме ці сфери були визначені як пріоритетні ще на етапі запуску проєкту. Адже завдяки нашим міжнародним партнерам ми провели ретельну підготовку: у партнерстві зі Стенфордським дослідницьким інститутом (SRI) та Лондонською школою системних змін провели економічне дослідження, щоб вивчити потреби міста та регіону і визначити, які напрямки потрібно розвивати й що дійсно потрібно людям, — пояснює Роман Ганжа, директор з архітектурно-будівельного напряму. —Альтернатива проєкту реновації була цілком «класичною» в економічному сенсі. Територію заводу хотіли просто забудувати багатоквартирними будинками. Адже знаходиться він в зручній локації в центрі. Натомість ми створюємо нову екосистему. Об’єднуючи бізнес, владу та громадськість, Промприлад провокує появу якісно нових сенсів, проєктів та ідей, що у результаті приводить до позитивних змін у місті, регіоні та навіть у країні в цілому».

Візія

У 2050 Івано-Франківськ став містом-магнітом для людей з прагненнями. Мешканці Івано-Франківська мають соціальні перспективи та можуть розкрити свій потенціал у своєму місті. Промприлад.Реновація включив Івано-Франківськ у світові процеси творення майбутнього.

Цифри

Загальна площа проєкту — 38 000 кв. м

Загальна сума інвестицій — $25 млн  + $5 млн грантових надходжень

Відреконструйовані площі на сьогодні — 5 800 кв. м

Кількість інвесторів на сьогодні — 13 фондів та 409 приватних інвесторів

Загальна сума зібраних інвестицій на сьогодні — $5 022 074

Грантові кошти — $758 722

Серед партнерів проєкту:

Уряди країн: Канада, Швеція

Фонди: МФ «Відродження», WNIS EF, BMW Фонд, Фонд Роберта Боша та інші.