Сталь Кортен в оформленні елементів міської архітектури
У 2020 році завершилася реконструкція вулиці Короленка в центрі м. Дніпро, в результаті якої простір став пішохідною зоною і покращився завдяки застосуванню виробів з кортенівської сталі.
Українські архітектори вже кілька років використовують Cor-Ten для оздоблення фасадів комерційних будівель, а настільки креативне застосування атмосферостійкої сталі в ландшафтному дизайні було вперше застосовано при оформленні вулиці.
Вулиця Короленка розташована в центрі міста по сусідству з театрами та об’єктами мистецтва, тому одним із завдань реконструкції ставилося створення креативного простору, що гармонійно вписується в архітектуру міста і одночасно привертає увагу.
Проект був створений, грунтуючись на досвіді багатьох європейських міст, де сталь Кортен вже давно успішно застосовується в інфраструктурних проектах, і був успішно реалізований під керівництвом головного архітектора міста Дніпра Дмитра Волика.
Сьогодні вулицю Короленка прикрашають ексклюзивні ліхтарі, лавки, світильники та інші вироби зі сталі Cor-Ten. Більшість елементів були виконані з внутрішньою підсвіткою фахівцями компанії EXPOLIGHT. Домінуючі світлові опори дають вузкопроменеве світло, а унікальні перфоровані світильники на розтяжках створюють хороші каустичні хвилі на пішохідну зону. Вертикальні світильники уздовж вулиці розсіюють світло в динамічній гамі різних відтінків, які змінюються з порами року, святами та міськими заходами. Варто зазначити, що в лютому 2021 року реконструйована частина вулиці удостоїлася нагороди за кращий проект вуличного освітлення в професійному міжнародному конкурсі Lighting Design Awards 2020.
У проекті було задано досить складний малюнок перфорації світильників, тому для виробів з металу товщиною 4 мм застосовувалася лазерна різка, що дозволяє виконати різ із великою точністю і акуратними краями. Конструкція вертикальних світильників складалася із трьох листів Кортену, кожен з яких мав індивідуальний малюнок перфорації, за рахунок чого було створено оригінальний об’ємний ефект. Для виготовлення стовпів, арок і лавок зі сталі товщиною понад 6 мм використовувалася плазмова різка.
Особливою рисою сталі Кортен є її відмінне поєднання із зеленими насадженнями і природним каменем, з якого виконані лавки, урни та пішохідні доріжки.
Застосування сталі Кортен стало можливим навіть у безпосередній близькості до фонтанів, оскільки під час періодичних намокань та висихань матеріал природно покривається захисною патиною і стає стійким до впливу вологи.
Весь проект реконструкції тривав близько року, при цьому на виготовлення виробів з кортенівської сталі відводилося всього 2-3 місяці. Для створення всіх архітектурних елементів в такі стислі терміни була потрібна своєчасна поставка атмосферостійкої сталі різних товщин — від 4 мм до 10 мм. Замовник прийняв рішення купити кортенівську сталь європейського виробництва у Rauta, оскільки тільки ця компанія змогла швидко здійснити поставку всього необхідного асортименту.
Особливістю проекту стала необхідність штучного зістарювання Cor-Ten, для якого було підібрано технологію, що дозволяє швидко отримати бархатисто-бронзовий відтінок і зафіксувати його на тривалий час. Для проекту була обрана сталь марки Cor-Ten B, оскільки на відміну від марки Cor-Ten A при зістарюванні вона дозволяє швидше досягти потрібного кольору. Процес старіння Кортену тривав близько тижня і був розділений на наступні етапи:
- Нанесення двох шарів окислювача з перервами на висихання протягом 8-12 годин.
- Нанесення двох шарів воскового герметика з перервами на висихання протягом 8-12 годин.
- Нанесення двох шарів поліуретанового лаку з перервами на висихання протягом 8-12 годин, який створив виразну матову поверхню, що не забруднюється.
Робота зі сталлю Cor-Ten має багато особливостей в частині зварювання, патинування і фіксації кольору, тому вимагає спеціальних знань від виробника, а досвід компанії Rauta дозволив швидко і якісно створити виразні елементи ландшафтного дизайну з атмосферостійкої сталі.