Як швидко відновити інфраструктуру зруйнованих населених пунктів: багатофункціональний проєкт модульних споруд

29.04.2022  |  Спецпроєкти

Командою студії дизайну та архітектури ZIKZAK була розроблена концепція для відновлення зруйнованих шкіл, дитячих садків та житла. Дана концепція адаптивна і може виконувати різні функції: житлову, адміністративну тощо.

На жаль, від початку воєнної агресії з боку рф багато будинків, дитячих садочків, шкіл, медичних закладів, магазинів перетворилися на гори сміття та уламків. Але, на щастя, українські військові вибивають ворога та звільняють міста та села. І ось тут і мають бути сконцентровані потужні зусилля з відновлення повноцінного життя з усіма його необхідними елементами. Виклик полягає у тому, що отримувати медичні послуги, освіту та просто жити — людям потрібно вже зараз. А щоб побудувати, наприклад, звичайний дитячий садочок — потрібен, щонайменше, рік.

Усвідомлюючи важливість швидкості відновлення життя, студія дизайну та архітектури ZIKZAK розробила концепцію REVIVAL, яка значно прискорить відбудову інфраструктурних об’єктів. Мова йде про багатофункціональний проєкт модульних споруд. Модульний блок являє собою збірно-розбірну конструкцію з металокаркасу. Якщо говорити простою мовою — це схоже на конструктор, з якого швидко можна скласти, наприклад, молодшу школу для 176 учнів. На порожньому місці за півтора місяця можна звести повноцінну школу, у якій навчатимуться діти. І ця школа буде мати абсолютно усе, що потрібно: навчальні та спортивні класи, туалети та душові, їдальню та коридори.

Але головна перевага концепції модульних споруд полягає ще й у тому, що будь-яку модульну споруду можна збільшувати, просто додаючи потрібні блоки. Таким чином, нашу молодшу школу за потреби можна перетворити на середню школу і, навіть, на загальноосвітню школу I-III ступенів. Все це стає можливим завдяки додаванню блоків ключових функцій. Шляхом адаптивності ми можемо розширяти будівлю школи як у горизонтальному, так і вертикальному напрямку.

Через війну багато територіальних громад залишилися не тільки без інфраструктурних об’єктів, а й житлових будинків. Тут також можна застосувати це рішення, адже модульна система дозволяє реалізувати екстрену житлову архітектуру. На основі прийнятої системи блоків розробляється система smart-житла у структурі модулів 3х3 м, 6х6 м та 9х9 м. Вона може містити житловий модуль на 4 людини, блок санвузла, блок кухні та універсальний блок для житла або ж роботи. 

Це може бути тимчасовий або ж постійний будинок для однієї родини, а може бути навіть багатоквартирна триповерхова комфортна домівка у структурі цілого району. І це не виглядає і не відчувається, як життя в контейнері, адже модуль складається з плит перекриття, стельової плити, поздовжніх та поперечних стінових плит. Плити виготовляються з металокаркасу, заповнюються утепленням і мінеральною ватою в алюмінієвому каркасі та зашиваються листовими матеріалами. Все це має не тільки повноцінний функціонал, а й виглядає вельми естетично.

Зважаючи на те, що люди воліють жити у будинках, які зводять відповідно до власного смаку та вподобань, постає питання — що робити з модульними конструкціями після капітальної відбудови житла та об’єктів інфраструктури? Відповідь є: модульні будівлі легко можна перетворити на гуртожиток для студентів, на оздоровчий центр чи базу відпочинку, на офіс, магазин чи навіть майстерню. Усе залежить від потреби та місця розташування. Ба більше, абсолютно легким є продаж, демонтаж та переміщення споруди повністю або частинами зі збереженням або зміною функції. Тобто в буквальному сенсі можна взяти й перевезти повноцінну лікарню, дитячий садок чи муніципальний заклад, побудований за модульною технологією, туди, де в цьому буде потреба. Наприклад, у територіальній громаді було відновлено капітальну школу, тож з модульної можна зробити дитячий табір, просто перевізши її у ліс або на берег водойми.

Повторне використання — одна з багатьох особливостей проєкту. Потреби населення в Україні змінюються з великою швидкістю: з високою частотою зазнають руйнування житлові об’єкти та важливі об’єкти інфраструктури, при цьому до багатьох населених пунктів повертаються люди, яким важливо жити там, де вони звикли. Таким чином, швидка адаптивність — це важлива перевага блокових будинків.

Актуальність рішення для соціалізації в населених пунктах України, що зазнали руйнувань. Повернення мешканцям доступу до освіти та медичного обслуговування. Поступове відновлення звичного комфортного життя. І все це не потребує багато часу. Модульність і гнучкість проєкту не обмежує у плануванні споруди необхідного масштабу і функціоналу. До того ж гарантією успішної реалізації будь-якого проєктного плану у будь-якій точці країни — є доступність матеріалів і ефективна логістика. А швидке зведення споруди — це вирішення нагальних потреб українців в найкоротші терміни. Будь-який населений пункт може повернутися до нормального функціонування в процесі відбудови його основних об’єктів інфраструктури.