Проєкти тимчасового житла для людей, які втратили домівку через війну
За час повномасштабної війни з російською федерацією Україна втратила значну частину свого житлового фонду, за попередніми даними Міністерства розвитку громад та територій, росія знищила 6800 житлових будинків, якою буде кінцева цифра — прогнозувати складно. Вирішувати житлові проблеми потрібно вже зараз, бо тисячі сімей залишилися без даху над головою. Українське архітектурне ком'юніті активно підключилося до процесу розробки проєктів житла для людей, які втратили свої квартири та будинки. Архітектори пропонують використовувати різні технології та комбінації для створення комфортного, недорого житла, яке можна збудувати в короткі строки. Головна ідея, яку взято за основу всіх розробок, — житло має задовольняти усі потреби людини та забезпечувати усіма функціями для повноцінного життя. Property Times зібрав кілька концепцій від українських розробників.
Команда Urban experts розробила концепцію тимчасового житла yoUAhome, яка передбачає використання квартальної забудови, невисотної поверховості (4-5 поверхів) з різною типологією у вигляді напіввідкритих або закритих, розширених кварталів з простором, що перетікає. Квартали включатимуть житлову забудову, а також освітню (школу та дитячий садок), транспортну, інженерну інфраструктуру, торгово-розважальний центр та парково-розважальну зону. Розробники пропонують об'єднати стандартну монолітно-каркасну технологію, будівництво з готових модулів та модульних частин.
Фото: Urban experts
Команда архітектурного бюро Archimatika розробила концепцію будівництва житла для вимушених переселенців. Як зазначають розробники, чотириповерхові модулі співмасштабні людині; відстань між юнітами — 15 метрів, а ширина загального простору — 18 метрів. Один модуль передбачає вітальню, master-спальню з просторим санвузлом і гардеробом. Кожен блок має свій двір з галявиною та місцем для відпочинку, а кожен двір матиме вихід у спільну пішохідну публічну зону з дитячим майданчиком, простором для прогулянок та спілкування.
Фото: Аrchimatika
Командою студії дизайну та архітектури ZIKZAK була розроблена концепція відновлення зруйнованих шкіл, дитячих садків та житла REVIVAL. Ця концепція адаптивна і може виконувати різні функції: житлову, адміністративну тощо. Йдеться про багатофункціональний проєкт модульних споруд. Модульний блок є збірно-розбірною конструкцією з металокаркасу, тобто це свого роду конструктор, з якого можна скласти, наприклад, молодшу школу, дитячий садок, житло, об'єкти медичного призначення. Шляхом адаптивності будівлі можна розширювати як у горизонтальному, і у вертикальному напрямі.
Фото: ZIKZAK
Архітектурне бюро Balbek Bureau у рамках проекту RE:Ukraine вже розпочало роботу над будівництвом поблизу Києва пілотного житлового модуля для 15 сімей. Концепція передбачає будівництво не просто житлових модулів, а створення повноцінного побуту, який дозволить людям розслабитися та відчувати себе у безпеці. Архітектори пропонують використовувати дерев'яно-каркасну систему. За попередніми оцінками, вартість реалізації проєкту становить близько 350-550 $/кв. м. Проєкт може трансформуватися та розширюватися за рахунок додавання нових модулів.
Фото: RE:Ukraine від Balbek Bureau
Архітектурний офіс FORMA та громадська організація «Музей сучасного мистецтва» розробили проєкт тимчасового житла-студії для художників Emergency Art Shelter у форматі артрезиденції. В рамках ініціативи планують збудувати житло з власною інфраструктурою, розраховане до 24 осіб. Також тут розміщуватимуться дві галереї. Наступним кроком стане створення приміщення для 50-80 осіб.
Фото: community.bettter.us
Девелоперська компанія All Right Development&Investment розробила проєкт містечка з індивідуальними будинками для внутрішньо переміщених осіб, який можна побудувати всього за 5-6 тижнів, — Palyanytsya Home. Для будівництва центру планують використати геодезичні куполи. Будинок, побудований за такою технологією, має унікальні характеристики: не втрачає міцності навіть при пошкодженні до 30% площі, не потребує фундаменту, не має колон, а значить, має вільне планування. Проєкт включає, крім житла, також соціально-побутову інфраструктуру: їдальню, центр медичної допомоги, центр надання психологічної допомоги.
Фото: Palyanytsya Home
Компанія Rauta розробила технологію будівництва багатоповерхових будівель із застосуванням сендвіч-панелей. Основна перевага технології — швидкість монтажу. Наприклад, бригада із чотирьох осіб може змонтувати до 300 кв. м панелей на день. Установка сендвіч-панелей вимагає меншої кількості операцій порівняно з кладкою звичайних матеріалів, з їх подальшим утепленням, оштукатуркою та фарбуванням. Розробники пропонують використовувати таку технологію швидкого будівництва житла для переселенців.
Фото: rautagroup.com