Нові матеріали зроблять революцію в сучасному архітектурному дизайні

19.07.2023

Чеська архітекторка Єва Ле Пеутрек спроєктувала близько 25 хмарочосів, а в її портфоліо — десятки інших престижних будівель: від готелів до залізничних вокзалів або міста, розрахованого на мільйон людей. Вона також досягла успіху в Китаї та працювала для відомої італійської родини Ламборгіні. Про свій досвід роботи над цими проєктами Єва розповіла в інтерв'ю нашим колегам Property Forum.

 — Як ви навчилися проєктувати хмарочоси? Гадаю, ви не отримали багато натхнення і досвіду тут, у Чехії...

— Навчання проєктуванню хмарочосів було тривалим процесом. Коли я вчилася на архітектора, Європа була зовсім іншим місцем, ніж сьогодні. Хмарочоси там не були такими поширеними. Тому мені довелося поїхати до США, щоб побачити їх, що я і зробила. Я провела два роки, працюючи в Сан-Франциско, і здійснила кілька поїздок до Нью-Йорка, де мала можливість побувати на вершинах веж-близнюків. Цей досвід дав мені більш точне розуміння того, чим насправді є хмарочоси.

Хмарочоси часто є великими багатофункціональними проєктами, які виходять за рамки офісних приміщень. Вони часто включають в себе розкішні готелі, великі торгові площі, конференц-центри, житлові будинки та громадські площі. Оскільки ці проекти, як правило, слугують вузловими центрами міста, вони мають бути добре з'єднані з кількома лініями метрополітену. Отже, проєктування таких споруд вимагає всебічного розуміння кожної функції, згаданої вище. У Шанхаї я мала рідкісний шанс бути головним дизайнером майже 100 проєктів різних типів і масштабів протягом багатьох років. Це дало мені унікальний досвід, яким володіє дуже мало архітекторів. Але спочатку мені довелося навчитися проєктувати п'ятизіркові готелі, великі торгові центри, офісні вежі та конференц-центри, а також галереї, музеї та бібліотеки. Я використовувала свої навички з міського планування, щоб інтегрувати великі проєкти в міську тканину. Крім того, моя пристрасть до сталевих конструкцій дозволила мені розробити структурні системи, які ніколи раніше не використовувалися в Китаї. Більше того, моє захоплення деталями дозволило мені проєктувати навісні стіни та внутрішні простори для хмарочосів і великих багатофункціональних проєктів. Нарешті, мій інтерес до соціології та психології допоміг мені розробити нові рішення для громадських просторів. Працюючи над хмарочосами протягом багатьох років, я отримала цінне розуміння того, як я можу вдосконалюватися як архітектор, щоб підвищити якість життя тих, хто працює і живе в цих спорудах.

Єва Ле Пютрек,
Засновниця та директорка
E-STUDIO

Єва вивчала архітектуру в Технічному університеті в Ліберці та дизайн в Академії дизайну інтер'єру в Сіднеї, Австралія. Свої унікальні знання та досвід вона здобула спочатку в Празі, а потім переважно за кордоном, працюючи над великими проєктами в США та особливо в Китаї. З 2005 року вона була головним архітектором більш ніж 140 проєктів, багато з яких є великомасштабними проєктами площею від 80 000 до 300 000 квадратних метрів. Зі своїми архітектурними проєктами вона виграла численні відомі міжнародні архітектурні конкурси. У 2011 році Єва заснувала своє архітектурне бюро E-STUDIO, і зараз вона є незалежним консультантом, який працює над різноманітними проєктами по всьому світу. Єва стала однією з наймолодших членів Інженерної академії Чеської Республіки. Вона живе в Новій Каледонії в південній частині Тихого океану і регулярно подорожує до Чехії та Європи.

Жоден чеський архітектор ніколи не був автором проєкту надвисотного хмарочоса, тобто найвищого хмарочоса, висота якого перевищувала б 300 метрів. Що ж такого унікального було в цьому проєкті, що вам вдалося залучити інвестора і досягти успіху в дуже сильній конкуренції з іншими проєктами?

— Ви абсолютно праві! Це дійсно був виклик. Проєкт, в якому я була головним дизайнером, мав специфічний контекст; він був розроблений у 2008 році, всього за кілька тижнів до початку глобальної економічної кризи. У той час ВВП Китаю стабільно зростав двозначними цифрами, і здавалося, що все можливо. Клієнт вимагав знакового дизайну, чогось справді особливого, чого ще не бачив світ. Ми з командою були готові зробити таку пропозицію.

Я розробила надзвичайно амбітний проєкт, який виходив за рамки надвисотної споруди. Його форма передбачала скручування, коли кожна плита поверху поверталася на один градус відносно поверху під нею. Однак, оскільки на нижніх поверхах споруди розташовувалися офісні приміщення, а на верхніх — розкішний готель, звичайна колонна конструкція із закрученою формою була нездійсненною. Мені довелося придумати альтернативний підхід: трубчасту систему. Це передбачало систему сталевих конструкцій, яка не тільки підтримувала плити перекриття (усуваючи потребу в колонах), але й несла всю систему навісних стін.

Місцеві інженери-будівельники були налаштовані скептично, оскільки вони ніколи не бачили нічого подібного. Однак один німецький інженер-будівельник підтримав моє бачення. Ще одним викликом, з яким ми зіткнулися, було проєктування навісної стіни для викривленої поверхні. Найпростіший спосіб вирішити цю проблему — розбити поверхню на багато трикутників, що дало змогу отримати унікальні на вигляд фасади.

Весь проєкт охоплював 250 000 кв. м офісних приміщень, розкішний готель, конференц-центр, торговий центр і житлову вежу. Хоча через майбутню фінансову кризу було обрано менш амбітний проєкт, наш проєкт отримав спеціальну нагороду за найкращий архітектурний дизайн. Тим не менш, цей проєкт відкрив для мене багато дверей.


Фото: evalepeutrec.com

Що було найскладнішим у цьому проекті 300-метрового хмарочоса?

— Я вже згадувала вище деякі з найскладніших викликів, з якими ми зіткнулися. Але спроєктувати 250 000 кв. м простору в стислі терміни, несучи при цьому величезну відповідальність перед клієнтом, було надзвичайно амбітним завданням. Мені довелося шукати рішення для різних проблем на цьому шляху. Крім того, на той час програмне забезпечення для 3D-моделювання не було настільки досконалим, як сьогодні. Тому нам довелося віддати роботу з 3D-моделювання на аутсорсинг, що вимагало проведення днів або навіть тижнів з людьми, які постійно палили в своєму офісі, де температура була лише 9°C. Такі проєкти, як цей, вимагали працювати 103 години на тиждень, включаючи Різдво, щоб вкластися в дедлайни. Тож це було не лише морально, а й фізично виснажливо.

Це був ваш найдорожчий проєкт?

— Цей проєкт був одним з моїх найдорожчих, його вартість оцінюється в 3 мільярди доларів (2,7 мільярда євро). Однак, я також мала можливість працювати в якості головного дизайнера над іншим неймовірно амбітним проектом — проєктом міста для мільйона людей. Його назва — Юханг, і він є частиною восьмимільйонного міста Ханчжоу. Ми виграли міжнародний конкурс на цей проєкт. Коли я вперше відвідала це місце, там були лише поля. Зараз туди можна дістатися швидкісним потягом, а станції метро вже збудовані. Він був спроєктований як місто з короткими відстанями, де люди могли б легко ходити пішки, їздити на велосипедах чи громадському транспорті, щоб дістатися до місця призначення за лічені хвилини. У 2009 році це була новаторська ініціатива, і сьогодні багато великих міст світу прагнуть реалізувати подібні ідеї.


Фото: evalepeutrec.com

Враховуючи, що місто повинно мати високу щільність населення, подібну до азійських міст, ми прагнули збалансувати її, включивши 2-кілометровий парк. Цей парк охоплює різні важливі громадські будівлі, такі як бібліотека, оперний театр, музеї, церква тощо. Він забезпечує широкі можливості для проведення дозвілля і містить невеликі торгові заклади, а також кав'ярні та ресторани. З хмарочосів, що оточують парк, відкривається захоплюючий вид на зелені насадження. Таке розташування створює візуально разючий контраст між високими міськими спорудами та природною красою парку.  Поєднання рукотворної архітектури та пишної зелені додає загальній привабливості міському пейзажу.

Дизайн міста базується на концепції змішаного використання, що виключає виділення зон, призначених виключно для проживання або роботи. Такий підхід сприяє тому, що місто має невеликі відстані, адже не потрібно далеко їхати, щоб дістатися на роботу.

Обрана ділянка для міста була розташована вздовж стародавнього каналу, який з'єднував Ханчжоу з Пекіном, забезпечуючи процвітання бізнес-середовища протягом минулих століть. Крім того, в цьому районі було кілька менших каналів. Ми використали як існуючі, так і новостворені канали, щоб запровадити унікальний вид громадського транспорту — невеликі човни. Нашою метою було спроєктувати місто, в якому пріоритетом є висока якість життя, що виключає потребу у володінні автомобілем. Задумуючи цей проєкт, я черпала натхнення в містах, які стабільно посідають одне з перших місць за якістю життя в усьому світі, таких як Мельбурн, Сідней і Брісбен.

Ви також проєктуєте сімейні будинки. Чим ваша робота над багатомільярдними проєктами відрізняється від проєктів, які ви будуєте для конкретних сімей?

— Так, я проєктую сімейні будинки, але варто зазначити, що всі спроєктовані мною вілли (за винятком тих, які я будувала для близьких друзів) були площею від 1 600 до 3 500 квадратних метрів. Це були розкішні резиденції з ціною продажу 15 000 євро за квадратний метр. Їхнє проєктування було схоже на створення розкішних бутик-готелів, оскільки головними пріоритетами клієнтів були приватність і безпека.

У процесі роботи я мала можливість вивчати дизайн старовинних аристократичних будинків у Китаї, які слугували джерелом натхнення. Ці будинки мали внутрішні сади та внутрішні дворики, і вони дали мені зрозуміти, що до архітектури можна підходити інакше, ніж у Європі чи США. Я багато чому навчилася на цих проєктах і інтегрувала стародавні принципи в сучасну архітектуру. Я навіть використовувала традиційні матеріали, незважаючи на початковий скептицизм клієнтів, які не сприймали їх як достатньо «благородні». Однак ці «малі» проєкти змінили перспективу інших китайських архітекторів. Вони почали визнавати автентичність і справжню красу цих традиційних матеріалів. Мені пощастило стати свідком цього значного зрушення, і я радію, що змогла зробити свій внесок у нього.

Якщо відповідати на частину вашого запитання, що стосується різниці в підходах до проєктування між масштабними проєктами, такими як хмарочоси, і невеликими спорудами, то важливо зазначити, що вони вимагають абсолютно різного досвіду. Лише небагатьом архітектурним фірмам у світі вдається опанувати тонкощі проєктування масштабних проєктів завдяки спеціалізованій підготовці, якої вони вимагають. У цих архітектурних компаніях часто працюють фахівці з різних галузей, таких як містобудування, офісне, готельне, торговельне, навісне будівництво чи дизайн інтер'єру. У моєму випадку я вважаю, що мені пощастило, оскільки Китай послужив акселератором у моїй кар'єрі, надавши унікальну можливість бути залученим до масштабних проєктів з самого початку. Цей досвід дозволив мені навчитися і розвинути необхідні навички за кілька років, що дало мені змогу надавати дизайнерські рішення для надзвичайно складних проектів, незважаючи на роботу з обмеженими ресурсами і стислі терміни.

З якими будівельними матеріалами ви віддаєте перевагу працювати у своїх проєктах і чому?

— Я ціную автентичність усіх будівельних матеріалів. Відкритий бетон, дерево, скло, сталь і камінь мають свої унікальні якості. Я вважаю, що архітектура повинна відображати місцевий контекст і час, коли вона була побудована. Ось чому подорожі до різних країн світу надихають мене. Архітектура повинна відображати місцевий клімат, культуру, матеріали та людей.

Черпаючи натхнення в місцевих матеріалах і традиційній архітектурі, я прагну трансформувати їх у щось нове.

Я очікую на появу нових матеріалів, які зроблять революцію в сучасному архітектурному дизайні. Зокрема, я з нетерпінням чекаю на впровадження навісних фасадів з інтегрованими прозорими сонячними панелями. Ця інновація дозволить хмарочосам не тільки бути самодостатніми в електроенергії, але й генерувати енергію для навколишнього міста.

Чи є якийсь тип будівлі, якого не вистачає у вашому портфоліо? Чи є у вас мрія, яку б ви хотіли колись збудувати?

— У моєму портфоліо бракує, по суті, двох типів проєктів: в'язниць і крематоріїв. Оскільки я вже спроєктувала спеціалізовану виправну установу виключно для підлітків, то єдиним пунктом у списку залишився проєкт крематорію.

Що стосується моїх архітектурних мрій, то їх у мене дуже багато! На мою думку, є фундаментальний аспект, який об'єднує їх усіх: це простори, які об'єднують людей, сприяють соціальній взаємодії, обміну ідеями та безперервному навчанню. Вони слугують живильним середовищем для інтелектуального зростання, надаючи людям можливість розширювати свої горизонти та здобувати нові знання. Живлячи їхній розум і дух, ці місця роблять значний внесок у створення світу, який збагачується і вдосконалюється, роблячи його кращим місцем для проживання.

Місця, які слугують постійним нагадуванням про культурну спадщину нації, надихаючи все суспільство до усвідомлення свого коріння, об'єднуючи гордістю за спадщину нашої країни та баченням її майбутнього. Місця, які відкривають нові можливості та сприяють зростанню в широкому спектрі галузей, відкриваючи двері для інновацій та прогресу.

Чи є у вас приклади для наслідування в архітектурі? Хтось або щось, що найбільше вплинуло на вас у вашій роботі?

— Говорячи про те, що вплинуло на мене найбільше, я б сказала, що японська архітектура, як традиційна, так і сучасна, справила на мене глибокий вплив. Унікальний підхід і філософія, що стоять за нею, були постійним джерелом натхнення. Бездоганне поєднання традицій та інновацій, увага до деталей та гармонійна інтеграція з природою — це елементи, які глибоко резонують з моїм архітектурним баченням. Вивчення принципів японської архітектури збагатило моє дизайнерське бачення та пробудило в мені творчість, підштовхнувши мене до прагнення досконалості в кожному проеєкті, за який я беруся.

Архітектура це дуже чоловічий світ. Особливо гігантські проєкти, які є вашою сферою діяльності. Як це бути жінкою-архітекторкою серед такої кількості чоловіків? Як вам вдається отримувати такі великі проєкти?

— Дійсно, ця сфера може бути особливо складною. У цій професії немає впевненості. Були випадки, коли мої колеги або навіть ділові партнери зраджували мене і крали мої дизайнерські ідеї або навіть моїх клієнтів. Часто я стикався з надзвичайно жорсткою внутрішньою конкуренцією в команді. Крім того, існує конкуренція і з боку зовнішніх джерел. Справлятися з таким стресом надзвичайно складно.

Але давайте не будемо звинувачувати лише одну сторону... Жінкам у цій сфері також доводиться особливо важко. Я ніколи не забуду президента Палати архітекторів у Північній Кароліні, стареньку жінку, яка роками блокувала та дискримінувала мене. Ситуація ледь не дійшла до суду.

На жаль, его і страх часто заважають співпраці. Однак я вірю в синергію і твердо переконана, що два розуми завжди сильніші за один. Є виняткові професіонали, які володіють взаємодоповнюючими навичками, і мені подобається співпрацювати з ними. Я вірю, що майбутнє за співпрацею, і з нетерпінням чекаю на позитивні виклики в архітектурі, працюючи пліч-о-пліч з найкращими світовими фахівцями у своїх галузях. Я впевнена, що разом ми спроектуємо і побудуємо дивовижні проєкти.