«Червоні списки»: зрада чи перемога? Думки фахівців

12.06.2019

Наказом Мінрегіону (№ 48 від 01.03.19) затверджені «червоні списки» — це перелік конкретних будівельних норм, стосовно яких тепер відхилення неможливі та у погодженні гарантовано буде відмовлено.

Property Times звернувся до фахівців з проханням поділитися своїми міркування з цього приводу.

Олег Приходько, засновник і CEO девелоперської компанії Greenol

Наразі ринок нерухомості продовжує свій шлях до уніфікації та стандартизації. З одного боку, ми ледь-ледь відійшли від радянських стандартів будівництва, а з іншого — будівельна галузь ще далека від рівня створення об’єктів зі світовим рівнем комфорту та безпеки. І не в останню чергу це  відбувається через рівень життя українців, які ще не в змозі купувати якість ті комфорт. На цьому фоні забудовники надають перевагу тим рішенням, які б збільшували дохідну частину проекту на шкоду його якісним показникам. У такий ситуації лише державні регулятивні важелі зможуть стримати бажання забудовників на користь покупців і як наслідок — користувачів у майбутньому.

Ми часто бачимо, що для забудовників спрощуються процедури дозвільної документації . Сам процес спрощення є прогресивним, однак разом з тим потрібно більш чітко стандартизувати будівельні допуски, за які забудовник має відповідати.

Обмеження у видачі відхилень — це не тільки крок у боротьбі із корупцією, а й реальні дії по збереженню рівня комфорту життя і безпеки перебування та проживання у новостворених будівлях.

Хочу зазначити, що за останній час від Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України надходить багато ініціатив, які направлені на створення сучасного актуального рівня ринку нерухомості.

Світлана Ренькас, директор юридичного департаменту (резиденти) компанії Arricano

Ми в Arricano підтримуємо будь-які дії та правові ініціативи, спрямовані на прозорість та регуляцію діяльності забудовників та девелоперів. Дуже важливо з юридичної точки зору, щоб виконання таких норм та ініціатив було обов'язковим для всіх гравців ринку нерухомості.

Мені як людині, як мамі і як громадянці приємно, що озвучені раніше тези про припинення порушення норм ДБН при проектуванні та при будівництві, нарешті втілилися у конкретний нормативно-правовий акт.

Трохи раніше були запровадженні нові Державні будівельні норми, якими внесено ряд суттєвих змін, а отже і Додаток 1 наказу Мінрегіону No48 від 01.03.2019 є логічним його продовженням.

Вважаю, що Мінрегіон цілеспрямовано веде лінію на упорядкування будівельної галузі і гармонізування цієї галузі до європейського законодавства. Насамперед, хотілося б бачити своє місто, село і селище не аби як забудованим, а естетичним, комфортним і, головне, безпечним. З огляду на заборони (про новий наказ) цього і прагне досягти Мінрегіон.

Стосовно впливу на ринок, думаю, що ті забудовники та девелопери, які прагнуть привнести в свою галузь естетику, комфорт та безпеку — не злякаються нововведень, а навпаки — підтримають, бо і самі вже давно слідують правилам — «не нашкодь», а інші — будуть довго і марно, сподіваюся, шукати інші можливості, як оминути і нові вимоги до проектування і будівництва, і нові заборони, адже, слідують іншим правилам — «заробити сьогодні і зараз, а потім — як буде».

Попри все, якісних девелоперів в галузі залишається більше, і я впевнена, що їхніми будівлями будуть пишатися і мої праправнуки.

Олександр Максімов, головний архітектор проекту, AVG Group

Вступ в дію наказу Міністерства регіонального розвитку (№48 від 01.03.19) про затвердження переліку заборонених відхилень від будівельних норм, беззаперечно, вважаю позитивною подією.

Сучасні технології і тенденції в будівництві дуже швидко розвиваються і впроваджуються в життя, що потребує постійного коригування і вдосконалення відповідної нормативно-правової бази.

На жаль, в нашій державі оновлення нормативно-правової документації відбувається дуже повільно. Тому і виник механізм погодження відхилень від норм через Мінрегіон, щоб впроваджувати нестандартні та інноваційні рішення на окремих об’єктах будівництва. Але окремі недобросовісні забудовники знайшли в цьому спосіб не впроваджувати нове, а обходити наявні норми задля своїх корисних цілей, щоб побільше «видавлювати» з ділянки. Перелік конкретних норм, стосовно яких тепер відхилення неможливі, дозволить зупинити цю тенденцію.

Сподіваюсь, вступ в дію даного наказу змусить забудовників працювати в нормативному полі, що дозволить створювати комфортне для життєдіяльності середовище, а механізм погодження через Мінрегіон працюватиме виключно для впровадження інноваційних рішень та технологій.

Андрій Рижиков, СEO и керуючий партнер компанії DC Evolution

До сьогоднішнього моменту всі відхилення від норм узгоджувалися за відкритою і публічною процедурою, яка прийшла на зміну секціям при Мінрегіоні, на яких раніше виносилися рішення про отримання або не отримання дозволу на відхилення. І ось, щоб, як висловився Лев Парцхаладзе, мінімізувати корупцію в будівництві і підвищити безпеку людей, в Мінрегіоні вирішили ввести обмеження на відхилення від державних будівельних норм.

У робочій версії «червоного списку» було 200 пунктів. Як говорили в кулуарах, йшов торг, які з них включати, а які ні. І ось світ побачив фінальну версію, що складається з понад півсотні пунктів. Замість того, щоб почути пропозиції ринку, щоб оптимізувати компенсаційні заходи або навіть зовсім перевести більшу частину ДБНів і ДСТ в статус рекомендаційних, ми отримали «червоний список», який, швидше за все, в найближчому майбутньому буде доповнений і ситуація погіршиться ще більше. Всі ці норми пишуться в совкових інститутах, а потім по ним змушують будувати професійних забудовників, архітекторів, конструкторів і інженерів. Так бути не повинно.

Підготувала Ірина Настич