Інвестиції мають бути всебічно захищеними. Думки експертів

30.10.2024

Property Times разом з експертами дізнавався, які кроки потрібні для покращення інвестиційного клімату в Україні, що наразі  є стримувальним фактором для іноземних інвесторів (спойлер — не лише війна та корупція).

Читайте також: Як війна вплинула на інвестиційний клімат України. Думки експертів

Анна Дерев’янко,
виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації

Повномасштабне вторгнення росії в Україну продовжує очолювати перелік факторів негативного впливу на інвестиційний клімат, на другому та третьому місцях — корупція та слабка судова система. Водночас керівники компаній відзначають і позитивні зрушення, наприклад, надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС, дерегуляційні ініціативи та диджиталізацію державних послуг. Для інвесторів важливими факторами при прийнятті рішення є можливість захисту своїх інтересів, передбачувані умови, доступ до ресурсів, кваліфіковані кадри, а в умовах повномасштабної війни — ще й можливість страхування військових ризиків. Тож якщо буде забезпечене вищенаведене, є більше шансів, що компанії інвестуватимуть. Серед присутніх на ринку 57% компаній продовжать інвестувати в Україну у воєнний час. Втім, знову ж таки, для цього бізнесу потрібні передбачувані умови та рівні правила гри.

Сергій Громов,
партнер з інвестиційних питань Investment Lawyer Group

Іноземні інвестори дивляться на поведінку локальних інвесторів. А ми, на жаль, не бачимо спільних акцій та дій з боку влади та українського бізнесу щодо зростання інвестицій.

Українські інвестори досі не вірять у захист інвестицій. І тут, на мій погляд, неможливо вирішити проблему без прийняття урядом аксіоми, що основне завдання влади безальтернативна підтримка інвестицій, що формують високопродуктивні робочі місця.

Базою повинно стати безальтернативність підходу, що інвестиції, які працюють на економку країни, особливо в галузях і напрямках, які зараз відсутні (або важливі для подальшого розвитку України), повинні бути всебічно захищеними (а не перевірятися контролюючими органами по декілька разів на рік). Бажано слідувати досвіду Сінгапуру, який досить докладно описаний у роботах Лі Куан Ю, та адаптувати його до українських реалій.

Потрібно почати системно розв'язувати інституційні проблеми економіки. Корупція це наслідок недосконалості існуючих процедур, які бізнесмени та громадяни змушені вирішувати неформальними методами. Але цивілізований інвестор не готовий будувати бізнес за непрозорими схемами, платити за дозволи, терпіти свавілля правоохоронних органів тощо.

У цьому ж контексті ми нарешті повинні забезпечити реалізацію принципу верховенства права в Україні, у тому числі захист прав власності. На жаль, зараз ми бачимо, що навіть Верховний Суд періодично змінює практику, що не покращує інвестклімат країни.

У 2020 році Україна посідала п’яте місце серед країн за рейтингом найгірших податкових систем. І за цей час стало тільки гірше, враховуючи нещодавно прийнятий Верховною Радою закон про підвищення податків.

Див в економіці не буває. Підвищуючи податкове навантаження, ми автоматично знижуємо привабливість країни для інвесторів.

Я розумію, що на війну потрібні гроші, а гроші це податки. Але вирішення цієї задачі більшість експертів і бізнесменів бачать не у збільшенні податкового навантаження (підвищення ставки податку), а в розширенні податкової бази (передусім за рахунок виведення з тіні частини економіки).

Також держава повинна забезпечити надійний механізм (не на папері) страхування інвестицій від воєнних ризиків. Йдеться, як мінімум, про механізм компенсації цільових інвестицій на формування та розвиток окремих напрямків переробної промисловості (наприклад в індустріальних парках).  Механізм повинен дозволити компенсувати збитки інвесторів у разі пошкодження та втрати активів внаслідок бойових дій.

Олександр Бондаренко,
керуючий партнер
Bureau of Investment Programs, співзасновник індустріальних парків NOVO

Перший крок, який потрібен для покращення інвестиційного клімату в Україні це закінчення активних воєнних дій. Тоді світові рейтингові агентства будуть змінювати свої оцінки. Наша задача як країни вийти на довоєнні показники в цих рейтингах, хоча б ВВВ-/BB, що означає відносно стабільний кредитор з інвестиційним рівнем цінних паперів і відносно невеликою можливістю дефолту.

Для цього мають бути підписані певні домовленості про припинення воєнних дій на території України. Та початися активна відбудова з дотриманням принципів економічної конкуренції та економічної безпеки приватних компаній. Адже наразі випадки, коли правоохоронні органи, перепрошую, «кошмарять» бізнес, стали траплятися все частіше. Замість підтримувати підприємців, які виживають в умовах війни, жовтневого підвищення податків, бізнес ще й притискають правоохоронці. Багато спілкуюся з іноземними інвесторами, і в них до мене завжди головне питання про економічну безпеку: як працює судова система, який є захист і безпека майна та землі компанії, щоб новий інвестор залишився власником свого підприємства, якщо зважиться вийти на український ринок. 

А ще після перемоги треба розпочати процес роздержавлення економіки. Зараз 75-80% ВВП України перерозподіляється через державний сектор (до війни було 55%). І під час війни це зрозуміло. Але для покращення інвестиційного клімату мають працювати ринкові інструменти. Для порівняння, у потужних економіках європейських країн 60-70% перерозподілу — це приватний сектор економіки і тільки 30-40% — участь держави у перерозподілі ВВП.

Ярослав Горбушко,
директор департаменту ринків капіталу CBRE Ukraine

Перспектива залучення іноземних інвесторів у суттєвих для української економіки масштабах на момент тривання повномасштабного вторгнення на території України залишається досить стриманою. Так, не виключено, що інвестори можуть цікавитися, розглядати проєкти, проте переважно тільки точково реалізовувати певні з них, поки існує ризик руйнації об’єктів ракетами та відсутній дієвий механізм страхування військових ризиків. Таким чином, на рівні держави варто розроблятися механізми та інструменти такого страхування, які б відповідали вимогам інвесторів та стимулювали їх активність, яка зараз є практично відсутньою.     

Геннадій Гриненко,
комерційний директор  Alterra Group 

Україні необхідно збалансувати податкове навантаження, щоб інвестори могли отримувати відповідну дохідність в умовах високих ризиків. Важливим кроком стане впровадження страхових інструментів, зокрема від військових ризиків, що є критично важливим для інвестицій у нерухомість.

Держава також повинна забезпечити захист капіталу через гарантії або підтримку страхових компаній. Це стимулюватиме як українських, так і іноземних інвесторів, сприяючи економічному розвитку країни навіть в умовах війни.