Ринок новобудов: основні ризики та прогнози

17.06.2022

Автор: Ірина Настич

Наразі на ринку первинної нерухомості спостерігається підвищення вартості будівництва через зростання цін на будматеріали, подорожчання логістичних послуг та ускладнення шляхів постачання. Property Times поцікавився у девелоперів, як вони вбачають подальший розвиток ринку з урахуванням суттєвого зростання собівартості квадратного метра, чи існує ризик появи недобудов через фінансову неспроможність забудовників завершити будівництво за значно вищою собівартістю, і які інструменти допоможуть стабілізувати ситуацію. Деякі оператори ринку первинки відмовилися коментувати, посилаючись на те, що ситуація ще доволі невизначена й зарано давати якісь прогнози, але нам вдалося зібрати кілька точок зору. Детальніше в нашому матеріалі.

«Поточну ситуацію можна порівняти з кризою 2008 року. Тоді ціни на ринку нерухомості, простимульовані іпотечним кредитуванням, були надвисокими. Значною була й вартість будівельних матеріалів та вартість робіт підрядних організацій. Однак коли настала криза та впав попит — обвалились й розцінки, а відтак, собівартість будівництва значно зменшилась. Таким чином виникла ситуація, коли одні забудовники будували в умовах високої собівартості, а інші, які зайшли на ринок дещо пізніше, будували за значно меншою собівартістю. Однак усі вони зрештою продавали на одному ринку. Ті, для кого собівартість будівництва була значно меншою, могли знижувати вартість квадратних метрів, щоб стимулювати попит. Ті, хто будував ще за високих цін — ні. Як результат, багато з таких забудовників зазнали банкрутства, оскільки ринкова вартість нерухомості була низькою та не могла покрити їх витрати», — наводить приклад Анна Лаєвська, комерційна директорка «Інтергал-Буд»

Запас міцності та пріоритетність

На тлі зростаючої собівартості будівництва, яка за різними даними, вже підвищилася на 20% від довоєнного показника, перед забудовниками постала задача — розробити механізми, які допоможуть нівелювати ризик недобудов й виконати взяті зобов’язання. Підходи до вирішення проблеми у кожного забудовника свої, дехто робить ставку на власний запас міцності, дехто змінює пріоритетність в будівництві, а дехто використовує спеціальні антикризові інструменти.

«Собівартість будівництва зросла, ціни на матеріали і енергоносії зросли, платежі надходили у невеликому обсязі, тому що на час дії воєнного стану компанія ухвалила рішення призупинити обов’язкові виплати по договорам про розтермінування, адже війна відобразиться на фінансовому стані всіх, — коментує Тетяна Маркова, директор Департаменту продажу і маркетингу ПрАТ «ХК «Київміськбуд».  Роботи подорожчали на 10%, матеріали на 35%, зрозуміло, що зросте і вартість квадратного метра. «Київміськбуд» має досить великий запас міцності, це дозволяє нам зараз  поступово відновлювати роботи на об’єктах і залучати нові кошти на будівництво. Поки що люди несміливо, але цікавляться нерухомістю і купують».

В компанії «Інтергал-Буд» для запобіганням ризику чітко розставили пріоритети, за якими буде відбуватись поновлення робіт на поточних об'єктах. «Зокрема, зараз варто завершувати проєкти високого етапу готовності. Нові ж за можливості не розпочинати, допоки не стабілізується ситуація, не знизиться собівартість та не поновиться попит, який наразі майже відсутній через війну», — коментує  Анна Лаєвська

В компанії Royal House використовують схожі підходи, так, нам пояснили, що для запобігання ризикам недобудови, було прийнято рішення відкласти старт продажів в новому будинку. «За планом будівництва комплексу цією весною ми повинні були стартувати з продажами і будівництвом фінального будинку в ЖК. Ми вирішили тимчасово відкласти будівництво цього будинку і, відповідно, продажі з тією метою, щоб перерахувати собівартість, адже розуміємо, що для цього будинку будуть закуповуватись будматеріали за новою ціною. Звісно тут собівартість будівництва буде помітно вищою. Нам потрібно зрозуміти кінцеву ціну за квадратний метр, щоб вона була адекватною для покупця», — пояснює Анна Щербань, директор з маркетингу Групи компаній «Роял Хауз».

«Ми сконцентрували зусилля на проектах, з якими стартували ще до війни, а нові будемо розпочинати після перемоги. Тому таких ризиків для себе ми не бачимо. Ми оперуємо усіма необхідними ресурсами для успішної добудови наших активних проектів», — говорить Роман Валесюк, керуючий партнер Futura Hata.

Власні антикризові інструменти застосовують і забудовники передмістя Києва, досвідом поділилася Леся Глущенко, комерційна директорка ODG Development:

«Різке зростання собі­вартості це ризики для будь якої підпр­иємницької діяльност­і, девелопмент не є виключенням. Для нів­елювання цього факто­ру в нашій компанії використовуємо три основні інструменти:

- Оперативний розрахун­ок кінцевої собіварт­ості на всіх етапах будівництва об’єкту. Тобто, ми відр­азу бачимо зміни та регулюємо відповідним чином ціну реаліза­ції нерухомості. Без­перечно, в умовах ві­йни прогнозування ст­ає надскладною задач­ею для наших фахівці­в, а додають їй скла­дності і логістичні перепони та дефіцит матеріалів. Кожен з цих факторів ми прий­маємо до уваги та вр­аховуємо в рамках си­стеми управління риз­иками.

- Контроль товарного запасу на предмет рів­номірної реалізації в процесі всього цик­лу будівництва.

- Оптимізація собіварт­ості шляхом постійно­го тендерного процес­у.

Основний ризик для галузі девелопменту полягає не стільки в непрогнозованості зр­остання цін, як у вк­рай обмеженій купіве­льній спроможності споживачів. Адже, роз­рахувати, змоделювати та контролювати бе­ззбиткову діяльність задача реальна, але кількість покупців, які зможуть придбати нерухомість за визн­аченою ціною зменш­иться».

Також забудовники сподіваються на відновлення кредитних програм, що допоможе простимулювати попит. «Хотілося б відновлення державних іпотечних програм, банки зараз призупинили видачу іпотеки під 7%, буквально кілька фінансових установ дають кредити на житло, але на своїх умовах. Великі надії покладаємо на власну програму по розтермінуванню платежів, обговорюємо можливість зменшення першого внеску, щоб знизити поріг входження у проект для більшості потенційних покупців. Обговорюємо можливість залучення кредитних коштів, щоб мати змогу активніше продовжити будівництво»,  коментує Тетяна Маркова.

Покупець — заручник? 

Наразі підвищився попит саме на готове житло, адже від початку війни росії проти України пошкоджено, зруйновано чи захоплено щонайменше 44,.8 млн кв. м житла, за даними KSE Institute. Крім того, невизначеність через воєнні дії підвищує ризик інвестування на ранніх етапах будівництва, що знову ж таки перерозподіляє попит на нерухомість в бік об’єктів на фінальних стадіях готовності. Чи вплине це на співвідношення  ціни квадрата на старті та на фінальній стадії будівництва і в який бік, буде залежати від багатьох чинників. 

«При формуванні ціни на квадратний метр на початковому етапі, враховується багато чинників розташування, клас об’єкта, інфраструктура, вартість будматеріалів на момент старту будівництва, вартість оренди земельної ділянки тощо. Якщо виникатимуть інші обтяження, наприклад, кредит для забудовника, це також відобразиться на ціні, тому що забудовник має працювати на прибуток, хоча б мінімальний, інакше йому не вижити,  пояснює Тетяна Маркова. Розрив у вартості між початковим етапом і введенням буде залежати від цін на комплектуючі, будматеріали і вартість робіт. Якщо вони рости не будуть, то вартість змінюватиметься мінімально, але, якщо постачальники і виробники ставлять вищі ціни, ми також змушені будемо піднімати вартість співмірно з ними. Певним чином покупець у такій ситуації заручник, але щоб змінити механізм фінансування будівництва, і, скажімо, продавати вже готове житло, яке збудоване не за кошти покупця, без потужної фінансової підтримки, дотацій, урядових спецпрограм не обійтися». 

«Розрив в ціні між нульовим етапом та завершеним будівництвом не тільки не має те­нденції до скороченн­я, але й навпаки, з високою вірогідністю, зросте. Оскільки ризики зросли, девело­пери будуть змушені запропонувати покупц­ям вкрай привабливі умови придбання на ранніх етапах проєкту задля забезпечення фінансування будівни­цтва, на завершальних етапах ціна буде пропорційно вищою для дотримання цільової рентабельності. Змі­нити цю тенденцію зм­оже лише запроваджен­ня нових механізмів фінансування будівни­цтва із залученням державних коштів або зовнішніх фондів фін­ансування», —  прогнозує Леся Глущенко.

Анна Лаєвська додає: «Оскільки на ціну квадратного метра впливає собівартість, а вона зараз дуже висока, навіть проєкти на старті, якщо продавати зараз, не можуть бути дешевими. Відповідно, їх конкурентоздатність буде нижчою у порівнянні з проєктами, будівництво яких розпочнеться після стабілізації на ринку. В такому випадку на кінцеву ціну квадратного метра більше впливатиме не етап готовності, а витрати, які поніс забудовник під час будівництва»

«Загалом за нашими прогнозами, ціна квадратного метра буде зростати. Особливо стрімкий ріст прогнозуємо на будівництво, що знаходиться на початкових етапах, саме через зростання собівартості. Але наразі ринок живе у нових умовах і ми бачимо підвищення зацікавленості інвесторів до проектів на первинному ринку із готовністю 80-100%. За нашими оцінками, саме таку нерухомість купуватимуть у найближчій перспективі. Тому більш точні прогнози щодо співвідношення цін між нульовим етапом та завершеним будівництвом ми зможемо зробити уже після перемоги», — коментує Роман Валесюк. 

Чи існує ризик недобудов?

В умовах сьогодення ризик збільшення ​ кількості недобудов через фіна­нсову неспроможність забудовників заверш­ити будівництво за значно вищою собіварт­істю, ніж ціна, за якою продавалися квар­тири на нульових ета­пах, дуже суттєвий, але експерти запевняють, що це стосується лише дрібних несистемних гравців.

«Якщо мова йде про великих гравців ринку, а проєкти вже на високих етапах готовності — такі ризики практично відсутні. Зокрема, компанія «Інтергал-Буд» нещодавно оголосила, що поновлює роботу на частині будмайданчиків у Києві. Це в першу чергу будинки, які майже завершено. Тож навіть значне зростання собівартості будівництва, яке ми зараз спостерігаємо, не спричинить для нас жодних труднощів, — коментує Анна Лаєвська. —  Найбільші ризики матимуть ті компанії, які почнуть будувати нові об'єкти в поточних умовах. Після стабілізації ситуації собівартість будівництва невпинно знижуватиметься, як і ціни на нерухомість. Конкурувати на ринку буде складніше, адже при схожих характеристиках об’єкта ключовим фактором вибору для споживача є ціна. Ті, хто зможе цю ціну знизити без відчутних фінансових втрат, залучить більше коштів від інвесторів, відтак, матиме більше ресурсу для успішного завершення усіх своїх проєктів».

Не втрачати пильність

В таких умовах покупець має бути максимально уважним й прискіпливим при виборі нерухомості для інвестування, адже саме він, як кінцевий споживач, найбільше ризикує.

«Недобросовісні забудовники можуть свідомо занижувати ціну квадрату, не плануючи добудову своїх проектів. Тому для інвестора, що вкладає свої кошти у будівництво, ризики високі, як ніколи», — наголошує Роман Валесюк.

«Для покупців та інвесторів, які мають на меті придбати нерухомість, важливо критично оцінювати історію об’єкту будів­ництва та забудовник­а, активність на буд­івельному майданчику та ціну занизька ціна в порівнянні з ринковою має стати основним «дзвіночком» і викликати суттєві сумніви в доцільнос­ті придбання. Особли­во вразливими стають переселенці з інших регіонів, які не зн­ають місцевого ринку та не мають достатн­ьо часу на його вивч­ення. Ускладнюють об­’єктивну картину і карантинні періоди по­передніх років, пов’­язані з COVID19, через які практи­чно всі забудовники змінювали терміни вв­оду в експлуатацію, що викликало шквал негативних відгуків в мережі, через це по­купцю ще більш склад­но відрізнити тих за­будовників, які прот­ермінували введення в експлуатацію ​ не суттєво і з об’єктив­них причин від тих, що дійсно являються проблемними. Також, покупці мають ризик придбання за надто привабливою ціною вже «готового» об’єкту, який насправді не введено в експлу­атацію і не буде вве­дено через порушення недобросовісним заб­удовником будівельних норм та технічних умов. Тож, досвід, відповідальність та репутація забудо­вника залишається як ніколи важливими і в цей надскладний пе­ріод», — звертає увагу Леся Глущенко.

Коли очікувати на стабілізацію ринку?

Гравці ринку нерухомості прогнозують  зниження собівартості разом зі стабілізацією ситуації в Україні. «Поточна висока собівартість обумовлена тим, що вартість матеріалів і робіт виросла подекуди в декілька разів. Значна частина вітчизняних виробників будматеріалів не може працювати, оскільки зазнала втрат виробничих потужностей. Заміщення імпортом, яке повинно наситити нестачу матеріалів, є тимчасовим рішенням, бо, по-перше, вартість вища, а, по-друге, логістика ускладнена та дорога, —  пояснює Анна Лаєвська. — Також є глобальний ринок, вартість сировини на якому зараз висока. Однак ми очікуємо, що за рік-півтора це зміниться, ціни почнуть спадати. Відповідно, вартість будматеріалів ще більше просяде»

Також забудовники покладають надію на підтримку з боку держави й іноземні інвестиції, що сприятимуть стабілізації загальної ситуації на ринку.  «Ми сьогодні всі в одному човні,  уряд та західні партнери обіцяють сприяння у відбудові, а відтак і добудові житлових комплексів. Особливо, зважаючи на той факт, що багато людей залишились без даху над головою. Всі розуміють, що будівництво сьогодні один із найбільш потужних драйверів економіки а тому його активізація критично важлива для країни»,   підкреслює Тетяна Маркова.