Робота забудовників Києва під час воєнного стану

15.04.2022

Автор: Ірина Настич

Від початку війни київські забудовники припинили роботи на будівельних майданчиках і зосередилися на оборонних процесах.

Наводимо лише частину з того, що зроблено забудовниками задля перемоги:

- Компанія «Інтергал-Буд» надала будівельні матеріали для облаштування захисних споруд, блокпостів і виготовлення протитанкових їжаків, забезпечила паливом інженерну техніку, яка працює над розбором завалів та будівництвом захисних споруд, активно допомагає волонтерським організаціям.

- Корпорація Нерухомості РІЕЛ надала територіальній обороні Києва та Львова матеріали, потрібні для укріплення та спорудження блокпостів.

- Компанія Standard Development всі залишки матеріалів, а також рації охорони віддала теробороні.

- Промислово-будівельна група «Ковальська» передала ЗСУ більше 2 тон тротилу та різної вибухівки зі своїх кар’єрів.

- Столична компанія Валерія Кодецького City One Development перерахувала на потреби ЗСУ 5 млн гривень, виділила 30 млн гривень допомоги на гуманітарні цілі для найбільш постраждалих внаслідок воєнних дій областей України. З початку війни в Україні City One Development разом із партнерами облаштувала 6 блокпостів у Києві та області.

- Для укріплення блокпостів ДБК-Житлобуд передала бетонні блоки та інші бетонні вироби, виготовлені на заводі. Також надана вся арматура, що була в наявності, всі наявні бетоні блоки, кран, запропонована допомога зборки фортифікаційних споруд із з/б панелей.

- Компанія Nice Development  віддала багато будівельних матеріалів, блоки ФБС, паливо та пісок з об’єкту, а також спецтехніку.

- Taryan Group організували свою волонтерську групу.

- Група компаній DIM перерахувала ЗСУ 1 мільйон гривень, допомагає територіальній обороні будівельними матеріалами, а також взяла участь у захисті пам’яток культури столиці.

- Співробітники Perfect Group працюють на передовій в рядах угрупувань тероборони. Уся будівельна техніка компанії, яка може бути використана на користь ВСУ та тероборони — задіяна в роботі.

- Група компаній Concept Group направила будівельну техніку на укріплення Лівого берега Києва.

- Київміськбуд перерахував 15 млн грн на спецрахунок для збору коштів на потреби армії.

- SAGA Development передали всі відповідні будматеріали на оборону Києва (бетонні блоки, мішки для будсміття та ін.), також надали необхідну техніку для формування укріплень.

- Компанія Edelburg Development переказала 1 000 000 грн на потреби Збройних сил України.

Наразі на деяких будівельних майданчиках Києва поновлюються роботи, поки мова не йде про повноцінне будівництво, адже в обороні Києва та країни задіяна не лише техніка, а й персонал компаній.

Редакція Property Media (Property Times та 3m2) дізнавалася, яка частина персоналу наразі задіяна в захисті країни, чи заплановане відновлення робіт на майданчиках та чи не стане на заваді дефіцит кадрів через війну.

В компанії «Інтергал-Буд» нам повідомили, що за приблизними підрахунками майже половина працівників компанії (а це і генпідрядники, і бекофіс тощо) так чи інакше допомагають захищати країну. Хтось у складі ЗСУ або тероборони, а хтось, забезпечуючи тилові потреби, як волонтери.

В пресслужбі «Київміськбуд» назвали такі цифри: «У лавах ЗСУ і ТРО понад 60% наших працівників, включно з віце-президентами компанії. Решта переважно займається волонтерством. Це і закупівля бронежилетів, розгрузок, протитанкових їжаків для ЗСУ і ТРО, продуктів для Гуманітарного штабу, медичних препаратів для Головного військового госпіталю тощо».

У компанії City One Developement майже весь людський потенціал (чоловічий) задіяний на війні. «Орієнтовний відсоток співпрацівників, що зараз у ЗСУ та ТРО — 25%. Процент такий, тому що більшість працюючих — жінки, інша частина задіяна в проєктах гуманітарної допомоги громадам та містам від компанії, які реалізовуються з першого дня війни», — коментує Галина Мартиненко, керівник департаменту корпоративних комунікацій компанії City One Developement.

Саме брак працівників та дефіцит будівельних матеріалів  унеможливлюють повноцінне відновлення будівництва об’єктів.

«Ми плануємо відновлювати будівництво, але брак кадрів цього не дозволяє робити у повну силу. Крім того, залишається загроза ударів з повітря по столиці залишається, — пояснює Галина Мартиненко. — Поступово будемо відновлювати роботи, де спеціалісти є, наприклад, внутрішні оздоблювальні. В таких роботах задіяні здебільшого жінки, тому тут більше шансів потроху просуватись».

Планує поновити роботи на будівельних майданчиках і компанія «Інтергал-Буд», однак цьому передує аналіз щодо поточного стану справ, насамперед — наявності необхідних матеріалів та фахівців. «Зараз ми вивчаємо можливість закупівлі будматеріалів та термінів їх поставок, адже значна частина вітчизняних виробничих потужностей зазнала втрат в наслідок військових дій. Нестача може торкнутись цегли, керамоблоків, мінвати, арматури тощо. Тому наразі потрібно з’ясувати, як налагодити постачання або забезпечити його імпортозаміщення, — коментує Анна Лаєвська, комерційна директорка «Інтергал-Буд». — Друге, не менш важливе питання, — фахівці. Значна частина співробітників або захищає країну, або покинула столичний регіон, рятуючись від військових дій. Потрібно проаналізувати, чи зможемо ми забезпечити необхідну кількість співробітників для поновлення будівельних робіт».

В компанії «Київміськбуд» повідомили, що роботи на всіх об’єктах компанії будуть відновлені після скасування воєнного стану. «Якщо буде проблема з кадрами, будемо її вирішувати. Зараз про це говорити зарано», — зазначають в пресслужбі компанії.

Щодо поточних виплат за договорами розтермінування, то наразі всі забудовники пішли назустріч своїм клієнтам.

«Значна частина покупців, які придбали об’єкти нерухомості на виплат, продовжують сплачувати за них. Для тих, хто цієї можливості зараз не має, ми ще на початку військових дій тимчасово призупинили вимоги щодо виплат, — говорить Анна Лаєвська.— Зі свого боку компанія іде назустріч та продовжує виконувати свої зобов’язання там, де це можливо. Зокрема, не припиняла роботу наша житлово-експлуатаційна компанія. Ми також проводимо заселення у вже готові об’єкти». 

На час воєнного стану «Київміськбуд» призупинив обов’язкові виплати за угодами розтермінування платежів. «Далі будемо діяти по ситуації», — зазначили в компанії.

Компанія City One Developement також призупинила вимоги по платежах.

«Ми розуміємо й самі переживаємо цю страшну військову навалу сусідньої країни, тому на період воєнного стану ми призупинили вимоги по всіх платежах за придбані квартири та відмінили пені та штрафи на цей період», — коментує Галина Мартиненко.

Також ми поцікавилися, чи планують забудовники вносити зміни в свої проєкти у зв’язку з новими реаліями й загрозами з боку рф.

«Всі проєкти пройшли відповідні експертизи і відповідають вимогам ДБН і сьогодення. Будинки — безпечні, як тимчасове укриття можна використовувати наші паркінги, але якщо мова йде про укриття рівня бомбосховище, то для такого будівництва користуються іншими ДБН, — зазначили в «Київміськбуд».

В «Інтергал-Буд» відповіли, що наразі не планують переглядати планування квартир задля дотримання так званого правила «двох стін», однак будуть передбачати сховища у складі кожного комплексу.