Знищена історія та культура: втрачені пам'ятки архітектури

03.08.2022

Російські армія забирає не тільки життя  українців, але й нашу історичну та культурну спадщину. Наче навмисно руйнує наші церкви, театри, історичні будівлі.

Міністерство культури та інформаційної політики України вже  задокументувало 434 епізоди воєнних злочинів російських військ проти культурної спадщини України. З 24 лютого по 23 липня щонайменше 183 споруди у 14 областях України вщент зруйновані або зазнали ушкоджень через дії рф. Зараз ведеться робота над онлайн-реєстром об’єктів архітектурної та археологічної спадщини.

До фіксації злочинів російської федерації приєднуються багато організацій. ГО «Антикорупційний штаб» запустили діджитал платформу «Карта Руйнувань», яка фіксує наслідки російського вторгнення в Україну. Туди додають світлини зруйнованих або пошкоджених цивільних об’єктів: будинків, шкіл, церков, стадіонів тощо. На сайті встановили лічильник руйнацій, вона містить фото споруди до «денацифікації. Мета проєкту допомогти зібрати кошти на відновлення всіх зруйнованих об’єктів. (https://reukraine.shtab.net)  

Кожен може допомогти фіксувати злочини росії на національній платформі: https://culturecrimes.mkip.gov.ua.

Property Times долучається до розповсюдження інформації про злочини росії проти релігійної, культурної та історичної спадщини України. Розпочинаємо серію публікацій про будівлі, які росіяни зруйнували або пошкодили під час повномасштабного вторгнення.

Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва

Наприкінці XIX століття в цій будівлі діяв ремісничий клас сирітського будинку.   У 1902 році в будівлі був відкритий загальнодоступний Чернігівський музей українських старожитностей В. В. Тарновського. Музей перемістили, а у будинку відкрили бібліотеку для юнацтва  у 1978 році.  Вночі 11 березня 2022 року  будівля зазнала значних пошкоджень внаслідок бомбардування російськими військами. На подвір'я бібліотеки та стадіон російська авіація скинула три фугасні 500-кілограмові бомби. Бомба, що впала на подвір'ї, зруйнувала стіну бібліотеки та внутрішні перекриття.  


Вознесенська церква, Лукашівка

Церква є пам'яткою архітектури. Перша дерев'яна церква була зведена 1781, а на початку 20 століття стару церкву було розібрано задля зведення цегляної.

Існуюча на сьогодні церква була освячена у  1913 року. Церква збудована у поширеному в ті часи стилі єпархіальної архітектури.

У радянські часи храм був закритий і використовувався як склад, а у 1988 року будівля знову відновила богослужіння.

Вознесенська церква суттєво постраждала під час бойових дій рф, але не знищена  повністю. Російські війська в храмі влаштували склад боєприпасів і пального. Внаслідок обстрілів та пожежі пошкоджено стіни й покрівлю, вибито вікна. 

Гімназія, Лисичанськ 

Гімназія є пам'яткою архітектури та входить до ансамблю Бельгійської архітектурної спадщини Лисичанська. Будівля гімназії анотований і поставлений на облік як пам'ятка місцевого значення у 1982 році як «Казарма содового заводу для 200 холостяків».

Це триповерхова кам'яна будівля, яку побудували у 1895 році для казарми содового заводу. Стіни і фундамент зроблені з місцевого пісковика,а кути будівлі, карнизи, обрамлення вікон і дверей зроблені з червоної керамічної цегли.

В період Української революції 1917-1921 роки тут був  військовий госпіталь, потім тут функціонувала жіноча гімназія. З 1923 року будівля використовувалося для фабрично-заводського навчання содового заводу. А вже з 1977 року у будівлі відкрилась Лисичанська багатопрофільна гімназія. 

1 травня внаслідок прицільного обстрілу російською армією в гімназії зайнялася пожежа. Вогонь повністю знищив Лисичанську гімназію.

Охтирка, залізнична станція

Станцію відкрили у 1895 році. Будівля є пам’яткою історії та архітектури. 

Під час Другої світової війни у 1943 р. будівлю станції зруйнували  нацисти. Пізніше будівлю відновили і станція стала частиною магістральної лінії Харків – Суми, а з 2007 року тут курсував рейковий автобус.

8 березня 2022 року російські літаки в результаті двогодинного бомбардування міста повністю знищили 127-річну старовинну  Охтирську залізничну станцію. Будівля вже не підлягає відновленню.

Пожежна частина на Заїківці, Харків 

Пожежна частина у Харкові є пам'яткою архітектури під номером 483. У старовинній будівлі з каланчею розміщувався підрозділ МНС ПДПЧ-4.

Пожежну частину та депо для машин збудували на Квіткинській площі (зараз Квіткинська вулиця) у 1884—1886 роках за проєктом архітектора Г. Я. Стрижевського.

28 березня 2022 року Міністерство культури та інформаційної політики України повідомило, що будівля суттєво пошкоджена під час вторгнення російської армії. 

Будинок культури в Ірпені

Будинок культури в Ірпені є пам'ятником архітектури місцевого значення. Він був побудований вже після Другої світової війни, у 1954 році. Ініціатором будівництва було керівництво Бучанського цегельно-черепичного заводу. Будівля була зруйнована під час російської окупації Ірпеня.

Ілюстрації створені по фото до приходу окупаційних військ рф на нашу територію та після.

Ілюстратор Наталія Настич