MIPIM як палітра індикаторів девелоперської активності

27.03.2024   |  Блоги

Олександр Попов,

архітектор, засновник SuperSpaceStudio

 

MIPIM крім власне ефективного міжнародного функціонального майданчика для зустрічі інвесторів з проєктами девелоперів, завдяки вже чвертьвіковій історії та сформованим традиціям, які в багатьох аспектах поступово зазнають змін, дотримуючись безперервної мінливості нашого світу, є вичерпною палітрою індикаторів девелоперської активності та перспектив можливостей успішних інвестицій у сфері нерухомості. 

На MIPIM представляються девелоперські ініціативи з усіх континентів, тому можна говорити про всесвітній статус форуму, але як і кожен майданчик у нашому диверсифікованому світі (за винятком, хіба що, вже зовсім затертих глобальними шаблонами ініціатив всесвітніх організацій) має свою регіональну ідентичність і нею обумовлений регіональний фокус уявлення теми. 

У цьому контексті MIPIM — це повноцінний майданчик представлення проєктів Північної, Південної, Центральної та Східної Європи, Великобританії, а також країн близькосхідного регіону та південних країн, що виходять у Середземне море. Решта регіонів земної кулі представляється окремими девелоперськими ініціативами, скануючи потенційний інтерес, і у випадках його констатації готуючись залучити потенційних інвесторів на спеціалізовані регіональні майданчики, або як ідеальний варіант з погляду конкретних проєктів — точкові адресні інвестиції. 

Отже, пройдемося регіонами, переважно представленими на MIPIM:

Північно-західна та центральна Європа, а також Велика Британія залишаються основним драйвером форуму як за кількістю та розмахом павільйонів та стендів, так і за кількістю учасників MIPIM. Однак, кількість нових проєктів і рівень їхнього представлення рік від року знижується. Наочним індикатором девелоперської активності є масштаб і якість макетів, як найбільш виразного формату представлення проєктів. Париж і Лондон знову привезли містобудівні макети центральних частин міст, які є центральними об'єктами їхніх павільйонів, проте нові проєкти представляються або зовсім скромними моделями, або візуальним рядом без макетів. Коли девелопери впевнені у своїх ініціативах — вони замовляють круті макети аби максимально вразити інвесторів та колег, коли сумніваються — економлять на презентації. Сьогодні в північній і центральній Європі безумовно час сумнівів, викликаних підвищенням облікових ставок і необхідністю реорганізовувати всю систему девелопменту нерухомості, яка звикла десятиліттями до роботи в середовищі дешевих грошей. Також на ситуацію впливає низька демографія та фактична "висока збудованість" регіону. Мабуть, якщо порівнювати з іншими регіонами світу, західна північна та центральна Європа є найбільш архітектурно та екологічно упорядкованою територією, в якій значно менше можливостей  для реалізації масштабних проєктів нерухомості, ніж в інших регіонах, що розвиваються. 

Однак, новим викликом рік від року стає підвищення рівня світового океану, яке стане реальним фактором зміни ландшафту протягом найближчих десяти років у Бельгії, Голландії, Данії та інших європейських прибережних територіях з низькими відмітками. І відповідно — необхідність реалізації нових масштабних інноваційних проєктів і навіть переосмислення звичного та упорядкованого середовища, яке, на жаль, перманентно затоплюється. 

Стенди Східної Європи й насамперед Польщі, а також південні регіони, що розвиваються, зокрема Греція, Хорватія, Португалія, Кіпр, на відміну від західних сусідів, продовжують бути не лише активним майданчиком фахових діалогів і дискусій, а й реального процесу вибору інвесторами девелоперських проєктів. Глобальні чинники, що зумовлюють ці можливості, — звиклість проєктів цього регіону до вищих відсоткових ставок та наявність значних незабудованих і невпорядкованих територій, які потребують ефективного девелопменту. 

Південні країни — Близький Схід, Саудівська Аравія, Єгипет є найяскравішими учасниками MIPIM 2024 і попередніх років. Минулого року єгипетський уряд разом із низкою девелоперських компаній презентував наймасштабніший не лише в містобудівному, а й навіть в організації інфраструктури країни концепт розвитку прибережних територій річки Ніл. У 2024 на MIPIM презентовано NEOM — мабуть, найсміливіший інноваційний проєкт у світі на сьогодні. Як недоліки локації проєкту на перше місце виходить дискомфортно спекотний клімат регіону, проте архітектори проєкту — MORFOSIS — знайшли елегантне рішення компактного містобудівного утворення THE LINE, що принаймні технічно відкриває можливість комфортного життя багатомільйонного урбаністичного утворення в цьому пустельному середовищі. На зміну розпластаному по поверхні землі місту пропонується максимально компактне, нанизане на пряму 170 кілометрову лінію транспорту та інших комунікацій лінійний 3d простір заввишки у 200 метрів, який створює потенційну можливість просторового розмаїття середовища, що забезпечує довготривалу виживаність міського утворення.  

Історично людська цивілізація займала території з кліматом максимально комфортним для життя. Активний розвиток зокрема північноєвропейського регіону був неможливим без використання викопних джерел енергії, бо інакше було не впоратися з холодом. Пустельні території екваторіальної частини землі залишалися століттями зоною проживання стоїчних пустельників-бедуїнів і транзитними шляхами караванів, проте нові технології та нові архітектурні ідеї відкривають можливість створення комфортного для людини середовища і в цьому ландшафті. Також визначальними факторами для успішної реалізації проєкту NEOM є профіцитний фінансовий баланс Саудівської Аравії, та можливість завдяки цьому й ієрархічній концентрації влади спрямування в нові проєкти ресурсів.  

Можна дійти висновку, що 2024 року найяскравіше проявляють себе у сфері девелопменту нерухомості авторитарні системи, які зуміли при цьому зберегти відкритість і позитивний фінансовий баланс, і відкривають своїми новими проєктами простір для комфортної та безпечної релокації нових глобальних кочівників, потенційно здатних завдяки всесвітній комунікації створювати продукт своєї праці в будь-якій точці світу, і завдяки цьому тих, хто має шанс вибору оптимальної локації, яка визначається здебільшого особистим вибором, а не проєкціями соціальних ідеологем. 

Українська презентація на MIPIM 2024 — це представлення дуже великих можливостей із поки що не визначеною датою. У цьому сенсі — це по-своєму героїчний стрибок віри, який саме завдяки унікальній людській здатності визначати своїми найревностнішими надіями майбутнє , і є століття від століття історичним шляхом еволюції.

Новий проєкт ЖК «НОВЕЛЛИ» на 20 гектарах міста Дніпро, презентований спільно з Balivka-Development нашою командою SuperSpaceStudio, представив нову якість мультифункціонального середовища проживання і як приклад найсміливішої інвестиції, і як формування нової якості середовища проживання 21-го століття.

Презентація VLASNE MISTO, представлена окремим стендом — єдиним виділеним окремим проєктом стендом українського девелопменту на MIPIM 2024, — це нове інноваційне бачення житлового містечка на 30 000 мешканців, концепція якого розвивалась декілька років, та увібрала у себе максимально ефективні практики сталого соціального та інженерного девелопменту нашого часу. 

Отже, підсумовуючи — український девелопмент є дуже конкурентоспроможним для залучення інвестицій на глобальній мапі, і набуття безпечної мирної стабільності залишається єдиною умовою нового якісного стрибка розвитку української екосистеми.