Відновити будмайданчики на 100% наразі неможливо

04.07.2022   |  Блоги

Анна Лаєвська

комерційна директорка компанії «Інтергал-Буд»

Наприкінці травня “Інтергал-Буд” відновив роботи на будівництві, але поки йдеться про ті об’єкти, які на початок війни були на високому ступені готовності. Такий підхід обумовлений низкою об’єктивних причин. Звичайно, у нас є бажання відновити весь об’єм будівництва, але, на жаль, в сьогоднішніх умовах це неможливо зробити, пояснюю  — чому. 

По-перше, наразі ми маємо серйозні перебої з поставками будівельних матеріалів, як тих, що вироблялися українськими заводами, так і по імпортних позиціях. Є певні позиції, де ситуація взагалі критична  — це, наприклад, скло, склопакети, арматура, відчуваються перебої в поставках бетону, ліфтового обладнання, лічильників, пожежних систем.

По-друге, за даними більшості генпідрядних організацій, у них в штаті залишилося 30-40% робочої сили. Великий процент співробітників стали на захист країни в лавах ЗСУ або ТРО, тому відновити 100% будмайданчиків навіть при великому бажанні забудовників фізично неможливо.

По-третє, існують певні обмеження щодо розпорядження коштами компаніями з управління активами (КУА). 

Також наразі заблокований процес передачі прав власності, через те, що заборонені операції з продажу або перепродажу нерухомості, яка є активами  КУА. Таким чином держава намагається уникнути певних зловживань, виходу капіталів з території України. Але, на нашу думку, це є несправедливим рішенням по відношенню до покупців, які хочуть отримати документи на квартири й розпоряджатися своїм майном.  Ми подали офіційне прохання, щоб нам дозволили оформлювати основні договори і передавати право власності, але поки що чекаємо на прийняття цього рішення.  

Можна зробити висновок, що відновлення обсягів будівництва в Україні і в Києві зокрема затримується через об’єктивні чинники   це відсутність достатньої кількості робочої сили, дефіцит та стрімке зростання вартості необхідних будівельних матеріалів, проблема з логістикою, а також питання, пов’язані з фінансуванням будівництва і обмеженнями для інститутів спільного фінансування.

Наразі ми сформували перелік пріоритетних об'єктів, які на кінець лютого були на високій стадії готовності 60% і більше. Протягом півроку ми плануємо добудувати будинки в сімох житлових комплексах й передати ключі і документи власникам квартир. Далі ми розробляємо план-графік другої та третьої черги будівництва решти наших об’єктів. 

Графік здачі буде змінюватися через війну. До прикладу, у нас є 4 будинки, в які вже в березні ми мали заселити людей. Станом на середину лютого там проводилися пусконалагоджувальні роботи, залишалося перевірити пожежні системи. З об’єктивних причин в березні деякі роботи так і не були завершені. На поточний момент залишилося закінчити ці роботи, вирішити питання з обладнанням, якого бракує. Орієнтовно через півтора місяці по таких об’єктах ми завершимо роботи й будемо передавати людям квартири.

На поточний момент ми розставляємо пріоритети: концентруємо зусилля на тих будинках, де переважна більшість квартир продана й які знаходяться на високій стадії готовності, аби якнайшвидше передати покупцям їхні квартири. І це загальна  позиція ринку в цілому. Всі забудовники підійшли до цього питання аналогічно — зосередилися на об’єктах, які були майже готові, щоб максимально швидко заселити людей, віддати їм квартири.

Далі, виходячи з того, як буде розвиватися ситуація у Києві та в Україні в цілому, будемо планувати подальшу стратегію роботи.

Наразі ми шукаємо нових підрядників, додатковий персонал з сусідніх областей, але швидко подолати кадровий голод дуже важко. Якщо у Києві буде спокійно, то за декілька місяців люди повернуться і ситуація вирівняється. Ми сподіваємося, що це станеться за три-чотири місяці.