Огляд книги Design a better business

28.09.2023   |  Блоги

 Олена Обухівська,

експертка з ділових та міжнародних комунікацій

 

Не знаю, наскільки сьогодні актуально та коректно рекомендувати бізнес-книги, коли в Україні війна. Готові стратегічні моделі від  міжнародних гуру не так просто приживалися в українських реаліях і до війни, зважаючи на наш колишній темп прийняття рішень та динаміку розвитку ринку. А зараз і поготів складно робити прогнози, коли найважливішим та найціннішим для України  є перемога.

Утім дозволю собі порекомендувати книгу Design a better business, написана у співавторстві Patrick van der Pijl, Justin Lokitz, Lisa Kay Solomon. Про неї я дізналася від свого австрійського колеги Erik-Jan Kaak, коучера, інноваційного лідера в ІТ компанії.

Книжка дуже структурована і достатньо «повільна». Вона описує шлях від зародження нових ідей до їх втілення в життя, про весь процес інноваційної «вагітності». Як на УЗІ, в малюнках, інфографіках, креативах та дизайнах, вона демонструє процес обдумування та прийняття рішень, хто та як впливає, як тестують прототипи, як їх створюють, проводять поточні перевірки (checklist), щоб рухатися до наступних етапів (next steps).

Головна цінність Design a better business — візуально оформити процес мислення, а також зрозуміти, як ідея сприймається чи впливає на всі зацікавлені сторони, тобто стейкхолдерів, та як вона покращить життя кінцевому бенефіціару — споживачу. Це в чомусь нагадало детектив Орхана Памука «Мене називають червоний», коли історія розповідається від імені героїв та навіть неживих об'єктів: дерев, квітів, монет. Ця метафора  мені особливо резонувала, адже в наш час АІ технологій та екологічних криз, важливо дивитися на бізнес з точки зору стійкості, тобто sustainability, а не лише в риториці фінансів, інвестицій та естетики.

Книга водночас смілива, вчить ідеалізувати, тобто learn to ideate — створювати ідеї. А ще expand your ideas, тобто їх масштабувати.

Ніхто не заперечить, що світ зараз переживає грандіозні трансформації. Куди вони ведуть — невідомо. Адже усі попередні матриці чи закони бізнесу вже себе виснажили. Єдине, у чому можна бути впевненими — це у невизначеності. Uncertainty. Прийняття невизначеності і є секретною зброєю на сьогодні, із безмежною можливістю дизайнити чи редизайнити. Власне, дана книга і пропонує послідовно навчитися цим процесів та їх головним складових. Мені сподобалась фраза: «Design is fundamentally about enhancing the way you look at the world». А як кожен дивиться на світ? Через які окуляри та як накладає попередній досвід із його логічними зв'язками.

Design a better business — це спроба забезпечити новими інструментами та компетенціями, щоб скористатися новими можливостями, змінивши, перш за все, своє мислення. А для цього важливо стати дизайнером. Не графічним дизайнером, який створює креативи та іміджі, а дизайнером мислення, яке шукає, ідентифікує та охоплює цінності: «Design is a disciplined approach to seaching, identifying, and capturing values».

І стає зовсім не страшно, якщо процес свого дизайну «їсти кусочками», робити це просто, із невеликими експериментами як уроками, «обіймаючи» невизначеність, сприймаючи її як «цукерку для мозку»: «Embrace uncertainty. It’s candy for the brain».

Як же дизайнити кращий бізнес? Автори пропонують пройти свою дизайн-подорож, design journey через подвійну петлю, double loop: prepare, ideate, understand, scale, prototype, validate через свій центральний point of view. (підготуватися, генерувати ідеї, зрозуміти, масштабувати, моделювати та підтвердити їх правильність). Начебто нічого нового, ми це все знали і раніше. Але далі все стає цікавішим.

Щоб пройти цей шлях, важливо підготувати команду. Але команду не зручних «однодумців», а повстанців, і саме з ними відпрацювати сценарії взаємодії. Учасники такої команди — незалежні люди, які не бояться втратити роботу і тому підтакують босам. Суть же в тому, щоб не насаджувати, а шукати шляхи. «Dare to be yourself: show up at your job the same as you would show up in your private life». Тобто знайти сміливість на роботі бути таким самим як і вдома.

Після того — формування історії, із a-ha моментами, коли команду осяйнули нові думки. Storytelling. До речі, у книжці можна почерпнути робочу канву для сторітелінгу, а також value proposition шаблони, чек-листи та prototyping hacks.

Остерігатися припущень, «не нюхати клей» та ще купа захопливих  метафор, які налаштовують на нестандартне мислення та відхід від лінійних процесів. Могла б ще переповідати зміст книги, але її краще прочитати самому. І вибрати те, що найближче підходить кожному «повстанцю», який «обіймає» невизначеність.