Антистимулювання індустріальних парків

06.10.2023   |  Блоги

Валерій Кирилко,

ГК «Індустріальні Парки України»

Випадки, коли місцева влада користується нагодою, щоб «нажитися» на інвесторах та представниках бізнес-спільноти, на жаль, не є рідкістю в нашій країні. Але до недавнього часу це якось обходило сферу створення та функціонування індустріальних парків. Здається очевидною економічна та суспільна значущість таких проєктів: нові робочі місця, інвестиції, пожвавлення місцевої економіки та МСБ, і значне збільшення надходження податків в місцевий бюджет. 
Тому, коли до мене доходять, ну просто дикі історії про те, як представники окремих громад наживаються або пробують наживатися на таких проєктах, мене переповнює лють. В той час як велика кількість небайдужих до відновлення економіки, розвитку переробної промисловості та індустріальних парків борються за появу нових стимулів, такі «кадри» успішно створюють антистимули в цій області економіки України.
Приведу лише три приклади:
1. Ситуація: Ініціатор має короткостроковий договір оренди на промислову земельну ділянку, яка вже багато років не працює, та вирішив створити індустріальний парк. Для цього він прийшов до місцевої влади, зробив презентацію нових перспектив у вигляді створення індустріального парку на цій ділянці. І, щоб відповідати умовам ЗУ «Про індустріальні парки», направив запит на збільшення строку оренди на 30 років, та зміни умов договору.
Довідково: згідно з чинним законодавством місцеві органи влади можуть стимулювати розмір орендної ставки на земельну ділянку або розмір податку на землю у вигляді його зменшення (майже до 0%).
До цього моменту ініціатор платив в рік оренду в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Після зміни умов договору оренди та збільшення строку оренду, в новому договорі оренди відсоток оренди не зменшили, а збільшили до 6%.
Ось такий антистимул.
2. Ситуація: Ініціатор подав на реєстрацію індустріальний парк, який створюється в кордонах одного з населених пунктів. За процедурою Міністерство економіки направляє запит на місцеві органи влади трьох рівнів — Обласна адміністрація, Районна адміністрація, Міська адміністрація, щоб отримати від них листи підтримки цієї ініціативи.
Довідково: однією з умов успішної реєстрації індустріального парку є підтримка місцевих органів влади. Якщо цієї підтримки немає, то парк не реєструють.
Обласна та міська адміністрація написали листи підтримки ініціативи створення індустріальних парків. А представник районної адміністрації «винайшов» причину не писати такий лист. І за написання листа підтримки та «анулювання» вигаданої проблеми з ініціатора став вимагати 10 000 доларів США. Ініціатор відмовився платити.
Результат: ініціатору відмовили в реєстрації індустріального парку у зв’язку з відсутністю повної підтримки місцевих органів влади. До речі, це взагалі перший в Україні випадок відсутності підтримки від місцевих органів влади за всю 10-річну історію розвитку індустріальних парків в Україні.
3. Ситуація: Ініціатор володіє ділянкою розміром 20+ га. Цільовий статус земельної ділянки — товарне виробництво. Ініціатор вирішив створити індустріальний парк на цій ділянці. Згідно з умовами закону України «Про індустріальні парки» він звернувся в місцеву земельну комісію для отримання консультації стосовно зміни цільового використання та розрахунку нового розміру земельного податку. До цього він платив земельний податок орієнтовно 40 000 грн на рік.
Довідково: згідно ЗУ «Про індустріальні парки» земельна ділянка повинна мати цільовий статус — промисловість (розділ 11).
Виявилося, що після зміни цільового використання нормативна грошова оцінка збільшується в більше ніж 10 разів, і це ще не все. Відсоток від нормативної грошової оцінки також збільшується в декілька разів. В результаті розрахунок показав, що тепер ініціатор буде платити близько 2 500 000 грн на рік, замість 40 000 грн, які він платив до цього. Місцеві органи влади відмовилися цю оплату зменшувати або корегувати умови.
Результат: ініціатор вирішив не створювати індустріальний парк.
Коли вся держава працює над тим, щоб підіймати економіку, яка постраждала від військової агресії рф, коли народні обранці, бізнес-спільнота постійно працюють над покращенням умов створення та функціонування індустріальних парків, стає просто огидно від дій ось таких «персонажів». І у зв’язку з активізацією розвитку цієї сфери здається мені, що такі випадки будуть тільки збільшуватися.
В жодному разі не опускаємо руки, працюємо над профілактикою таких антистимулів, намагаємося зменшувати такі випадки зловживання на місцях та відновлюємо економіку України разом.