Облаштування бомбосховищ: адаптовані радянські норми чи досвід Ізраїлю?

06.09.2022

22 серпня Президент України підписав Проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій» №739, яким передбачається обов’язкове розроблення у складі проєктної документації на будівництво розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту. Питання облаштування бомбосховищ одне з основоположних у програмі відбудови України. Чи має Україна спиратися на минулі норми або на норми рф, які прийнято брати за основу?

Команда UVT GROUP залучила ізраїльських фахівців з метою отримання кваліфікованих пояснень щодо будівництва бомбосховищ та укриттів подвійного призначення. Було створено робочу групу, яка має максимально кваліфіковано підійти до питання проєктування та будівництва цих об’єктів.

8 вересня 2022 року відбудеться конференція «Build Back Better. Відбудова України вже сьогодні» за підтримки Благодійного фонду «Житло для ВПО» та «Асоціації малих міст України», до участі в заході запрошений гість з Ізраїлю, який має багаторічний досвід проєктування та реалізації бомбосховищ.

В попередніх робочих Zoom-нарадах з ізраїльським фахівцем команда UVT GROUP підняла питання щодо нового закону про будівництво бомбосховищ в Україні.

Інтерв'юер: Андрій Антоненко (А.А), директор UVT GROUP.

Респондент: Beni Altshul (B.A.), працівник інженерної служби Командування тилу Ізраїлю у 1993-2022рр.

А.А.: Наскільки я володію інформацією, існуючі робочі групи з питань бомбосховищ та укриттів займаються внесенням змін до ДБН. Вони пішли традиційно, узявши радянські ДБН і почали їх переклад на українську мову, доповнюючи нормативами. Вважаю, що спиратися на старий радянський ДБН — як мінімум неактуально. Ми б хотіли піти іншим шляхом — взяти за основу напрацювання, нормативну базу, розрахунки і досвід Ізраїлю.

B.A.: Радянський ДБН — не зовсім коректний, він орієнтований на будівництво атомних бомбосховищ, але треба готуватися не до атомної війни, тут ситуація інша, інші завдання.

А.А.: Нещодавно Президент України підписав Закон, згідно якому під кожним будинком має бути бомбосховище. Який підхід використовується в Ізраїлі?

B.A.: Ізраїль до 1993 р. будував бомбосховища під кожним новим будинком. Але набагато ефективніше виявилася і більш виправдала себе система, до якої вони перейшли в 1993 р. Вона передбачає, що в кожній квартирі одна з кімнат облаштована як бомбосховище. Броньовані кімнати — не більше двох зовнішніх стін, з вікном, залізними дверима і вентиляцією, розрахована мінімальна площа. Це вимагає, звичайно, додаткових витрат, але вони себе виправдовують з усіх боків. По-перше, стійкість будівлі зовсім інша, по-друге, Ізраїль надав великі пільги зацікавленим підрядникам.

Був прецедент в 2000-х роках, коли вирішили, що настав мир і не треба будувати більше бомбосховища й тимчасово скасували це рішення, і першими підняли шум саме підрядники.

Держава не включає цю броньовану кімнату у відсоток забудови, і вона не оподатковується. Тобто коли отримують право власності — це як додаткова кімната ні за що. 3-кімнатна квартира перетворюється на 4-кімнатну за тими ж відсотками і тими ж даними, і це був великий стимул.

Такий підхід себе виправдав — це звичайна житлова кімната в квартирі, яка може використовуватися для всього. А за умови одного бомбосховища в будинку виникає безліч питань — по-перше, потрібен час туди спуститься, добігти, по-друге — за ним необхідно стежити, зазвичай вони перетворюються на склади, бруд.

В Ізраїлі зараз ще дозволяється будівництво бомбосховищ для 3-поверхових будинків, куди можна швидко спуститися. При будівництві високих будівель вся система сходів, сходових майданчиків — бетонно-вертикальна, всі ліфтові шахти і місця загального користування — бетонні. Тобто, до входу в квартири ядро всередині будівлі повністю з бетону — вертикальний стрижень, загальна площа якого в цілому займає 25-30% всього будинку.

А.А.: Я сподіваюсь 8 вересня на конференції ми зможемо більш детально обговорити досвід Ізраїлю і отримати відповіді на питання, що нас цікавлять.

B.A.: Так, звісно, ми готові допомагати Україні. Буду чекати. До зустрічі.

Команда UVT GROUP активно вивчає світовий досвід, який можна застосувати при відбудові українських міст, в тому числі обговорює з нідерландськими фахівцями концепцію «Здорових міст».

Серед спікерів «Build Back Better. Відбудова України вже сьогодні»:
Roemer Pierik, Partner of EGM (Healthy City)
Beni Altshul, former engineer service officer at the Home Front Command of Israel in 1993-2022
Андрій Антоненко, UVT GROUP (модератор дискусії)
Олександра Федотова, ADER HABER
Богдан Крівуц, CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang
Михайло Сорока, CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang

Запрошуємо до участі в конференції «Build Back Better. Як відбудовується Україна»

Зареєструватися можна за посиланням https://docs.google.com/formswIioZVm1zB9Cg9KSkc8Bh2o