Ринок житлової нерухомості Польщі: зростання цін, дефіцит житла, інституційна оренда

07.11.2022

 Під час другої зустрічі Real Estate Club, яка відбулася 26 жовтня 2022 у м. Варшава, Польща, Володимир Велігорский, CEO m2poland.com, co-partner SvitSoft Poland представив презентацію, присвячену ринку житлової нерухомості в Польщі. 

Серед основних чинників, які впливають наразі  на ринок житла у Польщі, експерт виділив:

  • інфляцію, яка станом на вересень 2022 року складала  17,2
  • зростання базової ставки NBP до 6,75%
  • зростання опроцентування іпотечних кредитів з 2,8-3 до 9-9,2%

Суттєвий вплив також має війна в Україні, яка спричинила геополітичні та економічні ризики, через що знизився курс евро та курс злотого до долара. Ринок також відреагував на обидві хвилі міграції населення з України до Польщі (6,5 млн осіб, назад повернулося – 4,5 млн), перша хвиля припала на початок війни, друга хвиля викликана суттєвими пошкодженнями енергетичної інфраструктури України. 

За даними експерта, за останні п’ять років спостерігалося значне зростання цін у найбільших містах Польщі як на первинному, так і на вторинному ринках. Найбільшу динаміку продемонстрували Гданськ (+72% на первинному ринку й +79% на вторинному) та Лодзь (+64% на первинному та +85% на вторинному). 

Середнє зростання на первинному ринку нерухомості Польщі



Середнє зростання на вторинному ринку нерухомості Польщі

 

Підвищилася й середня орендна ставка в найбільших містах. Тут в лідерах Лодзь (+56% за п’ять років) та Познань (+55% за п’ять років). 

Зростання середньої орендної ставки за останніх п’ять років в найбільших польських містах



Володимир Велігорский зазначає, що в Польщі спостерігається дефіцит житла 1,5-2 млн дефіцит квартир на ринку. Наразі показник перенаселення польских квартир один з найвижчих у Європі. Плюс до того польські девелопери почали будувати в 2022 році  на 27% квартир меньше до року попереднього, що посилить дефіцит житла в подальшій перспективі.

У приватному секторі оренди Польщі можна виділити такі тенденції:

  • 2020 рік ознаменувався активним розвитком ринку інституційної оренди житла та виходом на польський ринок закордонних фондів, які інвестують у ринок орендного житла,
  • у 2021 році тренд зміцнився, фонди активно купують пакетно (іноді цілими комплексами) житло на ринку та інвестують у проєкти, що будуються, деякі забудовники почали будувати квартири виключно під оренду, а не для продажу. Наразі на ринку близько 6000 квартир сконцентровані у руках таких фондів, але до 2030 року їх кількість може зрости до 30 тис.

Серед найближчих перспектив, що очікують на ринок нерухомості Польщі Володимир Велігорський зазначив:

  • нерівномірне падіння ринку,
  • найбільші ризики зосереджені в перегрітих локалізаціях,
  • локалізація та інвестиційна складова стають основними факторами вибору для купівлі житла,
  • попит буде зосереджений в бік міст, які активно розвиваються,
  • буде активно розвиватися готельний бізнес,
  • набувають актуальності тематичні проєкти: кампуси для айтішників тощо.

Підготувала Ірина Настич