4 тренди, які вплинуть на будівельну галузь у 2024 році: кадровий голод, зовнішнє будівництво, ланцюги постачання та новітні технології
Property Times підготував огляд основних світових трендів та їх передумов в будівельній галузі, на які керівникам бізнесу варто звернути увагу у 2024 році.
Нестача працівників та зростаюча потреба в нових талантах
Будівництво — це галузь, яка традиційно має високу плинність робочої сили, тому компаніям потрібно частіше наймати працівників та оновлювати штат. Старіння працівників та труднощі з найманням — основні фактори, з якими стикається ринок праці.
Наприклад, понад 40% будівельників США вийде на пенсію в наступне десятиліття. На 2024 рік будівельному ринку Америки потрібно залучити 546 000 додаткових працівників. Крім того, в США спостерігається збільшення великих будівельних проєктів, які вимагають величезної кількості робітників.
Через війну складна ситуація з робочою силою в будівельному секторі й в Ізраїлі: більшості палестинських робітників заборонили в’їзд з Ізраїлю після нападу 7 жовтня, а тисячі іноземних робітників пішли, 350 000 ізраїльтян було призвано в резерв, а близько 250 000 були евакуйовані зі своїх домівок. Ізраїльські компанії змагаються, щоб залучити на свої об’єкти наявних працівників, виплачують вищу погодинну оплату праці, що призводить до стрімкого зростання зарплат. Асоціація будівельників Ізраїлю попередила, що через постійну нестачу палестинських працівників галузь зможе повернутися до повноцінної діяльності лише через «багато-багато місяців», що призведе до «краху багатьох підрядників і власників бізнесу». Тим часом уряд Ізраїлю намагається залучити більше іноземних працівників з Таїланду, Шрі-Ланки, Молдови. Представники будівельних фірм Ізраїлю здійснюють поїздки до Індії та Шрі-Ланки в пошуках працівників.
Залучення молодого покоління буде життєво важливим для набору у 2024 році. Компанії повинні розширити свій резерв талантів. Потрібно зосередитись на залученні молодих людей з різних професій. Зараз найкращий час для розвитку в будівельної галузі та створення робочої культури з акцентом на безпеку, технології та здоров’я.
Що на українському будівельному ринку?
Цей негативний тренд не омине й Україну. За даними Державної служби зайнятості, станом на 1 вересня 2023 р. кількість вакансій в будівельній галузі перевищувала чисельність зареєстрованих безробітних. Що відбувається на ринку праці в будівельній сфері, розбирався Property Times тут.
В Україні перша відчутна хвиля кадрового голоду на будівництві розпочалася ще у 2017 році, коли набув чинності безвізовий режим України з ЄС та стався відтік кадрів до Польщі та інших країн ЄС. Також глобальна причина, через яку будівельні майданчики відчули брак робочої сили, — це непопулярність такої роботи серед молоді. Наразі компанії, які безпосередньо працюють на будівельному ринку підтверджують тенденцію до посилення кадрового голоду. Але тепер головна причина дефіциту — не відтік робочої сили за кордон, а мобілізація.
Дефіцит професійних кадрів на будмайданчиках України становить до 50% технічних і робітничих спеціальностей, водночас розмір заробітних плат показує позитивну динаміку — опитування девелоперів, проведеного агентством «Інтерфакс-Україна».
За даними KSE Institute, станом на січень 2024 року в Україні понад 250 тис. пошкоджених та зруйнованих будівель. З них — 222 тис. приватних будинків, понад 27 тис. — багатоквартирних та 526 гуртожитків. Прямі збитки від руйнувань цих обʼєктів оцінюються у $58,9 млрд. Людям, які втратили своє житло, потрібні нові домівки. Україну чекає відбудова і багато великих паралельних проєктів, для яких потрібна робоча сила. Тільки на 2023-2025 роки очікується реалізація 580 проєктів відновлення (не тільки житловий фонд).
В Україні виникає свій тренд, як подолати нестачу робочої сили — за час повномасштабної війни більше жінок почали обіймати посади, на які раніше влаштовувались чоловіки. У 2023 році 1,2 тисячі жінок через Службу зайнятості працевлаштувалися на будівництві, що становить 38% загальної чисельності усіх працевлаштованих у цій галузі. Для порівняння, у 2021 році цей показник становив 20%.
Над популяризацією STEM-спеціальностей серед дівчат працює освітній проєкт STEM is FEM. У 2023 році 50 дівчат віком 15-22 років прослухали освітній курс «Урбаністика» із 24 лекцій на теми, що стосуються містобудування та розробили 19 проєктів для відбудови громад, з яких 10 запропоновано до втілення громадам Охтирки, Ічні та Тростянця.
МОН має свій план, як побороти потребу в нових талантах. У проєкті державного бюджету на 2024 рік передбачено 500 мільйонів гривень на трансформацію профтехів України. Планують створити 100 навчально-практичних центрів (майстерень) на базі закладів професійної освіти. Вони будуть оснащені сучасним обладнанням та покращать підготування студентів за професіями, що мають найбільший попит для відбудови країни.
Будівництво за межами об'єкта/зовнішнє будівництво/збірне (Offsite Construction)
Будівництво за межами об’єкта також відоме як модульне або збірне будівництво, набуває популярності в житловій галузі завдяки чисельним перевагам. Це метод будівництва, при якому більша частина будівельних робіт виконується за межами об’єкта в контрольованому заводському середовищі. Потім готові конструкції транспортують і встановлюють на будівельному майданчику.
Серед переваг такого методу: пришвидшення термінів будівництва, зменшення будівельних відходів, покращений контроль якості та підвищена стійкість будівлі. Точні заводські процеси та стандартизовані процедури дозволяють створювати якісніші конструкції із меншою кількістю дефектів. Також до переваг можна віднести — мінімізацію шуму на будівельному майданчику, що є вигідним для житлових комплексів, в яких частина будинків вже заселена або наявна тісна міська забудова.
Сам процес будівництва поза майданчиком може бути менш ризикованим для робітників, більш результативним, швидшим та безпечним. Контрольоване заводське середовище дозволяє знизити вплив небезпечних умов для працівників, які зазвичай зустрічаються на будівельних майданчиках. Це позитивна тенденція, яка допоможе зробити будівельну галузь економічно ефективною, сталою та з безпечними умовами праці. У 2024 році очікується, що більше компаній будуть використовувати будівництво за межами об’єкта саме з цих причин.
Що на українському будівельному ринку?
В Україні гостро стоїть питання відбудови. Тому тренд на будівництво за межами об'єкта може стати одним із дієвих методів швидкого та якісного будівництва нового житла.
Україна вже має власні потужності й технології для розв’язання проблеми масової відбудови пошкодженого житла. Ще одна перевага, яка має значення в нашому кліматі, — на виготовлення панелей в заводському середовищі не впливає зміна погодних умов, тож будівництво не буде зупинятися взимку.
Українська компанія Royal House розробила й запатентувала авторську методику зведення сучасних збірних будинків зі стінових модулів власного виробництва, які виробляються на заводі. За цією технологією компанією уже зведено понад 500 000 кв. м житла та заплановано збудувати ще стільки ж протягом наступних років.
У 2012 році девелопер запатентував авторську технологію виготовлення стінових модулів та інвестував у створення власного виробництва в Київській області. Наразі потужність заводу, що забезпечує енергоефективними стіновими модулями будівельні майданчики України та Європи, складає 140 000 кв. м житла на рік.
За технологією індустріального будівництва Royal House житлові будинки фактично будуються на власному заводі в сухих і теплих цехах. А вже зводяться в проєктне положення безпосередньо на будмайданчику. Стінові модулі ТМ Royal House складаються з несучої залізобетонної стінової плити (довжиною до 11 000 мм, висотою до 3120 мм, товщиною 160 мм), системи утеплення (армований пінополістирол і мінеральна вата) та фасадної обробки. У заводських умовах несучі залізобетонні конструкції виготовляють, утеплюють та оздоблюють. Кожен етап виробництва проходить контроль якості.
Одна з ключових переваг технології будівництва зі стінових модулів Royal House — швидкість. До прикладу, за технологією Royal House термін зведення одного багатоквартирного будинку на 9 поверхів складає близько шести місяців. А будівництво приватного будинку до 70 кв. м, включаючи ремонт та омеблювання — до 2-х тижнів.
В компанії зазначають, що хоча іноді помилково технологію панельного будівництва асоціюють з одноманітно сірими забудовами низької якості часів срср — у Royal House доводять, що таке будівництво може бути унікальним та якісним. Мова йде про будівельну технологію, яка може конкурувати на рівні з міжнародними девелоперськими компаніями, а не про сірі архаїчні панельки. Новітня методика зведення такого житла довела свою ефективність і надійність як у нашій країні, так і в країнах ЄС.
Так, завдяки саме цій технології у столиці будується ЖК «Нова Англія». Після повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року в ЖК «Нова Англія» вдалося відновити будівництво вже на 5-й тиждень й протягом місяця наростити темпи робіт до довоєнних. У 2022–2023 роках Royal House завершив будівництво та ввів в експлуатацію в ЖК «Нова Англія» два житлові будинки висотою в 21 поверх та дві черги підземного паркінгу. Отримати ключі за цей проміжок часу змогли понад 1200 родини тільки в цьому ЖК.
На початку 2024 року зі стінових модулів ТМ Royal House розпочато будівництво нового житлового комплексу PARK ROYAL у Бучі. До речі, протягом кількох місяців на заводі було виготовлено 50% стінових модулів для першого будинку 1-ї черги цього житлового комплексу.
Отже, попри гострий дефіцит робочої сили, будівельних матеріалів — технологія будівництва Royal House зарекомендувала і довела свою ефективність та результативність.
Українські технології зарекомендували себе й поза межами країни. Компанія Royal House реалізувала три проєкти в Словаччині й один проєкт наразі реалізується в Австрії. Компанія отримала сертифікат відповідності виробничого контролю на стіновий модуль Royal House, який відповідає гармонізованому європейському стандарту EN 14992: 2007+А1:2012 та запатентувала технологію в США. Компанія сертифікувала виробництво несучих залізобетонних конструкцій (модулів) відповідно до норм і стандартів ЄС і стала першим українським девелопером, який отримав Сертифікат СЄ, що підтверджує відповідність характеристик і складу стінового модуля ТМ Royal House стандартам і законодавчим документам Європейського Союзу.
«Реалізовані нами будівельні проєкти та житлові комплекси за нашою технологією можуть стати корисною моделлю і прикладом масштабного та якісного відновлення України. Застосування сучасних технологій індустріального будівництва дасть змогу швидко забезпечити мільйони українців якісним комфортним та сучасним житлом», — коментують в пресслужбі Royal House.
Покращене управління ланцюгом постачання
Будівельна галузь в США зазнала критичного впливу через затримки в ланцюзі постачання з початку 2020 року. Однак фахівці помітили, що затримки поступово почали стабілізуватися. Пандемія виявила слабкі місця в ланцюжку постачання. Через зміну клімату та політичну напругу компанії мають враховувати, чи матимуть вони доступ до цих матеріалів і як коливатимуться витрати. Управління ланцюгом постачання, своєчасна закупівля та ефективне управління складом стануть ключовими факторами дотримання графіка регулярного постачання в поточному році. Компанії повинні інвестувати в кадри та інструменти для планування ланцюга постачання на рівні проєкту та компанії. Не можна розраховувати, що матеріали будуть доступні, коли вони знадобляться. Вкрай важливо налагодити нові зв'язки та перевірити завчасно нових постачальників. Під час планування контрактів підприємствам слід враховувати, що ситуація може змінитися. Від моменту підписання договору до початку будівництва ціни на матеріали будуть змінюватися.
Також важливо мати кілька запасних варіантів у ланцюжку постачання на випадок, якщо у вашого основного постачальника виникнуть проблеми з потужностями або з матеріально-технічним забезпеченням, чи за гіршим сценарієм — він припинить роботу. Диверсифікуючи відносини з постачальниками та підрядниками, підприємства можуть зменшити ймовірність того, що вони залишаться без матеріалів посередині проєкту.
Що на українському будівельному ринку?
Проблема з ланцюгом постачання дуже гостра насамперед і в Україні. Повномасштабне вторгнення «перекроїло» логістику України наново: морські порти Чорного моря частково заблоковані, Азовське море тимчасово окуповане, припинено авіасполучення, знищенні логістичні центри. Детальніше про зміну фокуса та перспективи відновлення логістичних шляхів в Україні.
Руйнування та окупація частини промислових підприємств позначилися на ринку будівельних матеріалів та призвели до їх нестачі та порушення налагодженої логістики.
Український союз промисловців і підприємців повідомляє: «Промисловість будівельних матеріалів України сьогодні знаходиться у кризовому стані: війна рф проти України та безконтрольний імпорт продукції сумнівної якості значно вплинули на ситуацію. 30% довоєнних потужностей галузі зруйновані або під тимчасовою окупацією, а виробничі потужності підприємств залучені на 30-60%. Є зростання витрат на логістику у 4-6 разів; на електроенергію у понад 2 рази. Через ці фактори деякі з них опинились на межі банкрутства».
Українським забудовникам доводиться шукати нові логістичні ланцюги та нових постачальників. До проблем з логістикою через війну, додалося і блокування кордонів. Компанії розробляють альтернативні маршрути в разі продовження блокади кордонів.
Новітні технології
Еволюція будівельних технологій була повільною, але трансформація відбувається, щоб зробити галузь безпечнішою, рентабельнішою та ефективнішою.
Дефіцит робочої сили вплинув на розвиток технологій в будівництві. Наприклад, компанії вкладають значні кошти в технологію створення зображень, щоб ефективніше контролювати робочі місця. Менеджери об’єктів не можуть постійно бути на роботі. Тож запис всього, що відбувається на майданчику дозволяє краще контролювати процес та покращити безпеку. Замість того, щоб наглядати за одним проєктом, менеджери можуть вести одночасно декілька проєктів.
Будівельні компанії також все більше використовують системи відстеження інформації та інформаційні панелі. Ці системи забезпечують централізований центр для всіх зацікавлених сторін проєкту для отримання доступу в режимі реального часу до інформації про проєкт: проєктні плани та специфікації, плани безпеки та контракти.
Додаткові популярні технології, які використовуються на будівельних майданчиках:
Безпілотники: безпілотники використовуються для проведення інспекцій у віддалених або важкодоступних районах. За допомогою дронів можна створювати 3D та топографічні моделі та отримувати зображення робочих місць у високій роздільній здатності.
Носимі пристрої та датчики на майданчику: їх можна використовувати на майданчику, розміщувати на одязі працівників або на засобах індивідуального захисту. Вони використовують GPS-відстеження та біометричні дані, щоб запобігати нещасним випадкам. Носимі пристрої можуть відстежувати ковзання та падіння, а датчики на місці можуть попереджати працівників про потенційну небезпеку та робити робоче місце безпечнішим. Вони можуть відстежувати рівень шуму, насиченість пилом, температуру та наявність небезпечних речовин.
Робототехніка: роботи можуть виконувати повторювані завдання, наприклад кладку цегли та зв’язування арматури. Автоматизація економить час працівників і дозволяє їм зосередитися на більш складних завданнях. Робототехніка також є перспективним способом запобігання травмам і втомі будівельної бригади.
Технологія 3D-друку — це новий сектор будівельної індустрії, що швидко розвивається, дозволяє створювати складні конструкції за лічені дні. Будівельна галузь використовує цю технологію завдяки перевагам: менша кількість відходів, швидше будівництво, менші загальні витрати, менша кількість нещасних випадків на будівельному майданчику та гнучкість створення унікальних архітектурних форм.
Що на українському будівельному ринку?
В Україні у 2023 році з'явилося два проєкти, які побудовані за технологією 3D-друку. У Львові школа, яку надрукував 3D-принтер. Це перша в Україні школа, зведена за такою технологією. Та будинок від проєкту «Об'єднані заради допомоги», який поставив за мету відновити житло за технологією 3D будівництва для родини загиблого військового, яка втратила його від агресії рф. Це перший в Україні житловий будинок, надрукований за технологію 3D будівництва на спеціальному принтері UTU українського виробництва.
Джерела:
The Hartford (https://www.thehartford.com/insights/construction/2023-trends-shaping-the-future-construction-industry)
Timesofisrael https://www.timesofisrael.com/amid-worker-shortage-israeli-builders-struggle-to-repair-war-damage/
Interfax https://interfax.com.ua/news/economic/946315.html
https://www.precedenceresearch.com/3d-printing-construction-market
https://www.letsbuild.com/blog/new-trends-in-the-construction-industry-2024-a-year-of-innovation