Знищена історія та культура: втрачені пам'ятки архітектури. Частина 2
З 24 лютого 2022 року 469 об'єктів культурної спадщини України було серйозно пошкоджено або повністю зруйновано військами росії.
Міністерство культури та інформаційної політики спільно з телеком-оператором Vodafone Україна презентували проєкт «Збережіть українську культуру», спрямований на залучення благодійних коштів для відбудови пам'яток культурної спадщини в Україні. Всі розрахунки є орієнтовними та будуть фіналізовані після проведення професійної будівельної експертизи кожного об‘єкту. Кожен може долучитися до збору коштів на відновлення.
Продовжуємо серію публікацій про зруйновані, пошкоджені архітектурні, культурні, релігійні пам'ятки України. Перша частина доступна за посиланням.
Стадіон Азовсталь,м. Маріуполь, Донецька обл.
Маріуполь зазнав серйозних руйнувань під час Другої світової війни. Відбудова міста тривала 25 років після завершення війни. В цей період, у 1954 році, був збудований і відкритий стадіон «Азовсталь» (стара назва « Металург»). Стадіон мав 10 тисяч посадкових місць. Вхід на територію та головна будівля з колонами монументальні, величні та відносяться до Сталінського ампіру.
У роки спортивної трирічки у 1967-1970 роках на стадіоні було збудовано спеціалізовану залу важкої атлетики, переобладнано залу загального користування у залу боксу, встановлені додаткові трибуни. У 2006 році будівлю реконструювали і побудували футбольне поле з сентитичним покриттям.
У 2022 році, під час наступу армії росії, споруду було частково пошкоджено, а з часом повністю зруйновано, залишилася частина однієї стіни. Точна дата руйнування не відома.
Центр позашкільної роботи зі школярами та молоддю, м. Лисичанськ, Луганська обл.
Будівля колишнього клубу інженерів була зведена у 1951 році за проєктом архітектора Д. Дзбановського. В ній останні роки розміщувався Центр позашкільної роботи з учнями та молоддю. Споруду відносять до пам’ятки архітектури місцевого значення (охоронний № 228-Бп).
Після ракетного обстрілу російською федерацією будівлю було сильно пошкоджено вогнем. Повністю зруйнований дах центру, частково пошкоджені фасади, перекриття та внутрішні приміщення. Про знищення архітектурної пам'ятки стало відомо 5 червня.
Будівля залізничної станції «Попасна», м. Попасна, Луганська обл.
Станція «Попасна» належала до гілки Дебальцеве – Краматорськ, рух якою відкрився у 1878 році. Будівля є пам'яткою архітектури, охоронний № 243-Вр. Це була одна з найдовершеніших споруд серед вокзалів останньої третини ХІХ ст. Донецької кам’яновугільної залізниці. Станція побудована на основі строгої дзеркальної симетрії, складається з трьох основних частин, з’єднаних низькими корпусами-переходами на основі класичної для палацових споруд композиції.
У грудні 2021 року зі станції запустили «Слобожанський експрес»: новий дизель-поїзд українського виробництва на маршруті Попасна—Харків—Суми—Ворожба.
Російська армія практично повністю знищила історичну будівлю. Руйнувань зазнали фасади, вікна, дах та внутрішнє оздоблення. Інформація про знищення будівлі з'явилася 7 червня, але руйнація відбулась раніше.
Георгіївська церква, с. Заворичі, Київська обл.
Дерев'яна церква у селі Заворичі Київської області була щойно виявленою пам'яткою архітектури. Однокупольну дерев'яну церкву збудували у 1873 році за типовим проєктом. У 1935 році церква була закрита, а в її приміщенні облаштували зерносховище.
У 1968 році в дерев'яній будівлі відновили богослужіння та розписали церкву, через це майже всі оригінальні розписи було втрачено. У 1998-2012 роках було проведено реставрацію будівлі.
7 березня 2022 року дерев'яну церкву було знищено повністю ударом артилерії російських військ. Займання сталось від прямого влучення снаряду в купол храму, паркан церкви росіяни навмисно розстріляли з кулемета.
Свято-Дмитрівська церква, смт Верхньоторецьке, Донецька область
Будівля є пам’яткою історії та архітектури. Церкву почали будувати в 1850, а закінчили в 1861 році. У 1938 році радянська влада храм закрила та зруйнувала дзвіницю. У будівлі влаштували кінотеатр, а пізніше зерносховище. Під час німецької окупації будівлю використовували, як конюшню.
У 1943 році споруда знову почала діяти як церква. У 1960–1970 роки храм почали відбудовувати, а у 2020-2021 роках відновили дзвіницю храму.
26 березня 2022 року потрапила під обстріл з боку російських військ. Внаслідок воєнних дій сильно пошкоджено фасади та покрівлю церкви, вибито вікна та пошкоджено внутрішє оздоблення храму.
Музей Сковороди, с. Сковородинівка, Харьківска область
Музей розташований у будинку поміщиків Ковалівських, спорудженому в XVIII столітті як садовий павільйон. Одноповерховий будинок був побудований в класичному стилі на невеликому пагорбі. В маєтку останні роки свого життя працював Григорій Сковорода.
У 1922 році будинок та прилегла територія оголошені заповідником, загальна площа якого — 22 га.
Споруду реставрували у 1972 року.
Будівлю музею росіяни знищили прямим влучанням ракети у ніч проти 7 травня. Ракетний удар прийшовся під дах будівлі, виникла пожежа. Вогонь охопив усі внутрішні приміщення. Найцінніші експонати з музею були заздалегідь евакуйовані.
Зараз Міністерство культури в межах проєкту «Збережіть українську культуру» збирає кошти на відновлення музею. Необхідна сума 112 млн грн.
Ілюстрації створені по фото до приходу окупаційних військ рф на нашу територію та після.
Текст та ілюстраторації Наталія Настич