Дубровник: від війни до туристичної мекки

15.12.2022

Війна вигнала багатьох українців зі своїх домівок й розкидала по світу. І хоча ці подорожі не заплановані й зовсім не схожі на звичайні мандрівки, спробуємо скористатися нагодою й перейняти той досвід, що вони дають. Сьогодні пропонуємо відвідати Хорватію, яка свого часу пройшла через війну, руйнування й відбудову. 

Навіть якщо ви ніколи не були в Хорватії, все одно є велика ймовірність, що ви бачили Дубровник у фільмах. Це ті самі червоні дахи з Королівської гавані в серіалі «Гра престолів». Зараз Дубровник — дороге туристичне місто з великою кількістю магазинів, ресторанів, готелів, орендних апартаментів. Біля старого міста неможливо знайти місце для паркування, а якщо і вдасться, коштуватиме воно близько 75 євро за добу. Попри те, що з моменту виходу перших сезонів серіалу, пройшло вже десяток років, популярність досі не минула. Магазини з тематичними сувенірами, де на вході зустрічає фігура Тіріона Ланністера, переповнені відвідувачами. Але так було не завжди, певний час мешканці міста жили без води й світла, в облозі, під вибухи снарядів.


Фото: Наталія Настич

Багато шкоди Дубровнику завдавали землетруси, але від війни будівлі старого міста вдавалося рятувати протягом століть. До тих пір, поки Хорватія не вирішила оголосити про свою незалежність. У вересні 1991 Прем'єр-міністр Чорногорії заявив, що хорватські кордони необхідно переглянути, приписавши чинну лінію кордону «погано освіченим більшовицьким картографам», а  пропаганда стверджувала:  30 000 хорватських військ, 7 000 терористів збираються атакувати Чорногорію. Певно, у Чорногорії й карта була, «з яких саме чотирьох позицій Хорватія буде атакувати Чорногорію», тож було вирішено завдати превентивного удару по Дубровнику. У разі успішного вторгнення Дубровник мав би увійти до складу Чорногорії та стати новою столицею республіки й отримати назву Нікшич-На-Морі.

І вже 1 жовтня Югославська народна армія  оточила Дубровник і почала бомбардування. Це сталося навіть попри на те, що історичний центр міста ще у 1970 році демілітаризували аби запобігти тому, щоб він колись міг стати місцем воєнних дій. 

Дубровник, Старе місто під час війни і сучасність. Фото: джерело 

Найпотужніший обстріл стався 6 грудня 1991 року. Бомбардування Дубровника шокувало світ та викликало неабияку стурбованість у західних політиків. Ніхто не міг уявити, що югославська армія буде обстрілювати місто, яке знаходиться під захистом ЮНЕСКО, та руйнувати історичні пам'ятки. Саме  після атаки артилерією пам'ятника ЮНЕСКО  світ розпочав підтримку Хорватії та визнав її незалежність. У ЗМІ засуджували таке ставлення через те, що увагу світу привернули не людські жертви чи несправедлива війна, а знищення пам’яток. Того ж місяця старе місто було додано до списку Всесвітньої спадщини в небезпеці. Відтоді його відвідували численні місії ЮНЕСКО з метою надання допомоги в  процесі реставрації та моніторингу поточних робіт.

Всього під час бомбардувань у Дубровнику загинуло 114 людей. З початку бомбардувань до червня 1992 року по місту влучило понад 2000 снарядів різних типів. Близько 68% із 824 будівель у Старому місті  зазнали пошкоджень. Чотириста тридцять вісім дахів зазнали прямих влучень, а ще 262 були вражені осколками снарядів. Зафіксовано 314 прямих влучень перед будинками та в покриття вулиць і площ. Вогонь знищив дев'ять будівель. Бомбардування велося з моря, повітря та наближених пагорбів, і було спрямовано на найкращі готелі і яхти в гавані та будинки. Вежі та куполи були пробиті, монастирі та фонтани пошкоджені, а дев’ять міських палаців 17-го століття були зруйновані.

Переглянути більше фотографій Дубровника 1991-1992 роки

Після закінчення війни влада Хорватії і ЮНЕСКО почали проєкт відновлення Дубровника. Дотримуючись рекомендацій від ЮНЕСКО, ремонт виконали в оригінальному стилі. Більшість робіт з реконструкції провели між 1995 і 1999 роками, масштабні роботи завершили  у 2005 році. 

Значну роль відіграло те, що в Хорватії вже був створений Інститут реставрації Дубровника. Його заснували у 1979 році після катастрофічного землетрусу, який спричинив великі руйнації старого міста. Інститут функціонував і під час воєнної агресії. Експерти Інституту брали участь у радах з оцінки збитків, займалися реєстрацією збитків та видавали атестації заподіяної шкоди. Інститут також розробив пілотний проєкт щодо встановлення збитків та оцінки витрат на реконструкцію шести історичних сіл в районі Дубровника, що зазнали значних руйнувань. 

Після припинення вогню було надане фінансування та міжнародні експерти для завершення та нагляду за реставрацією Старого міста Дубровника. Більша частина реставрації була здійснена завдяки пожертвам приватних громадян або національних і міжнародних установ. Наприклад, медальйон костелу Святого Власія – це робота і подарунок французьких каменярів з реставраційного підприємства Quelin. А криницю відреставрували польські майстри. Однією з найскладніших частин роботи було навчити сучасних робітників використанню традиційних методів і матеріалів, історія яких подекуди сягала 200 років. 


Джерело 

На діаграмі біля міських воріт показані всі артилерійські влучення під час війни. Також їх чітко видно з високих точок навколо міста це нові та яскраві дахи. 

Зараз у місті майже не залишилося слідів війни, з'явилися нові готелі, відбулася реконструкція старих. А архітектура й атмосфера Дубровника стала популярною серед кіностудій, як місце для знімання фільмів. Після серіалу «Гра престолів» відвідування старого міста Дубровника збільшилося до катастрофічної кількості.

У 2016 році ЮНЕСКО попередило Дубровник про те, що його статус Всесвітньої спадщини знаходиться під загрозою, воно рекомендувало місту обмежити кількість відвідувачів до 8000 на день. Після цього, в січні 2017 року, колишній мер Дубровника Андро Влахусич запустив план обмеження чисельності відповідно до рекомендацій ЮНЕСКО.  Потім стався COVID і кількість туристів впала, вулиці були пусті, майже як під час війни. 

А вже у 2022 кількість відвідувачів у Хорватії знову зросла: з січня по серпень 15 мільйонів людей відвідало країну. 

Історія дає надію на те, що після завершення війни будівлі будуть відбудовані, міста й країна стануть більш розвинутими й комфортними, а на країну-агресорку чекатиме  міжнародний трибунал.   

Читайте також: Знищена історія та культура: втрачені пам'ятки архітектури
Знищена історія та культура: втрачені пам'ятки архітектури. Частина 2

Україна, на жаль, вже зазнала більше горя, втрат і руйнувань, ніж Хорватія, але ми продовжуємо вірити в перемогу й підтримувати ЗСУ. Після завершення війни буде багато роботи з відбудови міст та сіл, відновлення інфраструктури, пам’яток історії та архітектури, важливо при цьому не припуститися помилок й врахувати досвід інших країн, щоб віднайти можливість врятувати якомога більше пам’яток таких як, будинок на Жилянській та ін. 

Текст: Наталія Настич